Konutta yılın ilk fırsatları

Hürriyet Haber
04 Ocak 2012 - 16:19Son Güncelleme : 04 Ocak 2012 - 16:23

2011’de birbiri ardına yeni projelerini satışa çıkaran inşaat şirketleri 2012’de de aynı hızla konut üretmeye devam edecek. Bu yıldan umutlu olduklarını her fırsatta yineleyen konutun patronları, özellikle yılın ikinci yarısından itibaren sektörün hareketleneceği konusunda hem fikir… Faiz oranlarının daha durağan seyredeceğini öngören sektör temsilcileri, farklı tasarımları, farklı ödeme koşulları ve farklı lokasyonlardaki projeleri ile sektörü epey hareketlendirecek.

Konutta yılın ilk fırsatlarıIspartakule 3 geliyor
Artaş İnşaat’ın bu ay içinde satışına başlamaya hazırlandığı Avrupa Konutları Ispartakule 3’te, 644 konut, bir süpermarket, bir yapı marketi, bir teknoloji marketi olan ve toplam 12 ticari üniteden oluşuyor. Ispartakule 3 projesinin bir yıl içinde tamamlanıp teslimatlara başlanması hedefleniyor. Yılın ilk çeyreğinde Maslak’ta 468 konut ve ofislerden oluşan rezidans projesini hayata geçirecek. Avrupa Konutları, ayrıca Keleşoğlu, Aydınlı ve Afk firmaları ile ortak olarak Kağıthane Cendere Vadisi içerisinde 5 bin konut, AVM, otel ve ofislerden oluşan karma bir projeye de başlayacak.

Emaar’ın beklenen projesi
Emaar Türkiye tarafından inşa edilecek Yeni İstanbul projesi; 1.000 konuttan meydana geliyor. Proje içerisinde yer alan konutların büyüklükleri 50 metrekare ile 450 metrekare arasında tasarlandı. Şuan hafriyat aşamasında olan Yeni İstanbul projesi içerisinde; 1+0, 1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 4,5+1 daireler yer alıyor. 67 bin metrekarelik arsa üzerinde planlanan Yeni İstanbul projesi; 450 milyon dolarlık (846 milyon TL) yatırım değeriyle hayat buluyor. Proje kapsamında AVM, otel, rezidanslar, ofisler ve konutlar yer alacak. İçerisinde 6.500 araç kapasiteli otopark  barındıran Yeni İstanbul projesinde teslimler 2013 sonu itibariyle yapılacak. 50 metrekare ile 450 metrekare arasında değişiklik gösteren dairelerden meydana gelecek olan Yeni İstanbul; Emaar Türkiye imzası taşıyor. Projede yer alan alışveriş merkezi’nde kiralanabilir alan 137.500 metrekare, satılabilir ofis alanı 36 bin metrekare, otel odası 190 metrekare olarak tasarlandı.
Konutta yılın ilk fırsatları

Konutta yılın ilk fırsatlarıDaireler mobilyalı satılacak
Ekşioğulları Grup tarafından inşa edilecek Aquila Kartal projesi 31 adet konut katı, 4 adet loft katı, 1 teknik kat, 1 sosyal kat ve 2 otopark katı olmak üzere toplam 39 katlı bir proje olarak yükselecek. Projenin satış ofisi hazırlıkları yapılıyor. Alanları 90 metrekare ile 219 metrekare arasında değişen 300 adet rezidans daire, 7 adet penthouse ve 4 adet loft daire bulunan Aquila Kartal projesinde resmi satışların 2012 yılının ilk ayında başlaması bekleniyor. Ortalama metrekare birim fiyatı 2.500 TL civarında olacak. 13.800 metrekare alan üzerine kurulan Aquila Kartal'da, teslimler 18 ay sonra gerçekleşecek. Aquila Kartal’ın peyzaj alanına 8 bin metrekare ve kapalı sosyal tesis alanına ise 2.850 metrekarelik kısım ayrıldı. Projede daireler mobilyalı olarak satışa sunulacak.

Sur Yapı’dan 3 proje
Sur Yapı Ümraniye, Çamlıca ve Çekmeköy’ de gerçekleştirdiği projelerin ardından ilk kez Güneşli’ye giriyor. AVM ve konutlardan oluşacak olan projenin toplam inşaat alanı 95 bin metrekare. Tahmini yatırım hedefinin 450 milyon dolar (846 milyon TL) olduğu projede 480 konut ve 30 mağaza bulunacak. Orta ve üstü gelir grubu hedeflendiği proje cadde cepheli dükkanlar, açık-kapalı otoparklar, sosyal yaşam merkezleri ile manzara, yön, ulaşım değerleri dikkate alınarak sadece site içine değil bölgeye de hizmet sunacak anlayışta tasarlandı. Sur Yapı’nın Eyüp ve İzmir’de uluslararası ölçekte proje grupları ile görüşmeleri devam ediyor. AVM, ofis ve konutlardan oluşacak Eyüp’teki projenin tahmini yatırım değeri 550 milyon dolar (1 milyar 34 milyon TL) olarak açıklanıyor. Toplam 120 bin metrekare inşaat alanı bulunan projede 220 konut ve 140 mağaza yer alırken, 10 bin metrekarelik bir alan da ofisler için ayrılmış. İzmir Bayraklı’daki proje ise AVM ve konutlardan oluşuyor. Toplam inşaat alanı 110 bin metrekare olan projede, 375 konut ve 80 mağaza bulunuyor. Tahmini yatırım değeri 550 milyon dolar (1 milyar 34 milyon TL) olarak öngörülüyor.
Konutta yılın ilk fırsatları

Konutta yılın ilk fırsatlarıZekeriyaköy’e yeni proje
İnanlar İnşaat’ın Terrace Plus projesi; Zekeriyaköy’de inşa edilecek. Terrace Plus Zekeriyaköy projesi toplam 13 dönüm arazi üzerinde yükseliyor. Bahçeli, doğa ile birlikte bir yaşantı sunacak projede müstakil konutlar yer alacak. 2012 yılı içerisinde başlanacak Zekeriyaköy Terrace Plus projesinde ferah yaşam alanları oluşturulacak. İnanlar İnşaat sene içerisinde Terrace Plus dışında Terrace Doğa ve Terrace Vadi projelerine imza atacak.

Demir İnşaat’ta ‘ödemeni kendin belirle’ dönemi
Demir İnşaat, Ayışığı Vadi Evleri projesinden ev sahibi olmak isteyenler ne kadar peşinat vereceklerini, nasıl taksitlendirme yapacaklarını artık kendileri belirliyor. Toplam 489 konuttan oluşan ve metrekaresi 1.650 TL’den başlayan Ayışığı Vadi Evleri’nde; 1+1’den 4+1’e kadar daire seçenekleri sunuluyor. Fiyatlar  135 bin TL’den başlıyor, 420 bin TL’ye yükseliyor. Metrekare satış fiyatı 1.650 TL’den başlayan projede daire teslimleri Mayıs 2013’te gerçekleşecek. Ayışığı Vadi Evleri’nin bünyesinde; terzi, bay-bayan kuaförü, vale parking, özel market, kuru temizleme, oto kuaför ve üç katlı otopark gibi hayatı kolaylaştıracak sosyal donatılar mevcut. Kaza ve yaralanmalarda ilk yardım müdahalelerinin yapılacağı sağlık ünitesi sürekli hizmet veriyor.
Konutta yılın ilk fırsatları

Konutta yılın ilk fırsatlarıEroğlu’ndan yeni yıl kampanyası
Eroğlu’nun Küçükçekmece Halkalı’da inşa ettiği İstanbul Lounge ve İstanbul Lounge-2 projelerinde başlayan kampanya kapsamında düşük faiz oranları ve 60 aylık ödeme vadeleri ile daire sahibi olmak mümkün. Yüzde 1 peşinat ile başlanabilen ödeme takviminde kalan bakiye ise aylık yüzde 0,76 faiz oranı ile 60 ay taksitle ödenebiliyor. Eroğlu, İstanbul Lounge ve İstanbul Lounge-2 dairelerinde gizli veya ekstra masraf da uygulamıyor. Sunduğu tüm projeler için geçerli “her şey dahil fiyatlar”; KDV, tapu masrafları, alt yapı bedelleri, abonmanlık, sayaç, cins tashihi harcı ve iskan harç bedellerini kapsıyor. Ayrıca konut kredisinde dosya masrafı ve banka komisyonu da alınmıyor.

1STANBUL’da yüzde 12 indirim
1stanbul Projesi, yeni yıla yepyeni bir kampanya ile giriş yapıyor. 2 Ocak 2012 tarihinden itibaren 12 gün boyunca geçerli olacak kampanyada toplam 12 daire yüzde 12 indirimle satılacak. 90 bin metrekarelik alana sahip olan 1stanbul Projesi’nde kaba inşaatın yüzde 85’i tamamlanmış durumda. Yüzde 85’inin yeşil alandan oluştuğu ve 1.300 metrekare sosyal alanın bulunduğu projede, spor salonu, sauna ve spor sahalarının yanı sıra buz pisti de yer alıyor. Çoğu dairenin Küçükçekmece Gölü manzarasına sahip olduğu 1stanbul Projesi’nde; 1+1’ler 147 bin TL, 2+1’ler 162 bin TL, 3+1’ler 228 bin TL, 3+1 dubleksler 334 bin TL ve 4+1’ler 383 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Konutta yılın ilk fırsatları

Varyap’tan mega proje
Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi’nin Emlak Konut  GYO AŞ ortaklığıyla, Ataşehir’de yeni kurulacak İstanbul Finans Merkezi’nde, 1.5 milyar TL yatırımla inşa edeceği 2012 yılının en büyük projelerinden birisi başlıyor. Karma kullanımlı olarak planlanan proje; rezidans bloğu, ofis bloğu, yüksek katlı bir kule ile açık ve kapalı AVM gibi çeşitli bölümlerden oluşacak. Projede öncelikle satışa çıkarılacak 308 konut, henüz satışa sunulmadan büyük talep gördü. Projeye konut sayısının 7 katından fazla talep geldi. Yapım aşamasında, 1,500 kişiye doğrudan istihdam yaratması öngörülen  projenin tamamlanmasının ardından, içinde yer alacak AVM ile de 2,500  kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Torunlar’dan Maltepe yatırımı
Arsa yatırımlarına hız veren Torunlar GYO son olarak İstanbul Maltepe’de Kapıcıoğlu İnşaat ve Renk-Yol Yapı İnşaat ile birlikte proje geliştirmek üzere 14.163 metrekarelik arsayı 20 milyon TL bedelle satın almıştı. Şirket, aldığı arsada tamamen konutlardan oluşacak bir proje yapmayı planlıyor. Torunlar GYO’nun yüzde 50 ile hakim hissedar olduğu arazide Kapıcıoğlu İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Renk - Yol Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Madencilik Elektrik Enerji İmalat Proje Ltd.Şti’nin yüde yirmi beşerlik hisseleri bulunuyor. Maltepe’de yer alacak projenin 2012 yılının ilk yarısında çıkması hedefleniyor. Tamamı konutlardan oluşacak proje; sahile çok yakın alanda konumlandırılıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı