KONYA HABERLERİ

Konya’da Mazi’den Ati’ye Ticaret Kervanı Yürüyüşü

IHA
10.10.2015 - 18:12Son Güncelleme : 10.10.2015 - 18:13

MÜSİAD KONYA ŞUBESİ TARİHİ MİRASA SAHİP ÇIKMAK AMACIYLA "MAZİ'DEN ATİ'YE TİCARET KERVANI YÜRÜYÜŞÜ" DÜZENLEDİ.

IHA

MÜSİAD Konya Şubesi tarihi mirasa sahip çıkmak amacıyla geçmişten geleceğe ticaretin gelişimini temsili olarak, “Mazi’den Ati’ye Ticaret Kervanı Yürüyüşü” gerçekleştirdi.
Kızılören Kuruçeşme Kervansarayı’nda düzenlenen programa Konya Valisi Muammer Erol, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, AK Parti Konya Milletvekili Adayı Ahmet Sorgun ve MÜSİAD üyeleri katıldı. Develer ve atlardan oluşan temsili ticaret kervanı dualarla yürütüldü. Daha sonra Kuruçeşme Kervansarayı’na varan kervandan ticaret malları indirildi. MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, protokol üyelerine vazo hediye etti.
Programda konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, uzun zamandır kervan hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, “Kervanımız yola çıktı. Bugün bir durağına 1207 yılında yapılan Selçuklu Sultanı 1. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde bu ticaret kervanların ağırlamak üzere ülkenin sosyo-ekonomik seviyesini yükseltmek ve ticaretini arttırmak adına yapılan kervansaraylarından bir tanesinde mola verdik” dedi.
Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik ise, kervansarayların Anadolu’yu zenginleştiren, geliştiren, doğru ve güvenilir ticaretin en önemli unsurlarından biri olduğunu vurgulayarak, “Ticaret yolları üzerinde 30 veya 40 km aralıklarla yaptırılan bu kervansaraylar ticaretin devlet ekonomisin deki önemini işaret etmektedir” diye konuştu.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay konuşmasında, MÜSİAD’ın güzel bir iş yaptığını belirterek, “Ben kendilerini tebrik ediyorum. Bu hanı aktif olarak kullanmalarından dolayı çok mutluyum. Çünkü bu tür eserler Anadolu’nun Türk yurdu olduğu tarihten itibaren Selçukluların Anadolu’ya mühürleri. Restorasyonları yapılıyor ama çok aktif olarak kullanılamıyor. MÜSİAD bu manada çok güzel iş yapmış kendilerini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
AK Parti Konya Milletvekili Adayı Ahmet Sorgun, geçmişte hanların aktif kullanıldığını hatırlatarak, “Yüzlerce hanlarımız var ve ticaret bunlar üzerinden yapılıyordu. Bugünde yine Türkiye kuzey, güney arasında doğu, batı arasında dünyanın ticaret merkezi olma yolunda ilerliyor” şeklinde konuştu.
Konya Valisi Muammer Erol ise, “Bin yıl önce olduğu gibi Konya’nın yine Anadolu’nun güvenlik ve esenlik içerisinde yaşanılan ve ticaret yapılan, bir o kadar da bizi biz yapan değerlere sahip çıkılan mekanı, yeri olarak durumu muhafaza ettiğini bugünde görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Konya’da Mazi’den Ati’ye Ticaret Kervanı Yürüyüşü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ekim 2015 tarihinde saat 18 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konya’da Mazi’den Ati’ye Ticaret Kervanı Yürüyüşü haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:55
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:54
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı