SAKARYA HABERLERİ

Köpek sahiplerini de eğitiyorlar

AA / İbrahim Yozoğlu
14.12.2014 - 11:41Son Güncelleme :

- Sakarya'da faaliyet gösteren eğitim merkezinde köpeklere itaat eğitimi verilirken, sahiplerine de hayvanlarla doğru iletişim teknikleri öğretiliyor - Merkezin kurucusu Zeyrek: - "Burada köpeğe sahibiyle eğitim veriyoruz. Köpek sahipleri burada öğrendiklerini yaşadığı alanda tatbik ediyor"

AA / İbrahim Yozoğlu

SAKARYA (AA) - İBRAHİM YOZOĞLU - Sakarya'daki eğitim merkezinde köpeklere itaat eğitimi verilirken, sahiplerine de hayvanlarla doğru iletişim teknikleri öğretiliyor.

Erenler ilçesi Kamışlı köyündeki Showdogs Pozitif Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kurucusu Abdurrahman Zeyrek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezin yaklaşık 16 bin metrekare alanda kurulduğunu söyledi.

Merkezde pansiyon, otel, üretim, eğitim ve satış hizmetleri verildiğini belirten Zeyrek, "Hayvanseverlere sağlıklı ve ırk garantili köpekler sunuyoruz. Köpek almak isteyenleri de sahiplenmeleri için öncelikle bilinçlendiriyoruz" dedi.

Köpeğe bakabileceğine inandıkları kişilere yardımcı olduklarını aktaran Zeyrek, öncelikli amaçlarının insanları neyle muhatap oldukları konusunda bilinçlendirmek olduğunu vurguladı.

Zeyrek, eğitim çalışmalarını köpek sahibiyle yaptıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Alıcının köpek beslemesi için uygun aile yapısını görüyor olmamız lazım. Bunun için ailelere bazı sorular sorduktan sonra onları uygun ırka yönlendiriyoruz. Burada köpeğe sahibiyle eğitim veriyoruz. Köpek sahipleri burada öğrendiklerini yaşadığı alanda tatbik ediyor. Bir sonraki derse kadar da bu uygulamalar yapılıyor. Sonra yeni konuya ya da onu pekiştirme adına yeniden uygulamaya geçiyoruz ama kesinlikle köpeğe sahibiyle eğitim yaptırıyoruz. İş yoğunluğundan dolayı merkezde eğitim almaya vakti olmayan hayvanseverlere evlerinde eğitim veriyoruz.

Ailenin her bireyiyle uygulamaları gerçekleştirdikten sonra çeşitli seçenekler sunuyoruz. Arzu ederlerse eğitim bittikten sonra sınav yapıyoruz. Sınavdan başarıyla geçen aileleri sertifikalandırıyoruz. Yaptığımız eğitim çalışması da böylelikle garantili oluyor."

- "Amaca yönelik köpek seçilmeli"

Hayvanlara geleneksel yöntemlerle, özellikle şiddet uygulanarak verilen eğitime karşı olduğunu aktaran Zeyrek, eğitimi köpeklerin sahipleriyle yapmalarının şeffaflık göstergesi olduğunu anlattı.

"Şiddet uygulayarak, dikenli tasma, şok tasması gibi ya da belli başlı şiddet unsuru içeren eğitim çalışmalarını köpekten uzak tutuyoruz" diyen Zeyrek, "Bizim için köpekle sahibinin ilişkisi her şeyden önce gelir. Köpeğin güdüsüne, sürü psikolojisine, oyun ve obje motivasyonuna dikkat ediyoruz. Hayvanseverlere, özellikle yetenekli köpekleri amaca yönelik seçmesi için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bir spor köpeği istediğinizde o amaca yönelik köpek almazsanız ister istemez sonucu hüsran olabilir" şeklinde konuştu.

Hayvan sahiplerine köpeğin eğitimi, beslenmesi, yaşam alanı, insanlarla ilişkileri, diğer canlılarla senkronize hareket etmesi, toplum ve ev kuralları gibi birçok konuda eğitim verdiklerini dile getiren Zeyrek, şu ana kadar yaşadıkları en büyük sorunun köpeklerin tuvalet problemi olduğunu söyledi.

Hayvan sahiplerine bu sorunu nasıl çözebileceklerini, köpeğin stressiz yaşam sürdürmesi için yapılması gerekenleri anlattıklarını ifade eden Zeyrek, şunları kaydetti:

"Sonra da mutlak sonuç mutluluk oluyor, biz de işimizi yapabildiğimiz için mutlu oluyoruz. Özellikle bilinçsiz satış yapıldığında, bir-iki ufak problemle karşılaştıktan sonra köpek sokağa bırakılıyor. Biz insanlara 'hayır' demesini biliyoruz. Biz 'sizin için uygun köpeği veremeyiz, sizin hayatınıza köpek almanız mantıklı değil' diyoruz. Ondan sonraki aşamada buradan köpek alan ailenin sorumluluklarını da almalarını istiyoruz. Köpek sahiplerinin belediyeye karşı sorumluluğu var. Mutlaka köpeklerini kayıtlı hale getirmeleri gerekiyor."

Çocuklu ailelere, sağlık açısından problem yoksa köpek sahibi olmaları tavsiyesinde bulunan Zeyrek, "Hayvan sevgisi empati, sevgi paylaşımı yoluyla insanlara insan olmayı öğreten bir unsur. Duygusal zekanın gelişmesi ve iyi insan olma aşamasında onlara fırsat veriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sakarya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sakarya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Köpek sahiplerini de eğitiyorlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:06
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:15
Sayfa Başı