Gündem Haberleri

  Köprünün yarısı kapalı

  Hürriyet Haber
  14.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  13 Yıldır tamamlanamayan Yeni Galata Köprüsü'nün onarımı bugün başlıyor. 7.5 ay sürecek onarım programının ilk bölümünde köprünün yarısı, bugünden itibaren 24 Şubat tarihine kadar taşıt trafiğine kapatılacak. Okulların eğitime başlayacağı günde, köprünün sadece yarısının iki yönlü trafiğe açık kalması, araç yoğunluğuna neden olacağı için bu bölgeye geleceklerin tedbirli olması gerekiyor. Köprünün kapanış saatinin bugün İstanbul Valiliği ile yapılacak görüşmeden sonra belli olacağı belirtildi.

  Kriz çözümlendi

  Yeni köprünün iki yıldır açılamaması nedeniyle Haliç'te mahsur kalan gemiler de 20 Mart'tan itibaren dışarıya çıkabilecek. Köprü ihtiyaca göre 2-3 gün açık tutulacak. Köprünün açılamaması nedeniyle bir süre önce, Almanya'ya ihraç edilmek üzere Haliç'te büyük bir bölümü inşa edilen bir gemi, yaklaşık 5 bin 500 ton ağırlıkla batırılarak köprünün altından geçirilmek zorunda kalınmıştı. Bu operasyon 1 milyon dolara malolmuştu. Tamamlanması yılan hikayesine dönen Galata Köprüsü'yle ilgili Karayolları, Alman Thyseen ve STFA arasında anlaşmazlık vardı.

  Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, önceki gün Ankara'da yaptığı açıklamada, iki yıla yakın bir zamandır deniz trafiğine kapalı olan Galata Köprüsü krizinin çözümlendiğini belirtti.

  Aydın, onarım sürecinde, 14-24 Şubat'ta köprünün yarısının trafiğe kapatılacağını, diğer yarısındaki yolun, iki gidiş iki geliş olmak üzere 4 şeritli ve çift yönlü olarak trafiğe hizmet vereceğini söyledi.

  Aydın, 24 Şubat-31 Mart tarihleri arasında köprünün tümünün trafiğe kapatılacağını duyurdu. Aydın, şunları söyledi:

  ‘‘Aylardır sürdürmekte olduğumuz çabalarımız sonucunda, yeni Galata Köprüsü'nün ön açılış ve tamir işlemlerinin 14 Şubat 2000'de başlatılması konusunda, yapımı üstlenen konsorsiyum ile diğer ilgili kuruluşlar arasında mutabakat sağladık. Tamirata başlanmasından itibaren 5-6 ay içinde, köprü deniz trafiğine geçişe imkan verir hale gelecek.’’

  KÖPRÜ TAKVİMİ

  1. ETAP: 14-24 Şubat 2000 arasında ön açma tamiri için köprü Haliç tarafındaki taşıt yolu, yaya ve taşıt trafiğine kapalı, Marmara tarafındaki taşıt yolu iki yönlü olarak (2 gidiş - 2 geliş) şerit halinde taşıt trafiğine açık olacak, yayalar Marmara tarafındaki kaldırımı kullanacak.

  2. ETAP: 24 Şubat-31 Mart 2000 arasında kara ve deniz trafiği tamamen kapalı olacak. 20-21-22 Mart'ta köprü, deniz trafiğine açık olacak ve gemilerin Marmara'ya girmesi sağlanacak.

  3. ETAP: 1 Nisan-30 Haziran 2000 arasında ana tamir ile eksik ve kusurlu işlerin yapılması için köprünün Haliç tarafındaki taşıt yolu, yaya ve taşıt trafiğine kapatılacak. Marmara tarafındaki taşıt yolu iki yönlü olarak (2 gidiş - 2 geliş) şerit halinde taşıt trafiğine açık olacak, yayalar Marmara tarafındaki kaldırımı kullanacak.

  4. ETAP: 1 Temmuz-30 Eylül 2000 arasında ana tamir ile eksik ve kusurlu işlerin yapılması için köprünün Marmara tarafındaki taşıt yolu, yaya ve taşıt trafiğine kapalı, Haliç tarafındaki taşıt yolu iki yönlü olarak (2 gidiş - 2 geliş) şerit halinde taşıt trafiğine açık olacak. Yayalar Haliç tarafındaki kaldırımı kullanacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı