Gündem Haberleri

  Köprü krizi

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Belediye Meclisi'nin kararı ortalığı karıştırdı

  Türkiye'nin en büyük plaj yolu olacak Konyaaltı Projesi'ndeki sahil girişine yaptırılan köprü ve 3 büfeye yıkım kararı çıktı.

  ANTALYA'da Konyaaltı Projesi kapsamında yapılan köprülü girişin yıkımı gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul, Türkiye'nin en büyük plaj yolu olarak düşünülen proje kapsamında sahil girişine yapılan köprü ile üç büfe için yıkım kararı aldıklarını açıkladı.

  Gerekçesi komik

  Başkan Bekir Kumbul, köprünün yıkım kararının alınmasına gerekçe olarak, ‘‘Köprüyü gören halk, plajları paralı sanıp uzaklaştı. Konyaaltı artık eskisi gibi rağbet görmüyor. Bu nedenle bu köprü hemen yıkılacak’’ dedi. Kumbul'un bu sözleri, Antalya gündemine bomba gibi düştü.

  Sezon sonunda

  Belediye Başkanı Bekir Kumbul, köprünün turizm sezonu sonunda yıkılacağını açıklamasına rağmen, ALKE İnşaat yetkilileri ile eski belediye başkanı Hasan Subaşı, karara tepki gösterdi. Yıkım kararını siyasi bir kılıf olarak nitelendiren Subaşı, ‘‘bu karar alınırken o eseri çizen mimarın görüşünün alınması gerekirdi’’ dedi.

  Ömrü kısa oldu

  Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin DYP'li Hasan Subaşı'nın başkanlığı döneminde yaptırılan köprü, Fuar Alanı'nı sahile bağlıyor. Mimar Gültekin Aytekin'in projesini çizdiği Konyaaltı Köprü Girişi, 1997 yılında ALKE İnşaat'a ‘‘Yap-işlet-devret’’ modeliyle yaptırıldı. Köprü, sahilin simgesi oldu.

  TARTIŞILIYOR

  Hasan SUBAŞI

  Siyasi kılıf hazırladılar

  KONYAALTI Sahil Düzenleme Projesi'nin yapımını sağlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hasan Subaşı, Başkan Bekir Kumbul'un köprünün yıkılacağını açıklamasına sert tepki gösterdi.

  Siyasi kılıf

  Yıkım kararını siyasi bir kılıf olarak değerlendiren Subaşı, projenin yapımı için geniş bir katılımla karar alındığını söyledi, ‘‘Yıkım kararının anlamış değilim’’ diye konuştu. Eski Başkan Hasan Subaşı, ‘‘Köprü Konyaaltı'nı Fuar Alanı ile birbirine bağlamış aynı zamanda sahili seyretmek amacı taşıyan içinde zabıta, sağlık ve benzeri üniteler bulunan fonksiyonel bir yapıdır’’ dedi.

  Murat SÜĞÜN

  Sözleşmede her tesis var

  KonyaaltI Sahil Düzenlemesi Projesi'ni gerçekleştiren ALKE İnşaat, yıkım kararını doğruladı. Şirketin tesisler Koordinatörü Murat Süğlün, projede yapılan her tesisin sözleşmede yer aldığını söyledi.

  Mağdur oluyoruz

  Tesisi koordinatörü Murat Süğlün, Büyükşehir Belediyesi ile ‘‘Yap-işlet-devret’’ sözleşmesi imzalayarak projenin yapımına başlandıktan sonra itirazlardan ve Belediye yönetiminin değişmesi sonucu kararlardan çok mağdur olduklarını anlattı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı