Konutta Yılın İlk Fırsatları

22.02.2016 - 17:09 | Son Güncelleme:

Gayrimenkulde yükseliş sürüyor


 

               

İSTANBUL, uluslararası gayrimenkul yatırımcılarının gözünde yükselişini sürdürüyor. Urban Land Institue (ULI) ile PwC’nin işbirliğiyle hazırlanan ‘Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2016 Raporu’na göre İstanbul, Avrupa’da gayrimenkul yatırımcılarının en çok ilgi gösterdiği en iyi 20 şehir arasında bulunuyor. 550 uluslararası yatırımcı ve fon yöneticisinin katılımıyla hazırlanan raporun, ‘Mevcut Emlak Yatırımları Bakımından En İyi 20 Avrupa Şehri’ sıralamasında ilk sırada geçen yıl olduğu gibi Berlin bulunuyor. Berlin’i Hamburg, Dublin, Madrid ve Kopenhag takip ediyor. İstanbul, bu sıralamada 14’üncü sırada bulunuyor. İstanbul, ‘gelişme potansiyeline sahip’ şehirler arasında ise daha ön sıralarda bulunuyor. Önceki yıl bu alanda 9’uncu sırada yer alan İstanbul 7’nci sıraya yükselirken, bu listenin başında yine Berlin bulunuyor. Berlin’i Münih, Hamburg, Stockholm ve Kopenhag izliyor.R aporun daha önceki yıllardaki sonuçları incelendiğinde İstanbul, her iki sıralamada da ilk 5’te bulunuyordu. Küresel krizle birlikte raporda gerileme yaşamaya başlayan İstanbul, yeniden yükseliş trendine girdi. PwC Türkiye Yönetici Ortağı Ersun Bayraktaroğlu, bu durumu şöyle değerlendirdi: “ İstanbul, 2008’deki küresel kriz sonrasında gerilemeye başladı. Uluslararası yatırımcılar kendilerini güvende hissettikleri yerde olmak istiyorlar. O zaman da gelişmiş pazarlara gidiyorlar, gelişmekte olan pazarlara değil.”


BÜYÜK RESİM GÖRÜLMELİ
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, Türkiye’de gayrimenkul üreticilerinin sattıktan sonra yapmaya alıştığını belirterek, bu alanda ürünlerin hastane, yurt gibi enstrümanlarla çeşitlendirilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, raporda yalnızca İstanbul’un yer aldığını hatırlatarak, “Bütün şehirlerde kalkınma var. Anadolu’ya yayılma politikasının devam etmesini sağlamak lazım. 2-3 şehirle temsil edilmemiz daha güzel olur bu ve benzeri raporlarda. İstanbul’un yanında İzmir ve Ankara da olabilirdi. Denizli, Gaziantep, Kayseri, Konya gibi yerlerdeki atılım çok iyi. Türkiye’yi biraz büyük resimde görmek lazım” dedi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik de “Türkiye, gayrimenkulde biraz kendi kafasına göre takılıyor” dedi. Çelik, Türkiye’deki yabancı gayrimenkul yatırımcısının biraz sığ olduğunu kaydetti.

Peşinat ve faizi SIFIRLADI
Nurol GYO’nun, İstanbul Basın Ekspres’te hayata geçirdiği Nurol Park projesinde avantajlı seçeneklerle ev sahibi olma imkanı sunuluyor. Kampanya kapsamında ister peşin fiyatına yüzde10+ yüzde 10 indirim, ister 0 peşinat, ister 0 faiz ile 50 ay vade fırsatı sunuluyor. Projede KD’yi de şirket üstleniyor.

SANAYİDEN iş ve yaşam alanına dönüşen Basın Ekspres Yolu çok sayıda yeni gayrimenkul projesine ev sahipliği yapıyor. Bölgede Nurol GYO tarafından inşa edilen Nurol Park projesinde de inşaat ve satışlar sürüyor. Şirket projeden ev sahibi olmak isteyenler için şubat ayının sonuna kadar geçerli olacak yeni bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında ister peşin fiyatına yüzde10+ yüzde 10 indirim, ister 0 peşinat, ister 0 faiz ile 50 ay vade fırsatı sunuluyor. Projede KD’yi de şirket üstleniyor.

1512 DAİRE SEÇENEĞİ
Nurol Park, günümüz ihtiyaçlarını karşılayan loft, rezidans ve tower daireleri, modern ofisleri, geleneksel sokak yaşamından esinlenen alışveriş alanları ve geniş peyzaj alanlarıyla öne çıkıyor. Projede 84 loft, 544 residence, 884 tower olmak üzere 1512 daire bulunuyor. 2+1, 3+1 ve 4+1 seçeneklerinin yer aldığı ‘loft daireleri’, 1+1 ve 2+1 seçeneklerinin bulunduğu ‘residence daireleri’ ile 1+1, 2+1 ve 3+1 seçeneklerinin olduğu tower daireleri, farklı ihtiyaçlara uygun çözüm sunuyor. Nurol Park, toplam 19 bin metrekarelik ofis alanlarında ise teknoloji ve fonksiyonellik bir arada sunuluyor.

MAHALLE HAYATI CANLANACAK
940 milyon lira yatırım değerine sahip projede özlem duyulan mahalle dokusunun yeniden canlanacağını belirten şirket yetkilileri, “İstanbul’un yeni Maslak’ı olarak gösterilen ve Basın Ekspres’in en prestijli noktasında hayat bulan Nurol Park, günümüz metropollerinde özlem duyulan geleneksel mahalle yaşamı ile bugünün modern ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan karma projesiyle fark yaratıyor” dedi.

Ulaşımı kolay
E-5 ve TEM karayollarını birbirine bağlayan Basın Ekspress yolu üzerinde bulunan Nurol Park konumuyla, kolay ve modern ulaşım imkânı sunuyor. Atatürk Havalimanı ve 3. havaalanı projesinin ulaşım alternatiflerine yakın olan Nurol Park’ın hemen yanında ki metro durağı da bulunuyor.

Beylikdüzü’nde ‘Huzurlu’ evler
Huzurlu İnşaat’ın Beylikdüzü’nde 90 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği 500 konut ve 27 ticari üniteden oluşan ‘Huzurlu Marmara’ projeside evlerin yüzde 69’u 2 ayda satıldı. Teslimler ise Ekim 2018’de.

İSTANBUL Beylikdüzü’nde Huzurlu İnşaat tarafından inşa edilen ‘Huzurlu Marmara’ projesinde evlerin yüzde 69’u 2 ayda sahibini buldu. 90 milyon TL yatırımla hayata geçecek projede 500 konut ve 27 ticari ünite yer aldığını söyleyen Huzurlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Bıyıklı inşa çalışmalarının hızla devam ettiği projeden daire alanların kazanç elde edeceğini belirtti. İstanbul Beylikdüzü’nün geleceğin Florya’sı olacağını söyleyen Bıyıklı; ‘Projemizden daire alanlar çok kazançlı. Çünkü projemizde aklınıza gelebilecek her türlü sosyal donatı alanlarımız mevcut. Deniz manzaralı dairelerimiz yer aldığı projemizin yüzde 85’ini yeşil alana ayırdık. Huzurlu Marmara Projemizin iki ayda yüzde 69’u sahiplerini buldu. Projemizin yer aldığı bu bölge inanıyorum ki 10 yıl içerisinde İstanbul’un ikinci Florya’sı olacaktır’’ dedi.

ŞİRKET BÜNYESİNDE ÖDEME
Huzurlu Marmara Projesinin örnek daireleri konut alıcılarının beğenisine sunuldu. Projede 2+1 daireler 346 bin TL’den satılıyor. 27 bin metrekare arsa, 18 bin 320 bin metrekare inşaat alanı üzerinde 500 konut ve ticari ünitelerden oluşan projede, 2+1, 3+1 ve 4+1’den oluşan üç tip daire seçenekleri sunuluyor. Huzurlu Projede daireler 97 metrekare ile 177 metrekare arasında değişen büyüklüklere sahip. 120 aya kadar anlaşmalı bankalar aracılığıyla uygun oranlarla kredi kullanılabilen projede; yüzde 35 peşinat ile Huzurlu İnşaat bünyesinde de vadelendirme yapılabiliyor.

TESLİMLER 2018’DE
Projenin ulaşım açısından avantajlı bir konumda yer aldığını belirten yetkililer, “Huzurlu Marmara, İstanbul’un en işlek ulaşım aksı E-5’e yakınlığı ile dikkat çekiyor. Beylikdüzü Sahili, Beylikdüzü Metrosu, TEM Otoyolu ve Atatürk Havalimanı gibi önemli lokasyonların çevrelendiği bir bölgede yer alan proje, lokasyonuyla yatırımcısına büyük avantaj sağlıyor” dedi. 27 bin metrekare arsa üzerinde yükselecek projede inşa çalışmalarına başlanırken, Huzurlu Marmara projesinin Ekim 2018’de teslim edilmesi planlanıyor.

Geniş sosyal alana sahip
HUZURLU Marmara projesi geniş sosyal donatı alanına sahip olacağını belirten yetkilileri “ Yüzde 85’i yeşil alana ayrılan projede; göletler, yürüyüş parkurları, bisiklet yolu, çocuk oyun alanları, fitness center, futbol ve basketbol sahası, tenis kortu, kapalı havuz, kafe, sauna, tuz odası, buhar odası ve Türk hamamı yer alıyor” dedi.

Beyaz İnşaat Topkapı’da 100 milyon lira yatırım yapıyor

1200 kişinin yeni adresi
Beyaz İnşaat İstanbul Topkapı’da 1200 kişiye ev sahipliği yapacak yeni bir yaşam alanı inşa ediyor. 100 milyon lira yatırımla hayata geçecek Beyaz Park Topkapı projesinde 371 konut ve 4 bin metrekare ticari birim yer alacak.

BEYAZ İnşaat’ın İstanbul’un merkezi bölgelerinden Topkapı’da hayata geçirdiği Beyaz Park Topkapı projesinde inşaat ve satışlar sürüyor. Yaklaşık 86 bin metrekarelik inşaat alanında, 371 konut ve 4 bin metrekareyi bulan ticari ünitelerden oluşan proje aile konsepti özelliğini taşıyor. 43 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirten Beyaz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Beyaz; Bu döneme kadar binlerce konuta, yüzlerce ofise imzamızı attık. Şimdi de İstanbul’un en değerli noktalarından Topkapı’da, Beyaz Park Topkapı projemizi 100 milyon TL yatırımla hayata geçiriyoruz. Son derece değerli bir lokasyonda yükselecek projemiz, bölgenin de gelişimi noktasında büyük önem taşıyor” dedi. Beyaz Park Topkapı projesinin 11 bin metrekaresi sosyal donatı ve peyzaj alanı ile ferah bir yaşam alanı sunacağını belirten Beyaz, proje bitiminde yaklaşık 1.200 kişinin yaşayacağı Beyaz Park Topkapı, estetik ve mimari özellikleriyle de dikkat çekiyor. İki etaptan oluşacak projenin mimarisinde Sabri Paşayiğit ve RGS İç Mimarlık’ın imzası yer alıyor. Projede daireler 70 metrekareden başlayıp 210 metrekareye kadar çıkıyor.

ÜNİVERSİTE BÖLGESİ OLDU
Topkapı’nın üniversite bölgesi olduğunu ifade eden Muammer Beyaz, “Yıldız Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi yanı başımızda yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi bu bölgeye yapılacak. Yine komşu üniversiteler ve öğrenci yurtları bu bölgede. Yeni proje arayışlarımız sürüyor. Home ofisten ziyade orta ve üst gelir grubuna hitap eden aile konseptli projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.

BÖLGE DÖNÜŞÜYOR
Dönüşüm projelerinin bu bölgede kolay geliştirildiğine dikkat çeken Beyaz, şunları söyledi: “Burası fabrika bölgesi olduğu için kentsel dönüşüm projeleri geliştirilirken, arazi sahiplerinin çok ortaklı olmamasından dolayı anlaşmalar kısa sürede sağlanıyor. Bu bölge artık konuta dönüşüyor. Birçok konut projesi başladı ve devam ediyor. Kısa zamanda planlı yapılaşma ile bölge özellikli, aranan ve tercih edilen bir yapıya kavuşacak.” Plan olan yerde dönüşümün kolay olduğuna dikkat çeken Beyaz; “Önceden yapılaşma oluyor, plan sonradan geliyordu. Şimdi ise önce plan, sonra yapılaşma. İBB ve Zeytinburnu Belediyesi; yol, kat, arsa, yeşil ve yapılaşmada getirdikleri plan kuralı sektöre ve yatırımcıya kaliteli yapı sunma imkanını getirdi. Şimdi plan yapılıyor ve bu plana göre yapılaşma göre izin veriliyor. Bu vesile ile İBB ve Zeytinburnu Belediyesine teşekkür ediyorum. Çünkü; yeşile ve planlı yapılaşmaya önem veriyorlar. Betonlaşmaya izin vermediler” diye konuştu.

2016 yılı iyi geçecek
2016 yılının gayrimenkul sektörü için geçen yıla kıyasla daha iyi geçeceğini söyleyen Muammer Beyaz, “ Tek başına iktidar sektörü ateşledi. Hükümetimize güveniyoruz. Biz bardağı dolu gören taraftayız. İstikrar olduğu sürece yatırımcı yatırım yapmaktan korkmuyor. 2016, geride bıraktığımız yıldan daha iyi geçecek. Çünkü ufkumuz açık. Birlik ve bütünlük devam ettiği sürece sektörün büyüyeceğine, gelişeceğine inanıyorum. 2016’dan çok umutluyuz ve yatırımlarımıza aralıksız devam edeceğiz. Şu ana kadar 3 binin üzerinde konut yaptık. Yeni projelerimizi ağırlıklı olarak Avrupa yakasında geliştiriyoruz” dedi.

Teslimler 2017
BEYAZ Park Topkapı projesinden ev sahibi olmak isteyenler 120 aya kadar kredi anlaşmalı bankalar aracılığıyla konut kredisi yada yüzde 25 peşin, 12, 24 veya 30 aya kadar faizsiz taksitlendirme seçeneklerinden faydalanıyor. Projede ev teslimlerinin Aralık 2017’de yapılması planlanıyor.

6 ay erken teslim fırsatı
ISPARTAKULE’DE inşa ettiği markalı konut projeleriyle tanınan İhlas Yapı, Bizim Evler 6 konut projesinde teslimleri öne çekti. Projede evler Mayıs 2016’da teslim edilecek. Bizim Evler 6’da daireler, 116 metrekare ile 302 metrekare arasında değişiyor. 2+1, 3+1, 4+1, 5+1 ve teraslı daire tiplerinin yer aldığı proje, 1.661 konut ve 160 cadde mağazasından oluşuyor. Fiyatlar ise 461 bin TL’den başlıyor. Projede bölge halkının ihtiyaçlarına cevap vermek üzere planlanan 160 cadde mağazası da yer alıyor. Ispartakule Metro durağının önünde açılışa hazır dükkanlar 45 metrekare ile bin metrekare arasında değişiklik gösteriyor. Bizim Evler 6’da yatırımcıya 30 ay vade farksız ödeme kolaylığı sağlanırken proje, Mayıs 2016’da teslim edilecek. 60 aydan 120 aya kadar alternatifli ödeme planlarının da sunulduğu projede 60 ay için 0.81, 120 ay için 1.02 ile kredi kullanılabiliyor. Proje, 120 dönümlük arsa alanı ile site sakinlerine daha geniş peyzaj, sosyal yaşam ve spor alanları sunuyor. Bizim Evler 6’da bulunan üç adet kapalı yüzme havuzu, fitness salonları, sauna, Türk hamamı, buhar odaları, koşu ve bisiklet parkurları, açık hava sineması, basketbol, futbol ve voleybol sahaları, göletleri, şelaleleri, seyir terasları, anaokulu, ilkokulu, kreşi ve mescidiyle aile öncelikli yaşam yatırımcılara sunuluyor.

HAS-DBN Yatırım Ortaklığı İstanbul’da kentsel dönüşüm projeleri yapacak

İstanbul’a dönüşüme geldi
Ankara merkezli Has Metal ile DBN Mühendislik’in deneyimlerini birleştirerek kurdukları HAS- DBN Yatırım Ortaklığı, İstanbul’da ilk adres olarak Kağıthane’yi seçti. Kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak Atiye Residence projesi için 70 milyon lira yatırım yapacak ortaklar İstanbul’da kalıcı olmayı planlıyor.

ANKARA merkezli Has Metal ile DBN Mühendislik’in kurduğu HAS-DBN Yatırım Ortaklığı, İstanbul’daki ilk projesini Kağıthane’de hayata geçirecek. Sanayiden iş ve yaşam alanına dönüşen Kağıthane’de, kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilecek Atiye Residence projesi için 70 milyon lira yatırım yapılacak. Adını bugün Kâğıthane Kaymakamlığı olarak kullanılan Atiye Sultan Sarayı’ndan alan Atiye Residence’da, her biri 2+1 formatta 108 daire yer alacak.

DENEYİMİMİZİ İSTANBUL’A YANSITACAĞIZ
HAS-DBN Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Bekar, Has Metal’in 1974 yılında kurularak inşaat malzemeleri satışı, mühendislik ve taahhüt hizmetleri başta olmak üzere inşaat sektörüne birçok alanda hizmet verdiğini belirterek, şunları söyledi: “Ankara Yenimahalle’de 60 bin metrekare inşaat alanına sahip, 17 katlı ofis ve 10 katlı bir otelin yanı sıra bir de alışveriş merkezi bulunan HM Commerce Center projesini inşa ettikten sonra Eskişehir Yolu üzerinde, Başkent Üniversitesi’nin karşısında 140 bin metrekare alan üzerine 746 konut ve 35 bin metrekarelik alışveriş merkeziyle bugün için yüzde 90’ı satılmış olan West Gate projesini ülkemize kazandırdık. Arsa geliştirme faaliyetleriyle elde ettiğimiz deneyimi, İstanbul’daki gayrimenkul piyasasına yansıtmak amacıyla DBN Mühendislik ile güçlerimizi birleştirdik.”

YENİ PROJELER PLANLANIYOR
HAS- DBN Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Bekar, İstanbul’un dört bir yanını araştırdıklarını dile getirerek; “Avrupa yakasının önemli iş merkezlerine olan yakınlığı, yapımı devam eden metro hattı sayesinde ulaşımdaki kolaylığı ve planlanan ofis ve otel projeleri çerçevesinde Kağıthane’de yatırım yapma kararı aldık. Atiye Residence ile İstanbul’un gelişen yerlerinden Kâğıthane’de erişilebilir lüks konut yatırımına imza atacağız. Atiye Residence’ın yanı sıra uzun vadede Kağıthane, Kemerburgaz ve Topkapı gibi yerleşim yerlerinde yeni projeler hedefliyoruz” dedi.

KAĞITHANE İYİ PLANLANAN MASLAK
Projenin Levent, Maslak, Etiler, Şişli, Çağlayan gibi merkezi iş ve yerleşim yerlerinin tam ortasında bulunduklarına dikkat çeken HAS-DBN Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Gümüş, “Bir yandan Bomonti-Beşiktaş Tüneli ile Dolmabahçe ve Taksim’e çok yakın, diğer yandan da yapımı devam eden ve 2017 de açılacak olan metro yatırımıyla daha kolay bir ulaşma sahip olacak olan Kağıthane’de büyük ofis ve otel projelerinin yapımı devam ediyor. İnanıyoruz ki Kâğıthane, iyi planlanmış bir ofis ve konut alanı olacak. Bu sebeple de HAS- DBN Yatırım Ortaklığı olarak Atiye Residence ile Kâğıthane’deki yerimizi alıyoruz. Bölgenin sosyo-kültürel yapısına uygun, matematiği iyi çözülmüş, işlevsel ve ses getirecek projeler inşa etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

108 adet 2+1 daire
KENTSEL dönüşüm projesinde Özhisar Konut Yapı Kooperatifi ile kat karşılığı anlaşma yaparak çalışmalara başladıklarını belirten Gümüş; “Projemiz, zemin dahil 17 kattan oluşacak. Her katta 7 daire bulunacak. Toplam 108 dairenin yer alacağı projede daireler 2+1 formatta, 102 metrekare alana sahip olacak. Proje kapsamında spor salonu, oyun odası, toplantı salonu ve basketbol sahası yer alacak. Ayrıca her dairenin bir araçlık kapalı otopark hakkı olacak. 2017 yılı Aralık ayında teslim etmeyi hedeflediğimiz Atiye Residence’ta dairelerin fiyatları 550 – 600 bin TL arası değişecek” dedi.

Anahtar teslim kampanya
EGE Yapı tarafından Kartal’da hayata geçirilen Pega Kartal projesinde sunulan kampanya kapsamında yatırımcılar, 60 ay yüzde 0 faiz ya da 5 bin TL peşinat ve 120 ay yüzde 0.89 faiz oranından yararlanarak anahtar teslim ev sahibi oluyor. İnşaatı tamamlanan Pega Kartal projesi Adalar ve Marmara Denizi manzaralı evleri ile öne çıkıyor. Projede 1+1’den 4+1’e kadar farklı seçeneklerde 200 rezidans, 35 home-office ve 11 mağaza yer alıyor. Zengin sosyal donatıları ile de dikkat çeken Pega Kartal’da çocuk parkları, yürüyüş yolları, restoran ve kafeleri, havuz, spor salonu, Türk hamamı, sauna ve buhar banyosu bulunuyor. Pega Kartal, metro istasyonuna yürüme mesafesinde, Sabiha Gökçen Havalimanına 15 dakika, sahil yoluna 5 dakika, Tekno Park, Pendik Marina, Pendik feribot iskelesi ve Kartal deniz otobüsü iskelesine 10 dakika uzaklıkta konumlanıyor.

 

İlandır

 

Etiketler:
Sayfa Başı