BAYBURT HABERLERİ

Kop Dağları Tarihi Milli Park Olma Yolunda

IHA
31.10.2015 - 16:13Son Güncelleme :

KOP DAĞLARI MİLLİ PARK OLUYOR

IHA

Kop Şehitleri Anıtı ve çevresinin, Milli Şehitlik ya da Milli Park olması yönünde çabalar sürüyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından etüt çalışmalarının başlatıldığı duyurulan açıklamada, “Genel Müdürlüğümüzden gelen uzmanlarla beraber yaklaşık iki hafta arazide etüt çalışması yapılmış olup, çalışmalarımız Genelkurmay Başkanlığı ATASE (Askeri Tarih ve Strateji Etüt Dairesi), Bayburt ve Erzurum Atatürk Üniversitelerinde arşiv araştırmaları yönünde devam etmektedir” denildi.
Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Kop Şehitleri Anıtı ve çevresinin, Milli Şehitlik ya da Milli Park olması yönünde çabalar sürüyor. Bayburt Postası’nın sürekli gündeme getirdiği konu ile ilgili Bayburt Valiliği tarafından bir açıklama yapıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından etüt çalışmalarının başlatıldığı duyurulan açıklamada, “Genel Müdürlüğümüzden gelen uzmanlarla beraber yaklaşık iki hafta arazide etüt çalışması yapılmış olup, çalışmalarımız Genelkurmay Başkanlığı ATASE (Askeri Tarih ve Strateji Etüt Dairesi),Bayburt ve Atatürk Üniversitelerinde arşiv araştırmaları yönünde devam etmektedir. Bayburt Orman ve Su İşleri (Doğa Koruma ve Milli Parklar) Şube Müdürlüğü’nce 2014 yılında ön etüdü hazırlanarak teklifi yapılan Kop Dağları Tarihi Milli Parkı için T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından etüt çalışmaları başlatılmıştır. Genel müdürlüğümüzden gelen uzmanlarla beraber yaklaşık iki hafta arazide etüt çalışması yapılmış olup, çalışmalarımız Genelkurmay Başkanlığı (Askeri Tarih ve Strateji Etüt Dairesi (ATASE), Bayburt ve Atatürk üniversitelerinde arşiv araştırmaları yönünde devam etmektedir. Yapılacak çalışmalar neticesinde, tarihin karanlık sayfalarında kalmış Kop Savunma Savaşları, tarihte hak ettiği değere kavuşturulacak ve ülkemizin değişik yörelerinden gelerek burada kahramanlık destanı yazan şehitlerimizin ruhu şad edilecektir. Aynı zamanda aziz milletimizin her şeylerini ortaya koyarak göstermiş oldukları bu kahramanlık mücadelesi, gelecek nesillere aktırılarak vatan sevgisi ile tarih şuurunun gelişmesine katkı sağlanacaktır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bayburt haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bayburt ilinden Kop Dağları Tarihi Milli Park Olma Yolunda hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ekim 2015 tarihinde saat 16 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kop Dağları Tarihi Milli Park Olma Yolunda haberi güncellenecektir.

BAYBURT İLÇELERİ

Sayfa Başı