Konutçulara ‘deli dumrul’ vergisi

Seda Tabak / stabak@hurriyet.com.tr
20.01.2012 - 09:58 | Son Güncelleme: 20.01.2012 - 10:02

Hep söylenir. Ekonominin lokomotif sektörüdür inşaat sektörü diye…
Geçen yılı ülke ekonomisinin büyüme rakamlarının üzerinde bir büyüme (yüzde 10) ile kapatan sektör, yeni bir vergi krizi ile uğraşıyor.
5 bin metrekareden fazla alışveriş merkezi, 10 bin metrekareden fazla iş ve sanayi sitelerine inşaat yapım ruhsatı verilmeden önce trafik açısından giriş-çıkış düzenlemesini gösteren UTK (Ulaşım ve Trafik Düzenleme Kurulu) kararı alınıyordu.
Ayrıca ana arter yollara cephesi olan parsellerde toplam 5 bin metrekareyi geçen inşaatlarda da bu durum geçerliydi.
Bu uygulama artık 10 bin metrekare inşaat alanını geçen bütün konut projelerinde de geçerli olacakmış.
Bu durum gelecek yıllarda ev satın almak isteyenlere yüzde 2.5 oranında ek maliyet getirecek. Yani 100 bin TL’ye  satılan bir evin fiyatı en az 102. 500 TL’ye yükselecek. Yani E-5 ya da TEM’den 10 kilometre uzaktaki bir ev ile TEM ya da E-5 kenarındaki bir proje aynı oranda vergi ödeyecek.
Bir taraftan KDV alacaklarını tahsil edemeyen, Maliye’den KDV alacağı 5 milyar TL’yi geçen sektör şimdi de UTK ile boğuşuyor.
Yüksek rekabet nedeniyle neredeyse maliyetine ev satan şirketler, bu artışı ister istemez fiyatlara yansıtacak.
Sektör temsilcileri ise bu duruma, “Devletimiz sağ olsun. Hiç olmazsa yaptırdığımız maketlerden vergi almıyor. Yarın bir gün maketlerden ya da kataloglardan da ekstra vergi alırsa sürpriz olmaz”  diye espri yapıyor.

Alacak verecek davası sürüyor
Sektörün hazır KDV sorununa da değinmişken, şunları söylemekte fayda var. Daha önce yazmıştım. Halen net 150 metrekareye kadar yüzde 1, daha büyük dairelerde yüzde 18 KDV oranı uygulanıyor.
Yani 150 metrekarenin altındaki konutlarda tüketici yüzde 1 KDV ödüyor, müteahhit ise yüzde 18. Aradaki farkı müteahhitler devletten iade olarak alıyorlardı.
Ancak firmaların bu KDV alacaklarını tahsil edebilmesi için konutları sahiplerine teslim etmeleri gerekiyordu.
Teslim süreçleri göz önüne alınırsa, firmaların düştükleri durum da anlaşılabilir. Uzun süredir KDV farkını devletten tahsil edemeyen sektör temsilcilerinin, alacakları 5 milyar TL’ye ulaştı.
Kasım sonunda alınması umuluyordu fakat tüm girişimlere rağmen bir sonuç elde edilemedi.
Bu alacağın ne olacağı ise belirsizliğini koruyor…

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı