MUŞ HABERLERİ

Kooperatif Başkanı Kaya’dan ‘Borç’ Uyarısı

IHA
30.08.2015 - 13:05Son Güncelleme :

ESNAF KREDİ ÖDEME SIKINTISI BULANIK

IHA

MUŞ (İHA) – Muş’un Bulanık Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Yakup Kaya, kredi kullanıp zamanında borcunu ödemeyen ve takibe düşen esnafları uyardı.
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Yakup Kaya, esnafın hem kendilerini hem de kooperatifi zor durumda bırakmadan kredi taksitlerini zamanında yatırmalarını istedi. Kaya, “Kooperatif kredilerinin diğer bankalar gibi sınırsız bir kaynağa sahip olmadığı bilinmelidir. Ayrıca kooperatif kredileri paralel olduğu ve bir kişinin almış olduğu kredi taksitini yatırmadığı zaman, kredi talep eden başka bir kişinin kredi talebinin onaylanmadığının bilinmesini istiyoruz. Bu nedenle ihtiyaç sahibi bir esnafımızın çekmek istediği krediye engel olmamak ve onun hakkını gasp etmemek adına bu duyarlılığı herkesin göstermesini istiyoruz. Vermiş olduğumuz krediler üç ayda bir her taksit başına kanunen hem borçlu esnafına ve kefillerine senet almaktayız. Bankalar arasında senettin yatırma süresi en fazla üç gün olduğunu, üç günden sonra bu senet ödenmediği takdirde bir ihbarnameyle noter tasdikli protesto olur. Ayrıca olması gereken bu mevzuatı esnaflarımız sıkıntıya girmesin diye, bugüne kadar hiçbir esnafımızın senedi geçtiği halde bu işlemi uygulamadık. Eğer işlemi uygulamış olsaydık, birçok esnafımız on yıla kadar bankalar arasında hiçbir işlem gerçekleştiremezdi. Biz kooperatif yönetimi olarak kendimizi riske atarak zaman zaman Halk Bankası yönetimi ile ciddi tartışmalar yaşadığımız halde yine esnafımızın yanında yer aldık. Esnafımızın bu süreçte kooperatiften almış oldukları kredileri takibe girmeden zamanında ödemesini rica edeyoruz. Hem ilçemizin kalkınması hem de esnaflarımız için değerlendirmesi gereken fırsatı değerlendirme adına duyarlılık göstereceklerine inanıyoruz” dedi.
11 yıl önce kooperatifi bir enkaz olarak devraldıklarını belirten Kaya, sözlerine şöyle devam etti:
“Yaklaşık 11 yıldır Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanlığı olarak görev yapmaktayım. Benden önceki yönetimler kredi kooperatifini bir enkaz olarak bırakmışlardı. Önceki yönetimler döneminde 15 yıl fiilen kredi kooperatifi işlevsizdi. Bulanık esnafının hiçbir şekilde sıkıntılarını giderecek bir çaba içerisine girmemişlerdi. Esnafı kalkındıracak ve destek olabilecek ciddi bir kredi vermedikleri gibi, vermiş olsalar bile keyfi ve belli şahıslara peşkeş çekilmişti. Ancak vermiş olduğu kredilerin geri dönüşümü sağlanmadığı gibi hiçbir şekilde yasal işlemede başvurmamışlardır. Bundan dolayı kooperatif yıllarca kapalı kalmıştır. Bundan dolayı hiçbir esnafımız bu kurumdan faydalanamamıştır. Biz bu göreve geldiğimiz günden itibaren işlevsiz olan kooperatifi büyük bir emek ve çabayla işler hale getirdik. Yaklaşık dört yıl boyunca Halk Bankası’yla çalışma yürüttük. Bazı günlerde iki defa Muş’a gidiş geliş yaptığım oldu. İlçemizde Halk Bankası olmadığı için her esnaf Muş’a gitmek zorundaydık. Yapmış olduğumuz emeklerle gerek Halk Bankası düzeyinde, gerek TESKOMB düzeyinde bir güven tesisi oluştu. Daha önce ilçemiz hakkında olumsuz düşünen ilgili birimler bizimle birlikte ilçemize bakışlarının değiştiğini, geliştirmiş olduğumuz diyaloglar ve diplomatik ilişkiler sayesinde ilçemize olan ön yargılar kırıldı. Olumsuz bakışları olumluya dönüştü. Bizde bu arada gelişen bu olumlu fırsatı değerlendirerek ilçemizde daha önce olan ve sonradan kapatılan Halk Bankası’nı tekrardan ilçeye getirmek için heyetler düzeyinde defalarca Ankara’ya gidiş gelişler yaptık, ilgili tüm muhataplarla görüşerek kapatılan bankamızı tekrardan Bulanık esnafının hizmetine girmesini sağladık.”
“TÜM ESNAFLARIMIZA EŞİT İMKANLARI SUNDUK”
Geçen 11 yıllık süre içerisinde esnafa eşit ve adil şartlarda kredi imkanı sağladıklarını belirten Kaya , “Mali verileri olmayan ve yeni kayıtlı olan esnafların kalkınması için kredi imkanlarını sağladık. Vermiş olduğumuz krediler esnafın ciddi bir şeklide rahatlatmış ve katkı sağlamıştır. Yeni iş açan esnafımızı da katkı adına talep ettikleri krediyi ilgili yerlerle görüşerek kontrollü bir şekilde sağlamaya çalıştık. Vergiye tabi olan nakliyeciler, taksiciler ve minibüsçüler orta ölçekli tüm esnaflarımıza ciddi bir kredi desteği sunduk. Bugüne kadar vermiş olduğumuz krediler ilçe kalkınmasında da büyük bir destek sağlamıştır. İlçemiz, vermiş olduğumuz krediler sayesinde bölgemizde ekonomik kalkınmada sayılı yerler arasında yerini almıştır” diye konuştu.
“BÖLGE KOOPERATİFLERİNİN EN İYİSİYİZ”
Bölgede bulunan 44 esnaf sanatkarlar kredi kooperatifinin içinde bugüne kadar hep birinci olduklarını belirten Kaya, “Yapmış olduğumuz çalışmalarımızdan dolayı şu anda Erzurum bölge birliği yönetiminde yer almaktayız. Bizim yoğun çalışma ve çabamızın yanı sıra esnaflarımızın kooperatifimizden almış oldukları kredileri zamanında geri dönüşümü sağlamada destek olmaları sayesinde bu başarı sağlanmıştır. Bundan sonra da esnaflarımızın böylesi duyarlılığı göstereceklerinden de hiç şüphemiz yok. Şayet ödemelerini zamanında gerçekleştirirlerse önümüzdeki dönemlerde de göstermiş olduğumuz başarıya katkı sunacaklarına inanıyoruz. İlçemizin kalkınması ve tüm esnafımızın bu kurumdan faydalanması için geri dönüşümlerini zamanında ve sağlıklı yapması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
“KOOPERATİFİMİZİN BU BAŞARISINI HAZMEDEMEYENLER VAR”
Koopeartifin 11 yılda göstermiş olduğu başarıyı hazmedemeyen bazı ard niyetli kişilerin olduğunu belirten Kaya, “Bizler ilçemiz esnafının ve ilçemizin daha da kalkınması için bu kadar yoğun bir çaba sarf ederek, bu kadar başarı elde ederek ilçemizi bölgede ekonomik olarak sayılı yerler arasına getirirken, ilçemizde bazı kişilikler bu başarıdan rahatsız olmuş olacak ki kooperatifimizin yönetimini sağda solda çekiştirmekten geri kalmamaktadırlar. Bu başarıyı hazmetmeyen bu kişiler ilçemizin ve esnafımızın kalkınmasını da istemeyen kişiler olduğunu düşünüyoruz. Bizden önceki dönemde kooperatifi kendi tekeline alan ve esnaflarımızın bu destekten yararlanmasını engelleyen kişiler olduğunu düşünüyoruz. Eğer bizde bunlara esnafların hakkını peşkeş çekmiş olsaydık, onlar nazarında daha da iyi olurduk. Kendilerince kooperatifimizin yönetimini tartıştırarak esnafımız içerisinde itibarsızlaştırma girişimi olduğunu görüyoruz. İnanıyoruz ki, bu tür kişilikler toplumda ve esnaflarımız içerisinde değer görmeyen, kendilerine yer edinmeye çalışan şahsiyetler olduğunu düşünüyoruz. Biz geçen on yılık süre içerisinde her zaman esnafımızın yanında yer aldığımız gibi, bugünden sonrada her şartta yinede esnafımızın yanında olacağımızı belirtiyoruz. Esnafımızın bize olan inanç ve güvenine layık olacağımızı beyan ediyoruz” şeklinde konuştu.
Halk Bankkası Bulanık Şube Müdürü Ceyhun Koç ise, Bulanık Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin genel durumunun iyi olduğunu, ama kredi ödemelerinde bankaya gecikmeler olduğu için bankanın zor durumda kaldığını belirtti. Halk Bankası’nın esnafla ayakta kaldığını belirten Koç, “Esnafımızın 700 bin TL gecikmiş bir kredisi var. Bizim için bu büyük bir rakam. Gecikmeler olunca yeni krediler çıkaramıyoruz, kredi artış talebini yapamıyoruz. Bu gecikmeler olmazsa çark güzel bir şekilde döner. Elbette esnafımız var olduğu sürece Halk Bankası ayakta kalır, aksi takdirde ayakta kalması mümkün değildir. Bu düşünce ile hareket ediyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Kooperatif Başkanı Kaya’dan ‘Borç’ Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kooperatif Başkanı Kaya’dan ‘Borç’ Uyarısı haberi güncellenecektir.

  MUŞ NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:10
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   12:10
  • İkindi
   14:50
  • Akşam
   17:08
  • Yatsı
   18:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı