« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kopenhag’ı fethettik

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

DANİMARKA BÖYLE GÜN YAŞAMADI

Danimarka, Dünya Futbol Kupası'nı kazandığında bile böyle gün yaşamadı. Kopenhag, Kopenhag olalı, böyle bir güne tanık olmadı. Danimarka ve Almanya başta olmak üzere, yurtdışındaki gurbetçilerimiz, Galatasaray-Arsenal maçına büyük ilgi gösterdiler ve Kopenhag'ı adeta işgal ettiler. Tarihi kentin sokak ve caddeleri, sarı-kırmızılı ve ay-yıldızlı bayrakların renk cümbüşü içinde bir karnavalı andırıyordu. Türk sporseverlerin coşkusu, Danimarkalıları da etkiledi.

50 uçak, 10 bin taraftar taşıdı

Galatasaray'ın Kopenhag'daki Arsenal ile yaptığı UEFA kupası final maçına Türk sporseverler büyük ilgi gösterdi. Son üç gün içinde tarifeli ve charter olmak üzere, İstanbul'dan Kopenghag'a 50'ye yakın uçak seferi gerçekleştirildi. Başta THY olmak üzere, İstanbul Havayolları, Onur Havayolları, Air Alfa, Air Anatolia, Pegasus ve Sunexpres Havayolları, maç için Kopenhag'a uçak seferleri düzenledi. THY günlük tek seferlerinin yanı sıra yaptığı 20 charter seferle 4 bin 140, İstanbul Havayolları 6 seferle 1008, Air Alfa 7 seferle 1700, Onur Havayolları 5 seferle 1292, Air Anatolia 3 seferle 714, Pefasus Havayolları da tek seferle 170 futbolseveri Kopenhag'a taşıdı.

SEMPATİK TÜRKLER

Öte yandan Belçika'nın yüksek tirajlı gazetelerinden Le Soir, maç öncesi, Türk sporseverlerin çoşkusundan söz etti ve Türklerin futboldaki İtalyan, Alman ve İngiliz hegemonyasına son verebileceklerini yazdı. Öte yandan Belçika'daki yazılı ve görüntülü medya organları, maç öncesi İngilizlere karşı ‘‘gizli bir antipati’’ duyan Belçikalıların ve diğer Avrupa kıtası sporseverlerinin ‘‘sempatik Türkleri’’ desteklediklerini ileri sürdüler.


Bunları da Beğenebilirsiniz