ANKARA HABERLERİ

Konya'da 42 tesisin açılış ve temel atma töreni

AA / Merve Yıldızalp
24.02.2016 - 16:47Son Güncelleme :

Başbakan Davutoğlu:(1)- "Yerin üstündeki güzelliğimizi de yerin altındaki zenginliğimizi de korumaya ve insanımıza hizmet etmeye kararlıyız. Bu kapalı galeriden çıkarılacak maden, yerinde işlenmek yerine Cerattepe'nin yer üstü zenginliğine zarar vermemek üzere taşınarak işletilecektir"- "Öncelikle Cerratepe'deki maden işletmesi, mahkeme kararı sonuçlanana kadar çalışmalarını durduracak. Herkes hukuk devletinin gereği olarak mahkeme kararına saygı duyacak"- "Artvin'in o rengarenk ağaçlarının zarar görmemesine özen gösterilecek. Bu tedbirler bizim çevreye gösterdiğimiz önemi, doğal dokumuzun zarar görmemesi için duyduğumuz hassasiyeti ortaya koymaktadır"

AA / Merve Yıldızalp

KONYA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, yerin üstündeki güzelliği de yerin altındaki zenginliği de korumaya ve insana hizmet etmeye kararlı olduklarını belirterek, "Bu kapalı galeriden çıkarılacak maden, yerinde işlenmek yerine Cerattepe'nin yer üstü zenginliğine zarar vermemek üzere taşınarak işletilecektir. Galeriden çıkarılan madenin başka bir yerde işlenmesi için açılacak yol için birçok ağacın kesilmesi gerekebileceği bakımından taşıma işlemi teleferikle gerçekleştirilecek. Ağaç kaybına izin ve mahal verilmeyecek" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığının Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'ndeki 42 tesisin açılış ve temel atma törenindeki konuşmasında 13 yılda 3,5 milyar fidan diktiklerini, hayallerinin dünyadaki her insan için Türkiye'de fidan dikmek olduğunu ifade etti.

Ağaç sayısının da böylece 7-8 milyar olacağını dile getiren Davutoğlu, orman varlığını artıran nadir ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu belirtti.

Türkiye'nin kalkınmasının temel hedefleri olduğunu ama bu kalkınmayı gerçekleştirirken tabiata karşı asla hoyrat olmadıklarına vurgu yapan Davutoğlu, "Elbette kalkınacağız, insanımıza iş alanları açacağız, yeni fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler, binalar inşa edeceğiz ancak bütün bunları yaparken tüm insanlığın ve tabiatın hakkına, hukukuna riayet edeceğiz. İlk bakışta maliyetli gibi görünen çevre yatırımları orta ve uzun vadeli hepimize menfaat sağlayacaktır. Suyla toprakla ilişkimizde bırakın hoyratlığı dar imkanlardan bile büyük fırsatlar çıkaran bir ihtimamın sahibiyiz" diye konuştu.

Davutoğlu Cerattepe'deki altın ve bakır madeni projesine ilişkin şunları söyledi:

"Artvin'de ilk çalışmaları 2009 yılında başlayan mevcut proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından denetlenen, çevreyle ilgili her türlü tedbirin alınması konusunda hassas olduğumuz ve gerekli tedbirleri aldığımız bir projedir. Öncelikle maden çalışmasının açık galeri olarak gerçekleştirilmesi düşünceleri vaktinde olmuşsa da çevreye zarar verilmemesi için kapalı galeri uygulamasında karar verilmiştir.

Yerin üstündeki güzelliğimizi de yerin altındaki zenginliğimizi de korumaya ve insanımıza hizmet etmeye kararlıyız. İkinci olarak bu kapalı galeriden çıkarılacak maden, yerinde işlenmek yerine Cerattepe'nin yer üstü zenginliğine zarar vermemek üzere taşınarak işletilecek. Galeriden çıkarılan madenin başka bir yerde işlenmesi için açılacak yol için birçok ağacın kesilmesi gerekebileceği bakımından taşıma işlemi teleferikle gerçekleştirilecek. Ağaç kaybına izin ve mahal verilmeyecek."

- "Her türlü öneriye de açığız"

Başbakan Davutoğlu, Cerattepe'deki madenle ilgili tartışmalara yönelik Artvin'in "o rengarenk ağaçlarının" zarar görmemesine özen gösterileceğini bildirdi.

Davutoğlu, "Bu tedbirler bizim çevreye gösterdiğimiz önemi, doğal dokumuzun zarar görmemesi için duyduğumuz hassasiyeti ortaya koymaktadır. O suyundan içtiğim, doğasına hayran kaldığım Şavşat'ın, Artvin'in, Cerattepe'nin güzelliklerini korumak bizim en temel borcumuzdur. Ancak hukuk devleti kuralları içinde de kamu düzenini sağlar ve bu çerçevede atılan adımlara yönelik yanlış bir uygulama olursa bunun da gereğini yaparız" dedi.

Davutoğlu, Artvin'in doğal dokusunu korumak üzere sunulacak her türlü iyi niyetli öneriye de açık olduklarını aktardı.

Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Öncelikle Cerratepe'deki maden işletmesi, mahkeme kararı sonuçlanana kadar çalışmalarını durduracak. Herkes hukuk devletinin gereği olarak mahkeme kararına saygı duyacak. Aynı şekilde izinsiz gösterilerden kaçınılarak şu ana kadar Artvin'de bu anlamda yapılan bazı istismarların da önüne geçilecek. Biz bu kadar açık ve şeffaf davranırken bu konunun istismar edilmesine asla izin vermeyiz."

(Sürecek)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Konya'da 42 tesisin açılış ve temel atma töreni hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 16 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konya'da 42 tesisin açılış ve temel atma töreni haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı