Kopenhag'da 30 bin kişilik yürüyüş

AA
13 Eylül 2015 - 11:12Son Güncelleme : 13 Eylül 2015 - 11:12

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, "Refugees Welcome" (Mülteciler Hoşgeldiniz) grubu ve Venligboerne'nin (Dost şehirliler) sosyal medya üzerinden organize ettiği eyleme en az 30 bin kişi katıldı.

Danimarka'nın sağcı Liberal Venstre hükümetini protesto eden kalabalık, özellikle Yabancılar ve Uyum Bakanı İnger Stöjbjerg ve Başbakan Lars Lökke Ramussen'in aleyhinde tezahüratlarda bulundu, aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi'ni yuhaladı.

İnger Stöjbjerg'in geçtiğimiz günlerde Danimarka'nın "daha fazla sığınmacı barındıramayacağı" açıklamasına eylemciler ''Stöjbjerg'in kafasında yer çok'' pankartıyla yanıt verdi.

Eyleme çok sayıda siyasetçi, bilim adamı, sanatçı, insan hakları savunucuları, sivil toplum örgütü temsilcileri katılırken, Danimarka'da yaşayan Müslümanlar da destek verdi. Gösteride, üzerinde, ''Mülteciler hoşgeldiniz'', ''Dublin sözleşmesini indirin'', ''Hiç kimse kaçak değildir'', ''Avrupa'nın mültecilerle olan savaşını durdurun'' yazılı pankart ve dövizler taşındı.

Sığınmacı dostu ve Liberal Venstre hükümeti karşıtı eylemler, sadece Kopenhag'da değil ülkenin diğer büyük şehirleri Odense ve Aalborg'un yanı sıra Almanya sınırında bulunan Padborg şehrinde de düzenlendi.

Kraliyet polisinden yapılan açıklamada, Danimarka genelinde düzenlenen eylemlerde, toplam 34 bin kişinin sokaklarda olduğu belirtildi.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı