Kooperatife yatan parayı sorarlar mı?

Hürriyet Haber
20.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

SORU: (Bursa A.E.)- Birkaç kooperatifte üyeyim, şimdiye kadar kooperatiflere ödediğim para 5 milyar liranın üzerinde. Ben 30 Eylül'de ne yapmalıyım?

Sizin 30 Eylül 1998 tarihinde yapılacak işlemlerle hiçbir ilginiz olmayacak. Kooperatif kayıtları sizin orada bulunan paranızın kanıtı olacak. Kooperatif kayıtlarına göre para miktarının konu ile ilgili olarak alt ve üst sınır söz konusu değildir. Ancak, kooperatife müracaat edip 29.7.1998 ve 30.9.1998 tarihlerinde (her ikisinde de) mevcut görünen ödentilerin tutarını gösteren bir belge almanızda fayda vardır.

ORTAK HESAPLAR

SORU (İstanbul M.P.)- Gazetelerde müşterek hesapların ayrılması gerektiği yazıyor. Benim öteden beri bankada eşimle ortak olarak açtığımız bir hesap var. 30 Eylül 1998 tarihinde bu hesabı kapatıp, ayrı ayrı hesap mı açmalıyız?

Bankalarda, özellikle eşlerin birlikte açtıkları hesaplar bulunmaktadır. Bu hesapta bulunan paralara, prensip olarak hesap sahipleri eşit paylarla ortak sayılırlar. Nitekim bu yıl Mart ayında verilen Gelir Vergisi Beyannamesinde bu prensipten hareket edildi ve faiz gelirleri bu esasa göre hesaplandı. Dolayısıyla 30 Eylül'de de eşinizle müşterek hesabınızda görünen paranın yarısının size, yarısının da eşinize ait olduğu varsayılacaktır. Bu bakımdan eşinizle müşterek hesabınızı 30 Eylül itibariyle ayırmanıza gerek yoktur. Gazetelere bu konu biraz değişik yansıdı. 30 Eylül'de hesap kimin adına görünüyorsa ileride o parayı o kişi izah nedeni olarak kullanacaktır. Tebliğde, birden fazla kişiye ait olmakla birlikte, güven esnasına dayalı olarak kişi adına açılmış bulunan bankadaki mevduat hesabında görünen paraların, gerçek sahiplerine aktarılmasında fayda olduğu ifade edilmiştir.

YA HESAP SORULURSA?

SORU (İstanbul F.G.)- Geçenlerde bir televizyon programında, bir uzman 30 Eylül'de beyan edilecek paraların hesabı, Vergi Usul Kanunun 30/7nci maddesine göre sorulmayacak ama, aynı kanunun 30/6 ncı maddesine göre sorulabilir dedi. Kafamız karıştı. Hesap sorulacak mı sorulmayacak mı?

30 Eylül'de bankalarda bulunacak paralar için prensip olarak hesap sorulmayacağı ve bu paraların ilerde herhangi bir şekilde vergilendirilmeyeceği hususu kanunda ve tebliğde açıkça ifade edilmiştir. Kanun V.U.K. nun MD. 30/7'ye göre inceleme ve tarhiyat yapılmayacağını ayrıca ifade ediyor. Bu fıkra, hesap sorma ile ilgili özel hükümleri içermektedir ve kanunda konuya açıklık getirmek için bu fıkranın zikredilme ihtiyacı duyulmuştur. Aynı maddenin 6 numaralı fıkrası ise ‘‘Tutulması zorunlu olan defterlerin veya verilen beyannamelerin gerçek durumu yansıtmadığına dair delil bulunursa’’ re'sen tarhiyat yapılabileceğini öngörüyor. Bu hüküm genel bir hükümdür. Kanunda buna benzer başka hükümlerde bulunabilir. Genel hükümlere dayanılarak tarhiyat yapmak çok zordur. İddia edilecek matrah farkının ayrıca bir sebebi ve dayanağı olmalıdır. Aksi halde yazılacak raporlar yargı kademelerinde döner. Nitekim, bu konuda afaki iddilarla yapılan raporlar danıştay'da reddedilmiştir. Bu bakımdan, kanaatimize göre, 30 Eylül'de bankada bulundurulacak paraları, delil sayarak para sahibi veya para sahibinin ortağı olduğu işletmeler için V.U.K. md. 30/6'ya göre tarhiyat yapmak mümkün değildir.






Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı