« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kopenhag'taki final maçı öncesi korkulan oldu

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

G.Saray ve Arsenal'li taraftarlar UEFA Kupası finali öncesi kavga etti, 25 kişi yaralandı. Bir kişi hayati tehlikeyi atlattı, 7 kişinin (3'ü Türk, 4'ü İngiliz) hastanedeki tedavileri sürüyor.

G.SARAY ile Arsenal kulüpleri arasında Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da organize edilen UEFA Kupası final maçı öncesinde çıkan olaylar, kınandı...

Arsenal taraftarlarının Absolan adlı diskotek önündeki polis ve Türklere bira şisesi atması ve caddeden geçen iki Türk'ü tekmelemesiyle başlayan olaylar sırasında bir İngiliz sırtından bıçaklandı, biri polis 25 kişi yaralandı. 1 kişi hayati tehlikeyi atlattı. 7 kişinin ise (3'ü Türk, 4'ü İngiliz) tedavileri hastanede sürüyor. 7'si Danimarka'da yaşayan Türk, 3'ü İngiliz 10 kişi de tutuklandı.

Çıkabilecek olaylara karşı tüm önlemlerin alındığını bildiren Emniyet teşkilatının olayları bastırmak için sadece 150-200 civarında polisi görevlendirmesi eleştirilere neden oldu.

Danimarkalı gazetecilerin hem rahat çalışmalarına hem de korunmalarına yardımcı olan polislerin, Türk gazetecileri olayların içine itmesi ve sert tutumu gözden kaçmadı.

Bu arada Sadettin Teksoy'un Türk taraftarlara ‘‘vurun, camları kırın' dediği, Reha Muhtar'ın da ‘aşırı heyecanlı' yayınının olayların yatışmasına engel olduğu iddia edildi.

Olaylardan sonra güvenlik önlemlerini artıran Danimarka polisi geç kaldı. Olay yerine sevk edilen polisler taraftarı dağıtabilmek için hoparlörlerden, Türkçe anonslar yaptırdılar. Kopenhag Büyükelçiliği Müşteşarı Erdoğan Kök hemen olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne davet edilen Erdoğan Kök burada Enformasyon dairesi başkanı Flemming Munk'tan bilgi aldı.

YİNE KAN

DÖKÜLDÜ

Kopenhag bir finale daha evsahipliği yaptı. Ne var ki bu elektrikli bir atmosferde oldu. G.Saray ve Arsenal takımları arasındaki UEFA Finali öncesi çıkan kavgada, kan aktı, camlar kırıldı, bir çok kişi hastanelik oldu.


Bunları da Beğenebilirsiniz