ANKARA HABERLERİ

Konut görevlilerine iş güvenliği ve eğitimi semineri

DHA
11 Nisan 2016 - 12:28Son Güncelleme : 11 Nisan 2016 - 12:29

Konut görevlilerine iş güvenliği ve eğitimi semineri

DHA

Hüseyin ÖZBALI/ANKARA, (DHA)- KONUT Görevlileri Sendikası (KONUT-Sen) tüm kapıcıların tek çatı altında birleşmesi için eğitim semineri düzenledi. Konut Görevlilerine Yönelik İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Eğitimi Semineri'nde Avukat Saime Duygu Kahraman Akgül, İSG Uzmanı Şiraz Göner, Avukat Melike Yıldız ile Konut-Sen Genel Başkanı Uğur Gözel konuşma yaptılar. Gözel, iş güvenliği ve hukuku konulu seminerinin sendikaya, tüm meslektaşlarına ve ve konut görevlileri ailesine hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.
İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ SINIF İNSAN MUAMELESİ GÖRDÜK
Zor şartlar altında çalışan meslektaşları ve aileleri için büyük bir adım atmış olduklarını belirten Uğur Gözel, "Kararlılık inanç ve azimle girmiş olduğumuz bu yolda, Konutsen olarak meslektaşlarımıza güç vermek, cesaret vermek, yalnız olmadıklarını göstermek ve bilinçlendirmek üzere yine aynı kararlılık inanç ve azimle her gün daha da büyüyerek yolumuza devam ediyoruz" dedi. Bugüne kadar çok haksızlıklara maruz kaldıklarının altını çizen Gözel, "ikinci, hatta üçüncü sınıf insan muamelesi gördük. Bugün 4857 sayılı iş kanununa göre çalışıyor, bakanlığın sendikalar listesi genel işler iş kolunda gösteriliyor ve yine bakanlığın hazırladığı konut kapıcıları yönetmeliğine göre çalıştırılıyoruz. Kaloriferci gibi kazan yakıyoruz, bahçıvan gibi çim biçip ağaç buduyoruz, boyacı gibi apartmanlarda boya yapıyoruz, elektrikçi gibi elektrik işleri yapıyoruz, bir teknisyen gibi her işten anlıyoruz, güvenlikçi gibi bina bekliyoruz. Aslında zorunda bırakılıyoruz. Gerektiğinde evlerinin arabalarının anahtarını bizlere bırakıyor, yeri geldiğinde çocuklarını, bir yerlere gitmek zorunda kaldıklarında mallarını, ailelerini gönül rahatlığıyla bize emanet ediyorlar. Ama adımız ne yazık ki kapıcı.:) Kiminin elektrik su ve yakıtı yönetim tarafından ödenirken kiminin hiç bir gideri yönetim tarafından ödenmiyor. Kimi 20 daireye bakarken kimi 120 daireye bakıyor ama aynı ücreti alıyor" dedi.
Konut görevlileri sendikası olarak meslektaşlarını, ve üyelerini koruyup kollamak, gözetmek ve tek çatı altında toplamak amaçlı kurulmuş bağımsız bir sendika olduklarının altını çizen Uğur Gözel, "Adamın kafasına vurmuşlar, 'ah arkam' demiş. 'İyi de biz kafana vurduk, niye arkam diye ağlıyorsun?' dediklerinde, arkam olsaydı kafama vurabilir miydiniz demiş. Bugüne kadar arkamız olsaydı, koruyup kollayan sahip çıkan bir yasamız ve bir sendikamız olsaydı kafamıza kim vurmaya cesaret edebilirdi. 2015 yılında çıktığımız bu yolda, şimdiye kadar çok uzun mesafe kat ettik, herkese ulaşmak için gece gündüz, uzak yakın demeden tek tek kapı kapı dolaştık ve de dolaşmaya devam ediyoruz. Tek çatı altında, Konutsen sendikası bayrağı altında örgütlenerek, günümüzde kentsel dönüşümün artmasıyla hızla yaygınlaşan apartman görevlisi sektöründe, arkadaşlarımızı eskisi gibi olmayan yeni bir başlangıca davet ediyoruz.
Projeler hazırlayıp meslektaşlarımız için faydalı olabilecek etkinlikler düzenleme çalışmaları içerisindeyiz" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Konut görevlilerine iş güvenliği ve eğitimi semineri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2016 tarihinde saat 12 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konut görevlilerine iş güvenliği ve eğitimi semineri haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı