Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kore piyasanın siyasi korkularını artırdı

  Edward Hadas/Reuters*
  27 Mayıs 2010 - 15:43Son Güncelleme : 27 Mayıs 2010 - 15:43

  Yatırımcılar savaşları ve savaş söylentilerini sevmezler. Ancak küresel piyasalar için Kore yarımadasında yaşanan gerginlik oldukça hassas bir zamanda gerçekleşti. Güney Kore’nin gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYİH) Yunanistan’ın dört katı olduğu düşünüldüğünde, savaşın ekonomik etkisi çok daha korkutucu oluyor.

  Küresel ekonomide suların çok daha durgun olduğu zamanlarda, piyasalar büyük ihtimalle Güney Kore ile Kuzey Kore arasında artan tansiyonu çok fazla zarar görmeden atlatabilirdi.

  Herkes Kuzey Kore’nin tekinsiz bir ülke olduğu biliyor ve her an her şeyi yapabileceğinden endişe ediyor. Yatırımcılar genelde provokatif hamlelelere kısa süren endişeyle tepki verirler. Hatta bazen bu agresiflik, çaresizlik olarak görülüp, iki ülkenin birleşmesinden elde edilecek kâr üzerine hayaller kurulmaya bile başlanır.

  Ancak bu kez şartlar biraz değişik olabilir. Salı günü itibariyle, Kuzey Kore borsası geminin resmi olarak battığı haberinin gelmesinden sonra toplam yüzde 8 değer kaybetti ve won dolar karşısında benzer oranda geriledi.


  Yatırımcılar, Güney Koreli şirketlerin daha yüksek sermaye maliyetleriyle karşılaşacağını ya artan askeri maliyetlerin ülkenin büyüme hızına etki edeceğini düşünüyor olabilir.

  KORKU ARTACAK

  Yatırımcılar arasındaki korku önümüzdeki dönemde daha da artacak gibi görünüyor. Tam anlamıyla bir savaşın önüne geçilmiş olsa da Kuzey Kore’nin Güney Kore ile ilişkilerini dondurduğunu açıklaması, doğrudan bir askeri çatışmaya yol açtı.

   
  Bunun ötesinde, Kore ekonomisi Yunanistan’dan daha büyük olsa da, küresel GSYİH’nin yüzde 1.5’ine denk geliyor. Yunanistan’ın da içinde olduğu euro bölgesi ise küresel ekonomiye yüzde 22’lik bir katkı sağlıyor.

  Yalnız Kore’yi tehdit eden siyasi güçler, euro bölgesindeki güveni sarsan gelişmelerden tamamen farklı olsa da talihsiz bir benzerlik varlığı dikkatleri çekiyor. Bundan yalnızca beş ay önce, küresel mali krizine net bir şekilde karşı koyan hükümetler, borç krizinin filizlenmesiyle birlikte piyasaları sallamaya başladı.

  *Edward Hadas, Reuters haber ajansının makro ekonomi, piyasalar ve kıymetli metaller konusunda uzman köşe yazarlarıdan biri ve yaklaşık 20 yıldır Avrupa ve ABD'de farklı görevlerde emtia analisti olarak çalışıyor.  

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı