Dünya Haberleri

  Kopenhag’a ilk cami

  Hürriyet Haber
  29.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kopenhag Belediyesi, Danimarka’nın ilk camisinin yapımına onay verdi. Karar, NATO’nun Danimarkalı Genel Sekreteri Rasmussen’in Türkiye ziyareti sırasında, aşırı sağcıların tehditlerine rağmen alındı.

  DANİMARKA’nın başkenti Kopenhag’da Belediye Meclisi, ülkenin ilk camisinin yapımına yeşil ışık yaktı. Merkez sol partilerin çoğunlukta olduğu belediye meclisi kararı önceki akşam oy çokluğuyla verdi.

  Belediye Başkan Yardımcısı Klaus Bondam, “Bu caminin, Kopenhag’ın çok kültürlü bir şehir olduğunu göstermeye katkıda bulunmasını umuyoruz. Şehirde sinagog ve Rus Ortodoks kilisesi olduğuna göre, bir cami olması da normal” dedi.

  Belediye meclisinin Fas asıllı Müslüman üyesi Hamid el Musti de, “Sonunda Danimarka’nın gerçek bir camiye kavuştuğunu görmek insanı rahatlatıyor. Müslümanlar ibadet için apartman dairelerine ve bodrumlara mahkumdu” ifadesini kullandı.

  32 metrelik çifte minare

  24 metre yüksekliğindeki mavi kubbeli caminin, 32 metrelik iki de minaresi olacak. Ancak minarelerden ezan sesi duyulmayacak. Eski bir fabrika arazisine inşa edilecek 2 bin metrekarelik cami, özel bağışlar yoluyla finanse edilecek. Cami 40-50 milyon krona (9-11 milyon lira) malolacak.

  Karar, Danimarka eski başbakanı olan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in Türkiye ziyareti sırasında alındı. 2005’te bir Danimarka gazetesinde yayınlanan Hz. Muhammed karikatürleri İslam alemini kızdırmış, gazeteyi kınamayan Rasmussen de tepki çekmişti.

  Aşırı sağa belediye yıkımı

  Almanya ve İsviçre’de olduğu gibi, Danimarka’da da cami yapımı, özellikle yüksek minareler söz konusu olduğunda, gergin bir siyasi konu. “Danimarka’nın İslamlaştırılmasına Son” (SIAD) adlı aşrı sağcı örgüt, Kopenhag’da cami yapımını engellemek üzere bugünlerde protesto planlıyordu. Belediye kararı onları şoke etti.

  Türk zanlıya kesin beraat

  DANİMARKA Temyiz Mahkemesi, Afganistan’daki Danimarka askerlerinin kaçırılıp, terörizm suçundan hapiste bulunan iki arkadaşıyla takas edilmesi için plan yaptığı öne sürülen Danimarka vatandaşı bir Türk’ü delil yetersizliğinden beraat ettirdi.
  İsmi açıklanmayan Türk, geçen kasımda alt mahkemece beraat ettirilince, savcılık itirazda bulunmuştu. 24 yaşındaki Türk, 1 Kasım 2007’de internette Türkiye’den bir arkadaşıyla sohbet ederken, bomba imal etmekten 12 yıl hapse mahkum olan Pakistanlı ve Afgan arkadaşlarını cezaevinden kurtarma planını anlatmış, 10 gün sonra gizli servisçe tutuklanmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı