« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Konya'da lisanslı sporcu sayısında patlama

Yaklaşık 5 yıl önce 7-8 bin civarında olan lisanslı sporcu sayısı, hükümetin lisanslı sporcu sayısını artırmaya yönelik çalışmalarının da etkisiyle 30 bine yaklaştı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Genel Başkanı ve Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Baykan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya ve ülke genelinde amatör spor kulüpleri ve lisanslı sporcu sayısında büyük gelişme yaşandığını söyledi.

Avrupa'da lisanslı sporcuların nüfusa oranı yüzde 10 civarındayken Türkiye'de bu oranın 5 yıl önce binde 3-4 civarında olduğunu vurgulayan Baykan, bu yüzden hükümetin Türkiye'de lisanslı sporcu sayısını artırmaya yönelik çalışmalar başlattığını bildirdi.

Bu çalışmalar kapsamında amatör spor kulüplerinin farklı kategorilerde mücadele etmeye başladığını ve sporcu sayılarını artırdığını ifade eden Baykan, şunları kaydetti:

“Konya, bu çalışmalar kapsamında büyük atılım yaptı. 5 yıl önce 7-8 bin civarında olan lisanslı sporcu sayısı bugün 30 bine yaklaştı.

Konya'da 102 amatör spor kulübü bulunuyor. Önemli bölümünün alanı futbol. Konya'da faal olarak lisanslı futbolcu sayısı 4 bine ulaştı. 102 kulüpten 60'ı, 70'in üzerinde takımla futbol liglerine katılıyor. Amatör spor kulüplerinin ayakta kalması için en büyük desteği biz sağlıyoruz. Girişimlerimizle kulüplere olabildiğince malzeme yardımında bulunuyoruz. Deplasman için otobüs ayarlıyoruz.”

LİSANSLI SAYISINDA 2010 HEDEFİ 40 BİN...

Baykan, ASKF olarak amatör kulüplerine desteklerinin süreceğini belirterek, “Konya'da birçok ilköğretim okulunun kulüpleşme çalışması var. Ayrıca kulüpler, mücadele ettikleri kategori sayısını artırmaya çalışıyor. Bu çalışmalarla, Konya'daki lisanslı sporcu sayısının 2010 yılına kadar 40 bine ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Lisanslı futbolcu ve sporcu sayısında Konya'nın iyi bir noktada olduğunu vurgulayan Baykan, yapılan çalışmalarla ilin daha iyi yerlere doğru ilerlediğini bildirdi.

Baykan, amatör spor kulüplerinin Konya ve ülke sporuna başarılı sporcular yetiştirdiğini belirterek, “Spor kulüplerinin Türkiye şampiyonalarındaki başarıları da giderek artıyor. Yetiştirdiğimiz birçok sporcu, başarılara imza atıyor. Konya, spor konusunda üzerine düşen görevi yerine getirme konusunda çalışmalarını aralıksız sürdürecek” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler