KONYA HABERLERİ

Konya Şeker’den 31 Milyon Lira Bayram Avansı

IHA
21.09.2015 - 12:36Son Güncelleme : 21.09.2015 - 12:37

PANKOBİRLİK GENEL BAŞKANI RECEP KONUK, HER ZAMAN ÜRETİCİNİN YANINDA OLDUKLARINI SÖYLEDİ

IHA

Konya Şeker A.Ş. üreticilere Kurban Bayramı öncesi 31 milyon 800 bin liralık nakdi avans verdi.
Konya Şeker A.Ş. üreticilerinin banka hesaplarına Kurban Bayramı öncesi toplam 31 milyon 800 bin lira avans bedeli yatırırken, bu kampanya döneminde bugüne kadar ayni ve nakdi olmak üzere 219 milyon 900 bin liralık ödeme gerçekleştirmiş oldu. Ödemelerin 73 milyon 838 bin 665 lirasını gübre, tohum, ilaç ve Torku ürünleri, 41 milyon 684 bin 722 lirasını akaryakıt, 104 milyon 376 bin 671 lirasını da nakdi avans oluşturdu.
Pankobirlik Genel Başkanı ve AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk, sözde değil özde üreticinin yanında olduklarını söyledi.
Konya Şeker modelinin esasının üreticinin işini büyütmek olduğunu ifade eden Recep Konuk, fabrikaların araç, üreticinin daha çok üretmesinin amaç olduğunu söyledi. Konya Şeker’in büyüme stratejisinin büyüyerek büyütmek olduğunu vurgulayan Konuk, insana dokunan ortaklarını da büyüten modelin Konya Şeker modeli olduğunu belirtti. Büyüme modelini insan merkezli oluşturan Konya Şeker’in sözde değil özde üreticinin yanında olduğunu söyleyen Konuk, “Konya Şeker’i tüm iktisadi işletmelerden ayıran en önemli özelliği halden anlaması, anlamakla da kalmayarak üstüne düşenin gereğini ihtiyaç anında ve ihtiyaç duyulduğunda yapmasıdır” dedi. Her bayram öncesinde üreticilere verdikleri bayram avansı uygulamasını Konya Şeker’in varlık sebebinin hayata taşınması olarak gördüklerini söyleyen Konuk, Kurban Bayramı öncesi de ihtiyaçlarının karşılanması için üreticilere 31.8 milyon liralık avans dağıtıldığını açıkladı.
“ÜRÜNE EN İYİ FİYAT VEREN KURUM OLDUK”
Konya Şeker’in ülke tarımına ve bölge ekonomisine ciddi anlamda büyük yatırımlar kazandırdığını vurgulayan Konuk, bu yatırımlardan Soma ile Sivas Kangal Termik Santrali’ni kurumun kasasından bir kuruş çıkmadan Konya Şeker’in ticari itibarı ve ekonomik başarısından kaynaklı güven sayesinde üreticilere kazandırdıklarını söyledi. Konuk, enerji yatırımlarının yanı sıra üreticinin daha çok patates ekmesine imkân sağlayacak Patates Nişastası Tesisi ile bölge hayvancılığına sıçrama yaptıran ve üreticilerin hayvancılıktan daha çok para kazanmalarını sağlayan Et-Süt Entegre Tesislerini de işletmeye aldıklarını belirterek şunları söyledi;
“Bunların hepsi büyük projeler, dünyanın her şirketi her sanayi devi için büyük projeler. Bahsettiğimiz yatırımlar birkaç milyar dolarlık yatırımlar. Bu büyük projelere rağmen Konya Şeker üreticiye yönelik mesuliyetlerini sanki yüz milyonlarca dolarlık yatırımlar yapmıyormuşçasına eksiksiz yerine getirdi. Hem ürün bedeli ödemelerimiz hem de üreticiye yönelik desteklerimiz aynı şekilde devam etti. Hatta avans ödemelerinde üreticinin içinde bulunduğu şartlara göre erken ödemeler bile gerçekleştirdik. Bununla da kalmadık ürün fiyatlarında ülkemizde ürüne en iyi fiyatı veren kurum olmaya devam ettik.
Bu iki hususun göstergesidir. Birincisi, Konya Şeker’in ulaştığı gücün göstergesidir. İkincisi halden anlamanın ve Konya Şeker’in öncelik sıralamasında üreticinin en önde yer aldığının göstergesidir. Konya Şeker’in birinci önceliği üreticidir. Konya Şeker bugün ulaştığı güç itibarıyla hem avans uygulamasıyla üreticinin bugünkü ihtiyacına cevap üretiyor, ihtiyaç anında üreticinin yanında oluyor, hem de yaptığı yatırımlarla üreticinin gelecekteki bayramları daha bir bayram gibi geçirmesi için onların daha çok üreteceği, daha çok kazanacağı zemini inşa ediyor. Bizim için geleceği inşa etmek ne kadar önemliyse üreticinin bugününde de üreticiye el uzatmak o kadar önemlidir. Konya Şeker’de üretici söz konusu olunca, üreticinin ihtiyaçları söz konusu olunca her şey teferruat haline gelir. Önce üreticiye ve üretime destek planlanır ondan sonra diğer işlere bakılır. Önümüz kurban bayramı. Bu topraklardaki herkes gibi üreticinin de bayramları kaygıdan hele hele maddi kaygılardan uzak karşılamaya hakkı var. Bu ülkenin en muteber insanları olan üreticilerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle kurban ibadetini yerine getirememek gibi bir endişeye kapılmasına Konya Şeker olarak biz müsaade edemeyiz, bu güne kadar etmedik, bundan sonra da etmeyiz. Biz üreticimizin, evlatlarının karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz. Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi, sevindirilmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi her türlü ticari başarıdan, binlerce fabrikadan daha kıymetlidir. On binlerin yüzündeki gülümseme, on binlerce hanedeki huzur her şeyden değerlidir. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da üreticimize sunduğumuz desteğin hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, derde derman olmasını, Yüce Allah’ın sağlık ve huzur içinde daha nice bayramlara hepimizi eriştirmesini temenni ediyor, tüm üreticilerimizin mübarek Kurban Bayramlarını kutluyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Konya Şeker’den 31 Milyon Lira Bayram Avansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 12 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konya Şeker’den 31 Milyon Lira Bayram Avansı haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:57
  • Guneş
   06:33
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı