Gündem Haberleri

  Konya yardım ekibi Pakistan'dan döndü

  Hürriyet Haber
  25.10.2005 - 16:07 | Son Güncelleme:

  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Muzafferabad'a kurdukları aşevinin günde 4 bin kişiye yemek verdiğini, ayrıca kentte su konusunda önemli çalışmalar yapıldığını belirtti.

  Akyürek, Pakistan'da meydana gelen depremden sonra gittiği Azad Keşmir Eyaleti'nin başkenti Muzafferabad'da çeşitli çalışmalar yapan yardım ekibini, Belediye Toplantı Salonu'nda kabul etti.

  Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, 5 milyon insanın etkilendiği bölgeye “örnek bir yardım seferberliği” başlattığını bildiren Akyürek, “6 kişiden oluşan yardım ekibimiz, Konya ve Konyalılar adına bölgede örnek bir çalışma gerçekleştirdi. Hepsini yürekten kutluyorum” dedi.

  Muzafferabad'a kurdukları aşevinin günde 4 bin kişiye yemek verdiğini bildiren Akyürek, şunları kaydetti:
  “Söz konusu aşevinden, toplam 100 bin depremzedeye sıcak yemek ulaştırmayı hedefliyoruz.
  Ayrıca kentte içme suyu konusunda önemli çalışmalar yaptık. Sağlıklı su bulmanın son derece zor olduğu kentte, temiz bir su kaynağından getirdiğimiz suları birer tonluk 3 depoya aktardık. Kurduğumuz arıtma ünitesiyle de 2 bin kişinin yaşadığı bölgede su ihtiyacı sorununu geçici olarak çözdük. Bölgeye yardımlarımız sürecek.
  Önümüzdeki günlerde, 5 TIR dolusu çeşitli gıda ve ihtiyaç maddelerini Pakistan'a ulaştırmak için birkaç gün içinde yola çıkacağız.”

  Akyürek, Konya'nın Kızılay'dan sonra bölgeye ulaşan ilk Türk ekibi olduğuna söyledi.

  Büyükşehir Belediyesi Yardım Ekibi Başkanı Dr. Eyüp Çetin de çok büyük bir depremle sarsılan Pakistan'daki durumun bugüne kadar karşılaştıkları hiçbir afete benzemediğini, insanların durumlarının yürekleri sızlattığını belirtti.
  Türk yardım ekibinden olduklarını öğrenen Pakistanlılar'ın kendilerine büyük sevgi gösterisinde bulunduğunu anlatan Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:“Halkın durumu perişan, çok yardıma ihtiyaçları var. Binalar yıkılmış. Ancak şunu gördük ki modern toplumlarda unutulmaya yüz tutan gerçek insanlık duygusu, dimdik ayakta duruyor. Çünkü çadır dağıtımı sırasında kendisine çadır vermeye çalıştığımız birçok kişi, komşusunun daha fazla ihtiyacı olduğunu söyleyerek çadırı ona vermemizi istedi.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı