KASTAMONU HABERLERİ

Kopenhag‘dan Taşköprü’ye Pompeıus Portresının Kopyası Geldi

IHA
16.10.2015 - 17:56Son Güncelleme : 16.10.2015 - 17:57

Taşköprü'ye Pompeiopolis Antik Kentini kuran Romalı General Pompeius'un heykeli, Taşköprü ilçesine getirildi.

IHA

Taşköprü’nün sınırları içerisinde kalan Pompeiopolis antik kentini MÖ 64/63 yılında kuran Romalı General Pompeius’un (Pompeius Magnus-“Büyük Pompeius”) mermer portresinin alçı mulajı Danimarkalı bir delegasyon tarafından ilçeye getirildi ve Pompeiopolis Tanıtım Merkezi/Depo Müzesi Teşhir Salonu’na yerleştirildi.
Pompeiopolis’in tarihini canlandırmak ve tanıtım merkezini zenginleştirmek için Pompeius mermer portresinin kopyası geçtiğimiz aylarda Kopenhang Glypthotek Müzesinden Taşköprü Belediyesi tarafından talep edilmişti. Buna istinaden Güney Danimarka Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tönnes Bekker-Nielsen Başkanlığında bir delegasyon, Marit Bekker Nielsen ve Vera Sauer, Taşköprü‘yü ziyaret ederek Pompeius portresi mulajını Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’a teslim ettiler.
İlk olarak Arslan’ı makamında ziyaret eden Danimarkalı heyet daha sonra Arslan ile birlikte Pompeiopolis Antik Kenti’nde bulunan Depo Müzesi’ne konularak teşhir edilmeye başlandı. Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, ülkemizde ve özellikle Karadeniz Bölgesi’nde en önemli kazılardan bir konumundaki Pompeiopolis Antik Kenti’nde kazı çalışmalarının oldukça iyi bir şekilde seyrettiğini belirterek antik kentin kurucusu Pompeius Magnus’un Danimarka’nın Glyptothek Müzesi’nde yer alan mermer portresinin alçı mulajını Danimarkalı heyet tarafından kendilerine hediye edilmesinden memnuniyet duyduklarını söyleyerek Danimarkalı heyete teşekkürlerini sundu.
Pompeiopolis Antik Kenti Kazı Başkanı ve Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer’de “Bu mermer baş, Roma’da 1885 yılında Porta Pia’daki Licinian mezarında bulundu ve o zamanlar Kopenhag’da Glyptothek Müzesini kuran, varlıklı ve sanat sever Jacob Christian Jacobson (Carsberg FirmasInın sahibi) tarafından 1887 yılında satın alınıp Kopenhag’a getirildi. Pompeius’a ait günümüze kalan portrelerin içinde en kaliteli olan bu mermer baş, arkeologların görüşlerine göre Pompeius’un devrine ait bronz bir heykelin MS. 2. yüzyılda yapılmış bir mermer kopyası. Bu heykelin günümüze kalmayan bronz orjinalinin Roma’daki Pompeius tiyatrosunda dikili durduğu tahmin ediliyor. Bugüne kadar Pompeiopolis’de yapılan kazılarda kent kurucusu Pompeius’a ait hiç bir belge ele geçirilemedi. Ancak ilerki yıllarda böyle buluntulara rastlamak mümkün” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kastamonu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kastamonu ilinden Kopenhag‘dan Taşköprü’ye Pompeıus Portresının Kopyası Geldi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 17 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kopenhag‘dan Taşköprü’ye Pompeıus Portresının Kopyası Geldi haberi güncellenecektir.

  KASTAMONU NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:41
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   12:49
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:23
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı