Konya’da ‘güneş’e 100 milyon dolar yatıracak

Meltem KARA
04 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 03 Kasım 2009 - 22:02

Makina, tekstil, kimya sanayi, teknoloji/bilişim, inşaat ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren Permak Şirketler Grubu, enerji alanında da yatırımlarına başlıyor.

İki yıl önce kurulan Permak Enerji ile yenilenebilir enerji yatırımlarına odaklanan grup, 10 yıl içerisinde 1250 Megawatlık kurulu güce ulaşıp, sektörde büyük oyuncu olmayı hedefliyor. Permak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Selim Uyar, “Güneş enerjisi için 2010’a kadar 100 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Konya’da hazırlıklarımız devam ediyor” dedi.
Lisans başvuruları
Permak Enerji’nin hem üretim hem de yatırım yapan iki alana ayrıldığını söyleyen Uyar şu bilgileri verdi: “Santral yatırımı yaparken santraller için ekipman da sağlayacağız. Güneş, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal enerji, bio kütle ve çöp gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyoruz. Bunları yapan sistemlerin üretimine de yatırım yapıyoruz.  Enerji sektöründe büyük bir oyuncu olmayı hedefliyoruz. Sadece Türkiye pazarı ile yetinmeyi de yeterli görmüyoruz.”
2015’te 1.3 milyar kapasite
Enerjide mevcut hidroelektrik ve jeotermal lisanslarına ek olarak yeni lisans alımlarına devam ettiklerini belirten Uyar şöyle konuştu: “Toplamda 220 megawatlık lisans gücümüze yenilerini ekleyerek 2010 yılında 500 megawata ulaşmayı hedefliyoruz. Mevcut portföyümüzün yüzde 60’ı hidroelektrik, yüzde 40’ını jeotermal kaynaklı santraller oluşturuyor. 2010’da toplam 607 milyon, 2015’de ise 1.3 milyar kilowatlık yıllık toplam üretim kapasitesine ulaşmayı öngörüyoruz.”
Kapasite iki katına çıkacak
Türkiye’de yenilebilir enerji alanında pek çok firmanın yatırım yapmaya hazırlandığını dile getiren Selim Uyar, “Ülkemizde her yıl artan enerji talebine bağlı olarak 2020 yılında ilave 50 bin megawatlık üretim tesisi var. Türkiye’de ciddi miktarda enerji yatırımı yapılacak. 10 yılda kapasite iki katına çıkacak gibi bir hedef var.

Sektör yatırım için yeni yasayı bekliyor

SELİM Uyar, Türkiye’de yenilenebilir enerji yasasının henüz hazır olmadığını ifade ederek “Devlet, yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik etmek amacıyla Yenilenebilir Enerji Kanunu hazırlandı.
Biz yatırımlara erken bile başladık sayılabilir. Çünkü kanun çıkmadığı takdirde yatırımlar yapılamıyor. Güneş enerjisi Almanya’da 33.5 euro centle devlet garantisinde. Türkiye’de ise 5.5 cent ama yeni kanunla 25 centin üzerinde olması hedefleniyor” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı