ANKARA HABERLERİ

Köprülü Kavşakların Altı Sanat Galerisi Gibi

IHA
19.08.2015 - 12:32Son Güncelleme :
IHA

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, Ankara’nın kent merkezi ve ilçelerinde kent unsurlarını görsel ve estetik açıdan zenginleştirmeye devam ediyor.
Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, bu amaçla çok sayıda üst geçit ve köprünün beton ayaklarını geçmişle bugünü buluşturan dekoratif seramiklerle donatıyor. Estetik kazandırılan köprü altları, aynı zamanda da aydınlatılarak korku atmosferinden çıkartılıyor. Seramik kaplamalarda Anadolu’da Selçuklu ve Osmanlı dönemindeki kültürel mirasın izleri çeşitli desenlerle ifade ediliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi üst geçitlere sanatsal bir kimlik kazandırırken, araç altgeçitlerini de mermer kaplama ile donatarak estetik kazandırıyor.
Seramik kaplama desenlerinde geçmişten bugüne izler dikkat çekerken, geleneksel desenlere ve kültürel mirasa da yer veriliyor. Konya-Eskişehir yolu kesişimindeki köprüde yapılan çalışmada, Anadolu topraklarında yaşamış büyük medeniyetlerin kültürlerini geleceğe taşıma azmi ve gücü işleniyor ve geçmişten geleceğe mesajlar yer alıyor. Konya yolu üzerinde bulunan Kepekli Üst Geçidi’nde ise Konya’dan tüm dünyaya yayılan hoşgörü ve insan medeniyetinin mimarı olan Mevlana ile etkileşimin anlatıldığı, simgesel ve görsel öğelerin ana hatlarda işlendiği yaşam tarzı yer alıyor. Akyurt 70 Gün ve Eskişehir yolu üzerindeki üstgeçitlerde gerçekleştirilen “Lalelerin Sesi” adı verilen seramik kaplama çalışmalarında da laleyle yalınlığın, canlılığın, enerjinin, mutluluğun, sevgi ve kardeşliğin yansımaları ifade ediliyor. “Lalelerin Sesi” adlı seramik kaplama çalışmalarında Osmanlı medeniyetinin ulaştığı zengin kültürel ve sanatsal birikimin son noktası olan ve Osmanlı medeniyeti ile vücut bulmuş ve simgelenmiş olan lalelere bol bol yer veriliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Köprülü Kavşakların Altı Sanat Galerisi Gibi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ağustos 2015 tarihinde saat 12 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Köprülü Kavşakların Altı Sanat Galerisi Gibi haberi güncellenecektir.

ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı