Ege Haberleri

EGE

  Kopyalanan kimlik başına dert açtı

  Ferah IŞIK - Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  05 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ocak 2011 - 21:05

  Denizli’de nakliyat firmasında şoförlük yapan Halil Çırak’a dört yıl önce bir ödeme bildirimi geldi. Çırak’ın şirket kurduğu, 40 çekle 7 şehirde alışveriş yaptığı 3 milyon lira borcu olduğu bildirildi, 27 dava açıldı.

  DENİZLİ’deki bir nakliyat firmasında 900 TL maaşla çalışan evli, iki çocuk babası şoför Halil Çırak’ın evine, dört yıl önce bir şirketin avukatından ödeme emri yazısı geldi. Çırak’ın borçlu olduğu, ödememesi durumunda işlem yapılacağı belirtildi.
  Çırak hemen avukata gitti, araştırma yapıldı, talihsiz şoför adına, İstanbul-Kadıköy’de, “Çırak İnşaat Şirketi” kurulduğu ortaya çıktı. Şirketi kuranların, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Konya, Kayseri ve İstanbul’daki bazı firmalardan bir bankadan iki koçan halinde aldıkları 40 çeki keserek alışveriş yaptıkları belirlendi, Çırak 3 milyon TL borçlandırıldı. Kapısına gelen borçlar nedeniyle şok geçiren Çırak’a peş peşe 27 dava açıldı. Dört yıldır davalarla uğraşan Çırak, 6’sından beraat etti. Borcun 300 bin TL’sinden kurtulduğunu söyleyen Çırak, “Toplam 2 milyon 700 bin TL’lik davam devam ediyor” dedi.
  “Masum olduğumu hakimler de biliyor ama yasal prosedürün yürümesi gerektiğini belirtiyorlar” diyen Çırak, şunları söyledi:
  Dört kez cezaevine
  “İşimiz gereği gittiğimiz firmalarda kimliğimizi bırakıyoruz. Muhtemelen böyle bir durumda fotokopisini aldılar. Ardından da bunlar başıma geldi. Hayatım karardı, insanların içine çıkamaz oldum. Polis ve jandarma görünce içime korku giriyor. Bankalara gitmekten korkuyorum. Adıma kurulan şirkete kesilen çekler yüzünden dört kez cezaevine girip, çıktım. Her defasında 3-10 gün yattım. Bu olaydan önce ben bir kez bile adliye kapısından içeri girmemiştim. Sicilim de bozuldu. Ailecek büyük sıkıntı içindeyiz. Daha uzun yıllar mahkemelere gireceğim.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı