« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Konyaspor: TFF'den iadeyi itibar istiyoruz

Konyaspor Futbol Şube Sorumlusu Hasan Dağlı, "2010-2011 sezonunda, evrensel hukuk kurallarının dışına çıkılarak mağduriyetler giderilecekse kesinlikle bu mağdurların içinde ligden düşen takımların da yer alması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

Konyaspor Futbol Şube Sorumlusu Hasan Dağlı, 2010 -2011 futbol sezonu sonunda adli yargı tarafından ortaya çıkartılan şike iddiaları aynı sezonda ligden düşen Konyaspor kulübü tarafından yakından takip edildiğini ifade ederek iadeyi itibarın gerçekleşmesini istedi.

Dağlı şöyle konuştu:
"İddianamenin mahkemece kabul edilmesinin ardından TFF'nin kendi görev alanı içerisinde şike iddiaları hakkında kurullarının raporları doğrultusunda futbol disiplin talimatı çerçevesinde gereğini yapmasını beklerken, bilindiği üzere 26 Ocak 2012 tarihinde genel kurul çağrısı yaparak, futbol disiplin talimatının 58. maddesinde değişiklikler yapılması hususunun görüşülmesi amaçlı genel kurulun takdirine sunmuştur.

İddiaların ortaya atılmasından bu tarafa geçen süre içerisinde tüm gözler şike yaptığı iddia edilen kişi ve kulüplerin üzerine çevrilmiş ve bu iddiaların doğru çıkma ihtimaline karşılık futbol ailesinin göreceği maddi ve manevi zarar en az seviye de tutulmaya çalışılmıştır. Bu iddiaların ispat edilmesi durumunda buradan peşinen zarar görmüş ve küme düşmüş Konyaspor, Bucaspor VE Kasımpaşa kulüplerinin hakkı hukuku olarak olaya bakan, yorum ve bakış açısına rastlanamamıştır.

Eğer ki 2010-2011 futbol sezonunda suç işlenmiş ise futbol hukukuna göre disiplin talimatı sezon biter bitmez uygulanmalı ve ilgili maddeye göre takımların cezalarının verilmesi gerekirdi. Ve takımlara ilgili maddeye göre verilecek cezalara göre eksi puan uygulaması veya sıfır puan uygulaması verilmiş olsa idi buğün Konyaspor un süper liğde olması gerekirdi. Kararın gecikmiş olması adaletin gecikmiş olmasını gerektirmez.

2010-2011 sezonunda 58 . maddenin herhangi bir şekilde uygulanmaması şike yaptığı iddia edilen takımları kurtarma amaçlı ise açıkca federasyon kendi eliyle şike nin en alasını yapıyor demektir. Böyle bir uygulamada FIFA'ya federasyonu şike yapmakla şikayet etme hakkımız saklı tutulmaktadır,

. Eğer ki futbolumuzun geleceği kurtarma adına 2010-2011 sezonu evrensel hukuk kurallarının dışına çıkılarak mağduriyetler giderilecekse kesinlikle bu mağdurların içinde ligden düşen takımlarında yer alması gerekmektedir. Toplam 19 maçın gözlem ve şüpheli kapsamında olan tescil edilmiş bir ligden düşen takım olmakla en fazla zarar gören Bucaspor Kasımpaşa ve Konyaspor Kulübü olmuştur. Tamamlanmış bir ligden 6 ay sonra geriye dönük olarak disiplin talimatında değişiklik yapmak hiçbir evrensel hukuk kuralı ile bağdaşamaz.

58.madde değişir kulüp yöneticileri şikeden ceza alır şike yapanlar ligde oynamaya devam eder düşenlerin esamesi bile okunmaz ise konyaspor kulübü olarak UEFA, FIFA, CAS ve adli yargı tazminat talebi dahil olmak üzere her platformda hakkımızı sonuna kadar savunacağız.

Bilindiği üzere TFF genel kurulunun disiplin talimatını değiştirmek gibi bir görev yetkisi bulunmamaktadır. Genel kurulun tavsiyesi ile de olsa bu görev yetki ve sorumluluk tamamen TFF yönetim kurulunundur. Yönetim kurulunun genel kurulundan aldığı bu yetki sorumluluğu en doğru şekilde kullanacağından Konyaspor Kulübü olarak şüphemiz bulunmamaktadır."


Bunları da Beğenebilirsiniz