KONYA HABERLERİ

Konya’dan Balkanlara Gönül Köprüsü

IHA
23.07.2015 - 16:24Son Güncelleme :

SELÇUKLU BELEDİYESİ ORTAKLIĞI, HİKMET İLİM VE SANAT DERNEĞİ(HİSDER), SOSYAL ARAŞTIRMALAR VE DAYANIŞMA VAKFI(SADAV), KONYA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI, BAŞBAKANLIK YURT DIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLARI BAŞKANLIĞI İŞBİRLİĞİ İLE BALKANLARDA KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ KURULUYOR.

IHA

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi ortaklığında, Hikmet İlim ve Sanat Derneği (HİSDER), Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı (SADAV), Konya Sivil Toplum Kuruluşları, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı işbirliği ile Balkanlarda kardeşlik köprüsü kuruluyor.
“Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü" ile Türkiye ve Balkanlar’daki kardeş sivil toplum kuruluşları arasında, kapasitelerini artıracak ve sürdürülebilir bir işbirliği gerçekleştirilecek. Selçuklu Belediyesi, kardeş şehir ilişkileri kapsamında Balkanlar ve Türk Dünyası’nda hayata geçirdiği projelere bir yenisini daha ekliyor. Selçuklu Belediyesi’nin ortaklığında Konya’daki sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla "Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü Projesi" başlatıldı.
Konya’da faaliyet gösteren 126 sivil toplum kuruluşu ile altı Balkan ülkesi Bosna Hersek (Saraybosna), Kosova (Prizren), Makedonya (Üsküp), Arnavutluk (Tiran), Karadağ (Podgorica), Sırbistan (Yeni Pazar) şehirlerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları arasında kardeşlik köprüsü kurulması amaçlanıyor. Projeye, Selçuklu Belediyesi Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde kurulan proje ofisi ev sahipliği yapacak.
Projenin amacı, faaliyet planı ve beklenen sonuçların açıklandığı basın toplantısında konuşan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kardeş şehir ilişkileri kapsamında Balkanlarda ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Başkan Altay, “Yapmış olduğumuz işlerden biri ve en önemlisi olan Saraybosna Mevlevihanesi’nin yeniden yapılması. Bir sivil toplum kuruluşuyla da birlikte yaptığımız çalışmalarla Mevlevihane, Saraybosna’nın ilim ve kültür hayatına önemli katkılarda bulunuyor. Düzenli toplantıların yapıldığı ve mesnevi sohbetlerinin gerçekleştirildiği önemli bir merkez haline geldi. Yine Selçuklu Belediyesi, kardeş şehir ilişkileri kapsamında Bulgaristan’daki Çernooçene Belediyesi ve Gagavuzya’daki Kongaz Belediyesi ile ilişkiler yürütüyoruz. Selçuklu Belediye Başkanı olarak, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nde de önemli bir görev üslenmiş durumdayım. İki yıldır Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin başkanlığında, Yönetim ve İcra Kurulu’nda görev alarak özellikle Türk Dünyası ve Balkanlardaki belediyelerin, Türkiye’deki belediyelerin tecrübelerinden faydalanmaları ve onların eğitimleri ile ilgili bir birlikte görev yapıyorum. Bunların hepsi aslında bölge coğrafyamızda, gönül coğrafyamızda yapmak istediklerimizin önünü açıyor” dedi.
“GÖNÜL COĞRAFYASI İLE BİRLİKTELİĞİMİZ ARTACAK"
Konya’nın en önemli özelliğinin sivil toplum kuruluşlarının kurumsal ve örgütlü yapısı ile güçlü yapısı olduğunu söyleyen Başkan Altay, “Bu Proje, Konya’nın bu gücünün, Balkanlarla paylaşılması ve oradaki sivil toplumun yeniden harekete geçirilmesi, kardeşlik ilişkilerinin arttırılması açısından çok önemli bir proje. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu bir başlangıç, sivil toplum kuruluşlarımızla Balkanlardaki kuruluşların entegrasyonu ve oradaki işlerin yürütülmesiyle inşallah faydalı sonuçlar elde edilecektir. Selçuklu Belediyesi olarak sivil toplum kuruluşları il her zaman projeler yürütmeye gayret ediyoruz. Bundan sonra da bu birlik ve beraberliğimizin devam etmesini temenni ediyorum. Bu proje Balkanlardaki etkinliğimizin artmasına ve gönül coğrafyasındaki kardeşlerimizle birlikteliğin artmasına vesile olacaktır” dedi.
Proje Koordinatörü ve HİSDER Başkanı Prof. Dr. Önder Kutlu ise konuşmasında, çalışmanın Türkiye projesi olduğunu belirtti.
Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkan Vekili Muhsin Görgülügil, projede yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Çalışmaları sırasında yurt dışındaki kardeş toplulukları da unutmadıklarını anlatan Görgülügil, "Balkanlar’daki kardeş sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizle bilgi alışverişinde bulunmak ve tecrübelerimizi paylaşmak istiyoruz" dedi.
SADAV Başkanı Ercan Uslu da, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Konya’dan Balkanlara Gönül Köprüsü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konya’dan Balkanlara Gönül Köprüsü haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:25
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:11
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı