Ege Haberleri

EGE

  Kordon’da baskın

  Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
  12 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ocak 2011 - 21:15

  Büyükşehir Belediyesi, daha önce yıkımını ve kaldırılmasını istediği bazı işyerlerindeki eklenti, perde ve tabelalar için dün çalışma başlattı.

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, geçen aralık ayında, Birinci Kordon’daki 80 işyerine, Kordon Yönetmeliği’ne uymadıkları gerekçesiyle, tentelere eklenen perde, tabela ve ısıtıcıların sökülmesi için yazı gönderdi.
  Ancak isteğe uyulmadığını belirleyen Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ve zabıta ekipleri, çevik kuvvet polisi desteğiyle dün sabah Birinci Kordon’a söküm çıkarması yaptı.
  Yaklaşık 50 görevli Alsancak Vapur İskelesi’nden, Cumhuriyet Meydanı’na doğru, Birinci Kordon’da yer alan işyerlerinde söküme başlandı. Ekipler, can güvenliğini tehdit ettiği, çadır görünümü ve görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle, işyerlerinin eklentileri olan ısıtıcı, tabela ve perdeleri tek tek söktü. Sökülen malzeme, imha edilmek üzere kamyonlara yüklendi.
  Sözlü tartışmalar
  Söküm işlemi sırasında, zaman zaman ekiplerle işyerleri sahipleri arasında sözlü tartışmalar yaşandı. İşyeri sahiplerinden Osman Bulak, “8 bin TL verip bu perdeleri taktırdım. Perdeler, müşterimizi güneşten ve soğuktan koruyor. Kime ne zararı var. Gitsinler arka sokakta, uyuşturucu satan işyerlerine baskın yapsınlar. Onca emeğimiz boşa gitti. Bu nasıl bir uygulama” diye tepki gösterdi.

  Kuraldan taviz yok

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kordon Yönetmeliği, İzmir’e, Kordon’a, halkın yaşam biçimine özgü kuralları olduğunu belirterek, şöyle dedi:“Bunlardan taviz verilmesi söz konusu değildir. Biz belediye olarak bu yönetmeliğe uyan işadamlarımıza ve esnafımıza yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Herkesin de bu kurallar içinde çalışmasını, böylece Kordon’daki hizmet kalitesinin artmasını ve esnafımızın bol kazanç sağlamasını diliyorum. Büyük çoğunluğu yönetmelik çerçevesinde hareket eden Kordon esnafımıza da İzmir halkı adına teşekkür ediyorum. Kendini yenileyen, çevresini rahatsız etmeden ürün ve hizmet kalitesini öne çıkaranların hem kentimiz, hem de işletmeleri açısından her zaman büyük kazanç olacağı inancındayım.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı