KONYA HABERLERİ

Konya, Mavi Tünel’den Gelecek İçme Suyuna Kavuşuyor

IHA
25.10.2015 - 13:40Son Güncelleme :

MAVİ TÜNEL'DEN KONYA ŞEHRİNE İÇME SUYU VERİLMESİNE İLİŞKİN KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KOSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLE DEVLET SU İŞLERİ ARASINDA İMZALANAN PROTOKOL KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARDA SONA YAKLAŞILDI.

IHA

Mavi Tünel’den Konya şehrine içme suyu verilmesine ilişkin Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri arasında imzalanan protokol kapsamında yürütülen çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Konya’nın 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla 2010 yılında protokolü imzalanan ve 2015 yılı sonuna doğru bitirilmesi hedeflenen Mavi Tünel’den Konya şehrine içme suyu verilmesi çalışmalarında sona yaklaşıldı.
Konu ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2016 yılının başından itibaren Konya’da içme ve kullanma suyu olarak çeşmelerden akmaya başlayacak olan suyun, Göksu Nehri’nden Akdeniz’e dökülen pınarların suyu olduğunu belirterek, tadı, kokusu ve yumuşaklığının tatlı su kalitesinde olacağını bildirdi.
ÇALIŞMALAR 2015’İN SONUNDA TAMAMLANACAK
Protokol kapsamında DSİ tarafından gerçekleştirilen isale hatları, içme suyu arıtma tesisi ve pompa istasyonu yapımlarının bedelinin KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından ödeneceğini belirten Başkan Akyürek, “KOSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Antalya Çevre Yolu ile p3 Hasanköy hattı, bin 200 milimetre çapında çelik boru ile merkez çelik boru hattına bağlantı yapılması işi 6 milyon 880 bin 528 lira ile ihalesi yapılmış ve çalışmalara Harmancık Mahallesi Antalya Çevre Yolu güzergahından başlanmıştır. Toplamda 6 bin 470 metre isale hattı ile Mavi Tünel hattının 1. kısım entegre çalışmaları Genel Müdürlüğümüz tarafından 2015 yılı sonu itibari ile tamamlanacaktır. Mavi Tünel İçme ve Kullanma Su Projesi’nin tamamı 2016 yılı sonunda tamamlanacaktır” dedi.
TADI, KOKUSU VE YUMUŞAKLIĞI TATLI SU KALİTESİNDE
Konya’nın yanı sıra Çumra ilçe merkezinin de faydalanacağı proje kapsamında 121 bin 897 metre uzunluğunda çelik ve duktil boru döşeneceğini ifade eden Başkan Akyürek, proje ile aynı zamanda Çumra ilçe merkezi ile bazı mahallelerine de su verileceğini aktardı. DSİ Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol gereğince Mavi Tünel’den Bağbaşı Barajı’nın tamamlanmasıyla ilk etapta 50 milyon metreküp, Avşar ve Bozkır barajlarının tamamlanmasıyla ikinci etapta 50 milyon metreküp olmak üzere toplam 100 milyon metreküp kaynak suyunun şehre içme ve kullanma suyu olarak verileceğini belirten Başkan Akyürek, “İçme ve kullanma suyu olarak çeşmelerimizden akmaya başlayacak olan bu su, Göksu Nehri’nden Akdeniz’e dökülen pınar ve karların erimesiyle oluşan kaynak suyudur. Tadı, kokusu ve yumuşaklığı tatlı su kalitesinde olacak olan suyumuz, 2016 yılından itibaren halkımıza ulaştırılacaktır” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Konya, Mavi Tünel’den Gelecek İçme Suyuna Kavuşuyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ekim 2015 tarihinde saat 13 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konya, Mavi Tünel’den Gelecek İçme Suyuna Kavuşuyor haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Mayıs 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:14
 • Guneş
  05:46
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:39
 • Akşam
  19:48
 • Yatsı
  21:14
Sayfa Başı