Gündem Haberleri

  Köpek ısırdı ihmal öldürdü

  Şefik DİNÇ / İSTANBUL
  05.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıraç’ta 13 gün önce oyun oynarken kuduz köpeğin ısırdığı 5 yaşındaki Serkan Karabucak hayatını kaybetti. Serkan’ın anne ve babası çocuklarının hastane ve doktorların ihmali sonucu öldüğünü ileri sürdü.

  KUDUZ bir sokak köpeği tarafından ısırılan Serkan’ın annesi Gülcan ve babası Sefer Karabucak, çocuklarını hemen Büyükçekmece Devlet Hastanesi’ne götürdüklerini söyledi. Baba Karabucak, yapılan iğneden sonra Haseki Hastanesi’ne buradan da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderildiklerini belirtti. Serkan’ın kuduz olduğuna dair rapor bulunmadığı gerekçesiyle Cerrahpaşa da bu yönde tedaviye gitmedi.

  Doktorlar açık yaraları kapattı ve küçük Serkan taburcu edildi. Olaydan 5 gün sonra ateşi çıkan Serkan, kaldırıldığı Haseki Hastanesi’nde can verdi.

  Üzüntüden öldü

  Baba Sefer Karabucak’ın babaannesi 94 yaşındaki Fehmiye Karabucak da dün üzüntüsünden vefat etti. Kıraç Belediye Başkanı Hamit Öncü, bölgenin mayıstan beri karantina altına alındığını söyleyerek, "Başka belediyeler getirip köpekleri bırakıyor. Biz kısırlaştırma ve kuduz aşılarını yapıyoruz. Ancak başa çıkamıyoruz" dedi. Serkan’ı ısırarak ölümüne neden olan ve olaydan sonra mahalleliler tarafından öldürülen köpekten alınan numunelerin de incelendiği ve köpeğin kuduz olduğunun kesinleştiği belirtildi.

  KUDUZUN TEDAVİSİ

  KUDUZ hastalığına yakalandıktan sonra tedavisi imkansızdır ve hastalık kesin olarak ölümle sonuçlanır. Ancak korunma amaçlı şu tedaviler uygulanır: Kuduz şüphesi olan hayvan tarafından ısırılan yer hemen bol su ve sabunla veya tentürdiyot gibi alkollü dezenfektanlarla yıkanmalıdır. Çünkü kuduz virüsü sabun ve alkole hassastır. Ayrıca tetanoz aşısı uygulanmalı ve tetanoz için antibiyotik kullanılmasına başlanmalıdır. Kuduz antiserumları ve hücre kültürü aşısı kullanılmalıdır.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı