« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Konyaspor zirveye oturdu

Bank Asya 1. Lig'den Süper Lig'e çıkacak 3. ve son takımın belirleneceği Yükselme Grubu'nda ilk maçlar sona erdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Bank Asya 1. Lig Yükselme Grubu ilk maçında Konyaspor Ali Sami Yen Stadı'nda Adanaspor'u 3-1 mağlup etti.

Yeşil-beyazlı takıma galibiyeti getiren golleri 50. dakikada Ahmet Görkem Görk, 67. dakikada Ufukhan Bayraktar ve 89. dakikada Eser Yağmur kaydetti. Adanaspor'un tek golü ise 81. dakikada Talha Mayhoş'tan geldi.

Konyaspor bu galibiyetle birlikte grupta 3 puanla liderlik koltuğuna otururken, Adanaspor ise puansız olarak 4. ve son sırada yer aldı.

Gruptaki diğer maçta ise Altay İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan karşılaşmada Karşıyaka'yla 0-0 berabere kaldı. Bu sonucun ardından 1 puana yükselen iki ekipten Altay 2. Karşıyaka ise 3. sırada yer aldı.

İşte grupta oluşan puan durumu:

Sıra

Takım

O

P

Av

1

Konyaspor

1

3

2

2

Altay

1

1

0

3

Karşıyaka

1

1

0

4

Adanaspor

1

0

-2

Bank Asya 1. Lig Yükselme Grubu'nda oynanacak diğer karşılaşmaların programı ise şöyle:

20 Mayıs Perşembe:

20.00 Altay-Adanaspor (Atatürk Olimpiyat Stadı)

20.00 Konyaspor-Karşıyaka (Ali Sami Yen Stadı)

23 Mayıs Pazar:

19.00 Altay-Konyaspor (Atatürk Olimpiyat Stadı)

19.00 Adanaspor-Karşıyaka (Ali Sami Yen Stadı)

YÜKSELME GRUBU PUAN USULÜ VE AVERAJ SİSTEMİ

Kazanan takıma 3, berabere kalan takımlara 1'er puan verilecek olan Yükselme Grubu'nda puan eşitliği halinde aşağıdaki kriterler sırasıyla uygulanacak:

1- İki takım arasında puan eşitliği varsa;

İki takım arasında oynanan Yükselme Grubu müsabakası sonucuna bakılır, şayet bu müsabaka berabere tamamlanmış ise Yükselme Grubu'ndaki gol averajına bakılır. Takımların gol averajının eşit olması durumunda Yükselme Grubu'nda daha fazla gol atan takım üst sırada yer alır. Bütün bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa çift devreli lig usulüne göre oynanan TFF 1. Lig müsabakalarındaki sıralamaya göre üstte olacak takım belirlenir.

2- Aynı puana sahip takım sayısı üç ise;

Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.) Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa Yükselme Grubu'ndaki kendi aralarındaki puan cetvelindeki gol averajına bakılır. Gol averajı da eşit ise Yükselme Grubu'nda daha fazla gol atan takıma bakılır. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise çift devreli lig usulüne göre oynanan TFF 1. Lig müsabakaları genel puan cetvelindeki sıralamaya göre Yükselme Grubu'ndaki sıralama belirlenir.

3- Bütün takımların puan eşitliği halinde;

Puan cetvelindeki gol averajına bakılır. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise çift devreli lig usulüne göre oynanan TFF 1. Lig müsabakaları genel puan cetvelindeki sıralamaya göre Yükselme Grubu'ndaki sıralama belirlenir.


Bunları da Beğenebilirsiniz