KONYA HABERLERİ

Konya Esnaf Odaları Başkanı Karamercan:

AA / Abdullah Yıldiz
15.01.2015 - 15:18Son Güncelleme :

- "Konya esnaf ve sanatkarını zor durumda bırakan sosyete pazarlarının kaldırılması için hukuki mücadele başlatacağız"

AA / Abdullah Yıldiz

KONYA (AA) - Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, Konya esnaf ve sanatkarının büyük sorunu olan sosyete pazarlarının kaldırılması için hukuki mücadele başlatacaklarını söyledi.

Anadolu Ajansı (AA) Konya Bölge Müdürü Ahmet Kayır'ı ziyaret eden Karamercan, kentin çok saygı duyulan bir kişi olan Ahmet Davutoğlu'nu başbakan olarak çıkardığını belirterek, birlik ve beraberlik içerisinde ona katkı sağlayacak çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

Resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının sık sık bir araya gelerek Konya'nın geleceği için istişare toplantıları yapması gerektiğine işaret eden Karamercan, gelecek 10-12 yıl içerisinde kentin daha da gelişmesi için çok güzel çalışmalar yapılabileceğini dile getirdi.

Konya esnafının en büyük sorununun sosyete pazarları olduğunu ve bununla mücadele ettiklerini anlatan Karamercan, şöyle konuştu:

"Konya'nın en büyük sorunu sosyete pazarları. İstanbul yolunda açıldı. Orası bir fabrikaydı. Üçer metrelik 150 tane bölme yapıldı. Kiraya verilerek rant sağlandı. Bu durum Bedesten, Kapu Camisi etrafı gibi yerlerdeki küçük esnaflarımıza maddi manevi zararı oldu. Bununla mücadele ederken Bosna'da bir iş yerinin bodrum katında ikincisi açıldı. Çok itiraz ettik ama başarılı olamadık. En kısa zamanda Ankara'da Federasyon başkanlarımızla görüşüp davamızı açacağız. İki taraflı dava açılacak. Hem belediyeye hem de sosyete pazarına. Burada sigorta ve vergi kaybı var. Tek çatı altında 150 kişi orada iş yapıyor. Vergi kaçırılıyor. 300 kişi olarak sigortalı olsa 5-10 liraya orada ürün satamazlar. Fiş kesmeyince vergi kaçırılıyor. O da kar oluyor ve ucuz mal satılıyor. Mücadele ediyoruz. Başarılı olacağımıza inanıyorum."

- Büyükşehir Belediyesinden esnaf masası talebi

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'ten bir esnaf masası talebinde bulunduklarını ifade eden Karamercan, kendisinin olumlu baktığını ancak bir gelişme yaşanmadığını aktardı.

Karamercan, "En kısa zamanda bir esnaf masası kurulursa Konya'da hiç bir esnafın sorunu kalmaz. Sorunlarını masada hallederiz. Hem Büyükşehir Belediye Başkanımız hem ilçe belediye başkanlarımız, esnaf odası, ticaret odası, sanayi odası ve biz çok rahatlarız. Esnaf masası olmazsa olmaz. Bu aşamadan sonra bütün büyükşehirlerde esnaf masası olması lazım" diye konuştu.

AA Bölge Müdürü Kayır da Anadolu Ajansı olarak kentin sorunlarının çözümüne her zaman katkı sunmaya gayret ettiklerini belirterek, sorunların kamuoyuna taşınmasında destek vermeye devam edeceklerini vurguladı. Ziyarete, KONESOB Genel Sekreteri Ziya Yavuz ve AA Konya Bölge Müdürlüğü Başmuhabiri Murat Aslan da eşlik etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Konya Esnaf Odaları Başkanı Karamercan: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 15 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konya Esnaf Odaları Başkanı Karamercan: haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:50
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı