Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Köpük partisi faciasında, operatör asli kusurlu

  Soner KOCAER/ANTALYA, (DHA)
  11 Aralık 2009 - 17:09Son Güncelleme : 11 Aralık 2009 - 17:09

  ANTALYA'nın Kundu bölgesindeki 5 yıldızlı bir otelde geçen yıl köpük partisi sırasında meydana gelen ve 3 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı kazayla ilgili davada, İstanbul'dan gelen bilirkişi raporuna göre makine operatörü Tuncay Duran birinci derecede kusurlu bulundu.

  Kundu'daki bir otelde geçen yıl 22 Temmuz 2008 tarihinde köpük partisi sırasında, köpük makinesinin devrilip suyla temas etmesinin ardından elektrik akımına kapılan 2 İsrailli turist ile animasyon görevlisi Fikret Şakacı (20) ölmüş, cihaz sorumlusu Tuncay Duran (32) ile Kazakistan uyruklu Lanin Gorgi (21) yaralanmıştı.

  Olayın ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi doğrultusunda hazırlanan ilk bilirkişi raporunda, kazaya zincirleme hataların neden olduğu belirtilmişti. Cumhuriyet Savcısı Adem Eryılmaz da Duran, Kabaca ve Yılmaz'ın, ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmalarını talep etmişti. Mahkeme, ilk bilirkişi raporuna yapılan itiraz nedeniyle, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi vasıtasıyla yeni bilirkişi raporu alınmasına karar vermişti.

  Davaya bugün Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya operatör Duran, Otel Müdürü Mehmet Yılmaz, Element Ses ve Işık Sistemleri sahibi Erol Kabaca ile sanık avukatları katıldı.

  Mahkemede İstanbul 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla istenilen bilirkişi raporunun geldiği bildirilirken, rapor mahkeme heyeti tarafından okundu. Rapora göre köpük makinesi operatörü Duran birinci derecede kusurlu görüldü. İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden öğretim görevlilerinin hazırladığı raporda, “Köpük makinesi operatörü Tuncay Duran, makinenin bisiklet tekerlekli çek çek arabasının üstüne konmasına izin vermekle makinenin daha kolay devrilebilmesine sebep olmak, makinenin etrafından gerekli güvenlik alanı oluşturmamak, etrafındaki kalabalık artmasına rağmen güvenlik elemanlarının yardımıyla kalabalığı uzaklaştırmamak ve uzaklaştıramadığında makineyi kapatmamakla tedbirsiz ve dikkatsiz davranış sergilemiştir. Bu nedenle de birinci derecede suçludur” denildi.

  Rapora göre ‘güvenlik şeridine rağmen manikaya çok yaklaşmak ve çarpıp devirecek şekilde hareket ederek, tedbirsiz ve dikkatsiz davranış sergileyen’ müşteriler 2'nci dereceden kusurlu bulunurken, köpük makinesinin imalatçısı İnci Rezistans firması da ‘makinenin ıslak ve kalabalık ortamda kullanılacağının bilinmesine rağmen, makine üzerinde ve kullanma kılavuzunda kaçak akım koruma şalteri bulunmayan yerlerde kullanılmaması ikazının yapılmadığı’ gerekçesiyle 3'üncü derecede kusurlu bulundu.

  Bilirkişi raporunda, otelin Genel Müdürü Mehmet Yılmaz, ‘gerekli teknik bilgilere sahip bir çalışanı istihdam etmemekle tedbirsiz ve dikkatsiz davrandığı’, Element Ses ve Işık Sistemleri sahibi Erol Kabaca, ‘makine operatörü elemanına gerekli ve yeterli iş güvenliği eğitimini vermemek, iş güvenlik kurallarına uyup uymadığını kontrol etmemek ve etirmemek, gerekli yaptırımlarla bu kurallara uyulmasını sağlamamakla tedbirsiz ve dikkatsiz davrandığı’ gerekçeleriyle 4'üncü derecede kusurlu bulundu.

  Raporun okunmasının ardından avukatlar bilirkişi raporuna karşı savunma yapmak için süre istedi. Mahkeme heyeti ise duruşmayı 19 Aralık tarihine erteledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı