« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kopenhag'da sıkıyonetim

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanlığı, <ı>G.Saray-Arsenal maçına gidecek milletvekillerini uyardı.

Danimarka polisinin, hiç kimseye unvanı nedeniyle ayrıcalık yapmayacağı belirtilen uyarı yazısında, ‘‘Kurallara riayet etmeyenler ve polisle karşı karşıya gelenler tutuklanarak, hemen sınır dışı edilecektir’’ denildi.

DIŞİŞLERİ Bakanlığı bu kez işi sıkı tutarak, G.Saray'ın Arsenal ile Kopenhag'da yapacağı UEFA Kupası final maçını izlemeye gidecek milletvekillerine bir dizi uyarılarda bulundu. Uyarı yazısında, hiç kimseye unvanı nedeniyle ayrıcalık yapılmayacağı anımsatılırken, polisin karşı çıkanları tutuklayacağı bildirildi. Uyarılar özetle şöyle:

Stadyuma girecek iki takımın seyircileri, gerek girişte, gerek maç bitiminde mümkün olduğu kadar ayrılmaya çalışılacaktır.

Stadyum maçtan önce tamamen bomba ve güvenlik taramasından geçirilecektir. Biletli seyircilere verilmek üzere dağıtılan bilgi broşürlerinde yeralan hususlara riayet etmeyenler ile polise karşı gelen seyirciler tutuklanarak, hemen sınır dışı edilecektir.

Danimarka'da, unvan ve görevleri ne olursa olsun kişilere ve basın mensuplarına bu bakımdan ayrıcalıkla muamele yapılmamaktadır.

15 Mayıs gününden itibaren tüm şehirde havaalanlarında ve sınır kapılarında çok sayıda resmi ve sivil güvenlik görevlisi göreve başlayacaktır.

Futbolcular için eskort ve özel koruma tahsis edilecektir. Çok önemli VİP sahıslar için istendiği takdirde güvenlik görevlisi temin edilecektir. Türkiye'den koruma görevlisi gönderildiği takdirde bu kabul edilecektir. Ancak, koruma görevlilerin silahsız olmaları gerekmektedir.

İngiliz holiganları tespit etmek amacıyla 8 güvenlik görevlisi görevlendirilecektir. Türkiye'den benzer bir yardım sağlanması memnuniyetle karşılanacaktır.

İngiltere ve Türkiye'den gelecek uçakların ayrı saatlerde inlemeleri için uçak şirketleriyle görüşmeler yapılmaktadır.

Yasadışı grupların muhtemel provakasyonlarına karşı stadyum girişlerinde sıkı bir arama yapılacak ve eylem yapmaya müsait hiçbir pankart gibi malzemeye izin verilmeyecektir.

Devlet Başkanı, Başbakan ve Bakanlar, UEFA'nın şeref trübününde ayırdığı sınırlı sayıdaki kotadan yaralanacaktır.


Bunları da Beğenebilirsiniz