Gündem Haberleri

  Konya'da 'Kara Ses' yanlısı 50 kişiye gözaltı

  Süleyman ELÇİN- Ali GÜLER/KONYA, (DHA)
  27.02.2006 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Konya'da 50 gözaltı. Liderlerinin 5 kadınla yaşadığı, çocuklarını 'kafirlik öğretiyor' diye okula göndermedikleri iddia ediliyor.

  Konya'da ‘Sofular’ olarak bilinen ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti rejimini yıkıp yerine İslam Cumhuriyeti kurma amacında oldukları öne sürülen 50 kişi gözaltına alındı. Liderleri 5 kadınla birlikte yaşadığı iddia edilen Ö.Ç.'nin da gözaltına alındığı irtica operasyonunda gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

  Bir süredir istihbarat çalışması yapan Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, dün gece, belirlediği çeşitli adreslere eş zamanlı baskınlar düzenledi. Geniş çaplı operasyonda gözaltına alınanların, İslam Cemiyet ve Cemaatler Birliği'nin (İCCB) lideri ‘Karases’ kalaplı Cemaletttin Kaplan'ın ölümünün ardından, Almanya'da 1996 yılında kendisini halife ilan ettikten bir süre sonra 1997 yılında evinde cinayete kurban giden İbrahim Sofu'nun taraftarları oldukları öne sürüldü.

  ‘Sofular’ olarak bilinen gruba liderlik ettiği belirtilen Ö.K.'nın ise Lalebahçe semtindeki Hasbahçe'de çay içerken yakalandığı kaydedilirken, gözaltındaki zanlılar gece geç saatlerde Konya Numune Hastanesi'nde doktor kontrolünden geçirildi.

  ‘Kafirlik öğretiliyor’ diyerek çocuklarını okula göndermedikleri öne sürülen zanlıların evlerinde yapılan aramlarda Atatürk'ü bir put olarak tanıtan ve Türkiye Cumhuriyeti'ni tanımadıklarını gösteren yazılı dokümanlar da ele geçirildi. Operasyonun devam ettiğini belirten polis, gözaltı sayısının artabileceğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı