KONYA HABERLERİ

Konya’da Yağışlar Yüzde 89 Arttı

IHA
12.07.2015 - 14:49Son Güncelleme :

KONYA'DA BU YIL YAĞIŞLAR YÜZDE 89 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.

IHA

Konya Ovası’nda bu yıl üretim döneminde yağışlar önceki döneme göre yüzde 89, uzun yıllar ortalamasına göre de yüzde 30 artış gösterdi.
Geçtiğimiz sene oldukça kurak bir kış döneminin yaşanması, bahar aylarında da beklenen yağışların olmaması dolayısıyla göl ve barajlarda doluluk oranı normalin altına düşmüş, yeraltı su kaynakları da tehlikeye girmişti. Konya, 2012 yılında 445 mm, 2013 yılında 320 mm ve 2014 yılında 525 mm yağış aldı. Giderek yükselen bir yağış grafiği bu yıl da devam ederken üretim döneminde yağışlar önceki döneme göre yüzde 89, uzun yıllar ortalamasına göre de yüzde 30 artış gösterdi
ALTINAPA BARAJI’NDAN KESİNTİSİZ SULAMA SUYU
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, bu yıl yağışların mevsim normallerinin üzerinde olması dolayısıyla maksimum seviyeye ulaşan Altınapa Barajı’ndan sulama sezonu boyunca Meram’a kesintisiz sulama suyu verecek. Kurak geçen bir dönemin ardından bu yıl yağışların beklentilerin üzerinde olması, Konya genelindeki baraj ve göllerdeki doluluk oranını artırdı. Konya Altınapa Barajı’nda doluluk düzeyi yüzde yüze ulaşırken, başta çiftçiler olmak üzere tüm vatandaşların yüzü güldü. Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, gerek Altınapa Barajı’nın maksimum seviyede dolması, gerekse yağış miktarının yüksek olması dolayısıyla sulama sezonu boyunca sulama kanallarına kesintisiz su vermeyi kararlaştırdı. Ayrıca 130 kilometrelik açık beton sulama kanalının tamamının kapalı sisteme alınması planlanıyor.
ALTINAPA BARAJI YÜZDE YÜZ DOLDU
İçme, kullanma ve endüstri su temininde kullanılan Altınapa Barajı, 32 milyon metreküp tedbirli su depolama kapasitesine sahip. 30 milyon metreküp suyun birikmesi ise yüzde yüz doluluğa ulaşıldığını gösteriyor. Uzun süredir yaşanan kuraklıkların arkasından ilk defa 30 milyon metreküp doluluğa ulaşan barajdan Meram sulama için alınan su miktarı 1 metreküp/saniye olarak gerçekleşiyor.
SULAMA SEZONU BOYUNCA SU VERİLECEK
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından alınan bir kararla Meram Sulama uygulaması sulama sezonu boyunca sürdürülecek. Meram’ın yeşil dokusunu korumak ve sürdürebilirliği için her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Meram Sulama uygulamasıyla KOSKİ, hem şehrin yeşil dokusunun korunmasını sağlıyor, hem de bahçe sahiplerinin sulamasına katkıda bulunuyor.
SULAMA KANALLARINDA KAPALI SİSTEM
KOSKİ Genel Müdürlüğü suyun dağıtımını sağlamak amacıyla kullanılan, özellikle de tarımsal sulamada büyük önem taşıyan sulama kanallarının kapalı sisteme alınmasıyla ilgili planlama yapıyor. Mevcutta 130 kilometre uzunluğunda açık beton sulama kanalı bulunan KOSKİ, bir kısmı kapalı sisteme alınan su kanallarının tamamını kapalı sisteme almak üzere çalışma yapıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Konya’da Yağışlar Yüzde 89 Arttı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konya’da Yağışlar Yüzde 89 Arttı haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Eylül 2019, Perşembe
 • İmsak
  05:06
 • Güneş
  06:28
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  16:17
 • Akşam
  19:01
 • Yatsı
  20:17
Sayfa Başı