KONYA HABERLERİ

Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali Başlıyor

IHA
14.09.2015 - 12:48Son Güncelleme : 14.09.2015 - 12:49

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ MUSTAFA ÇIPAN, GERÇEKLEŞTİRİLEN FESTİVALİN MÜZİKAL EĞLENCE MÜZİĞİ OLMADIĞINI, BİR MİSTİK MÜZİK FESTİVALİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Hz. Mevlana’nın 808. Doğum Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında 12. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali, 8 farklı ülkeden sanatçı ve müzik topluluklarının katılımıyla 22-30 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Festival öncesi yazılı ve görsel medya temsilcileriyle Anemon Otel’de bir araya gelen İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Konya’da düzenli olarak gerçekleştirilen kültür ve sanat faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
“Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali”nin dünyanın mistik müzikler alanında en saygın festivali olarak gösterildiğini ifade eden Çıpan, festival ile Hz. Mevlana’nın sözle ifadesi mümkün olmayan sınırsız aşkına, bütün insanlığı kucaklayan tevazu ve hoşgörüsüne layık bir anma programı hedeflediklerini söyledi. Dünyanın çeşitli yerlerinden mistik müziklerin buluşma noktası haline gelen Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali’nin tüm dünyada izlenirliliği her geçen gün artan, mistik müzikler yoluyla farklı inanış ve kültürlerin tanınmasını sağladığına dikkat çeken Çıpan, festivalin geleneksel mistik müziklere, popüler unsurlara karışmadan, otantik yapıları ve özellikleri korunarak sergilenebilecekleri bir kültür ortamını sağlamayı amaçladığını söyledi.
"BU EĞLENCE MÜZİĞİ DEĞİL, BİR MİSTİK MÜZİK FESTİVALİDİR"
Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali’nin dünyadaki mistik festivalleri arasında ilk 3’ün içerisinde yer aldığını ifade eden Çıpan, festivalin dünyada yapılan bütün müzik festivalleri arasında ilk 25’in içerisinde bulunduğunu ve tavsiye edilen festivaller arasında da ilk 8’de yer aldığını vurguladı. 2004-2014 tarihleri arasında 800’ün üzerinde yabancı sanatçıyı ağırladıklarını da ifade eden Çıpan, “Biz sadece Müslüman ülkeler tasavvuf müziği festivali yapmıyoruz. Bir mistik müzik festivali yapıyoruz. Dolayısıyla hem dünyanın farklı coğrafyalarından hem de farklı inançlara mensup önemli sanatçı ve toplulukları davet ediyoruz. Festival Hz. Mevlana’nın doğum yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştiriliyor. Bu müzikal eğlence müziği değil, bir mistik müzik festivalidir” diye konuştu.
"MÜNACAT VE NA’T" YARIŞMASI
Mustafa Çıpan, Hz. Mevlana’nın Doğum Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında, onun Cenab-ı Hakk’a kul ve Kur’an-ı Kerim’in yolunda oluşuna, Hz. Peygambere duyduğu muhabbet ve bağlılığına vurgu yapmak üzere ulusal seviyede bir “Münacat ve Na’t Yazma Yarışması”nın da tertip edildiğini hatırlattı. Türkiye genelinde düzenlenen yarışmanın “Münacat ve Na’t” olmak üzere iki kategoriden oluştuğunu belirten Çıpan, şiirler arasından, ödül-mansiyon alabilecek nitelikteki şiirlerin seçimi amacıyla Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de aralarında bulunduğu 6 kişilik seçici kurulun yer aldığını sözlerine ekledi.
Öte yandan, Konya Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 22-30 Eylül tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenecek 12. Konya Uluslararası Mistik Festivali kapsamında, sergi, konferans ve konserler yer alacak. Mistik müziklerin yer alacağı festival ücretsiz halka açık konserler şeklinde gerçekleştirilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali Başlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 12 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali Başlıyor haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:54
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı