« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Konyaspor'da para cezasına sert tepki

Konyaspor Kulübü,, Sakaryaspor maçında yapılan kötü tezahürat nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) verdiği 250 bin YTL'lik para cezasına itiraz için Tahkim Kurulu'na başvuracak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Konyaspor Kulübü Basın Sözcüsü Memduh Oğuz, sahalarında Sakaryaspor ile yaptıkları maçta seyircinin karşılaşma içinde 4 farklı zamanda küfürlü tezahüratta bulunduğunun gözlemci raporlarına geçtiğini söyledi.

Federasyonun, Disiplin Talimatnamesi'nde yaptığı değişikliğe dayanılarak Konyaspor'un kötü tezahürattan PFDK'nın kararıyla 250 bin YTL para cezasına çarptırıldığını belirten Oğuz, "Bu aklın ve mantığın alabileceği bir ceza değildir. Geçtiğimiz sezon bu ihlalin cezası 2 bin 500, 5 bin YTL civarındaydı" dedi.

5 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Futbol Disiplin Talimatnamesi'ndeki değişikliğin iptali için Tahkim Kurulu'na kendileri dışında itiraz eden kulüp olmadığını ifade eden Oğuz, şöyle konuştu;

"Bu değişikliğe 10 günlük bir itiraz süresi vardı. Biz Futbol Disiplin Talimatnamesi'ndeki değişikliğin iptali için 14 Ağustos'ta Tahkim Kurulu'na başvurduk. Ertesi gün de kötü tezahürattan 250 bin YTL ceza yedik. Bu çok ilginçtir. Bu kuralın ilk ihlal edilmesinde kulübe 10-250 bin YTL arasında ceza verilebiliyor. Yani bize en üst rakamdan ceza verildi. İkinci ihlalde 25-500 bin YTL arasında ceza verilecek. Üçüncü ihlalde ise kulübün 3 puanı silinecek. Böyle bir ceza Türk futbol tarihinde ilk kez Konyaspor'a veriliyor. Bu adaletsizlikten başka bir şey değil."

Denizlispor maçında da kötü tezahürat nedeniyle Konyaspor hakkında gözlemci raporu olduğu duyumunu aldıklarını belirten Oğuz, "Yine aynı uygulamaya maruz kalırsak 750 bin YTL kayba uğrayacağız. Konyaspor hedef mi seçilmek isteniyor. Bir Brezilyalı oyuncunun transferi için uğraşıyorduk. Bu oyuncuya vereceğimiz para cezaya mı gidecek" dedi.

PFDK'nın, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerine verdiği cezanın toplam 10 bin YTL olduğunun altını çizen Oğuz, bu hafta 7 bin 500 YTL'yi geçen para cezasının olmadığını, Konyaspor'un aldığı 250 bin YTL'lik cezanın diğer kulüplerle kıyaslama yapıldığında akla ve vicdana sığmadığını kaydetti.

Oğuz, söz konusu cezaya itiraz için Tahkim Kurulu'na başvuracaklarını belirterek, sezonun başında aldıkları astronomik cezanın kendilerini şok ettiğini, puan sevinçlerini gölgelediğini belirtti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz