Ege Haberleri

EGE

  Konut değil kültür gerekli

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA)
  01 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 30 Kasım 2009 - 20:44

  Aydın 1’inci İdare Mahkemesi, Kuşadası Belediye Meclisi’nin, dört yıl önce, alıcı firmanın isteği doğrultusunda Maliye’nin kültür tesisi imarlı bir arazinin konuta dönüştürülmesini iptal etti.

  KUŞADASI’nda Maliye’nin Turgut Özal Bulvarı’ndaki, imar planında kültür tesisi olarak görülen, deniz manzaralı 6 dönümlük arazi 2003’te özelleştirme kapsamında 163 bin TL’ye satışa çıkarıldı. Araziyi Lena Otomotiv ve İnşaat Şirketi aldı. Şirketin imarın konuda dönüştürülmesi istemini belediye meclisi 1 Aralık 2005’te kabul etti.
  İlçede yoğun tartışmalara neden olan arazinin fiyatı, imar değişikliği ile bir anda arttı. Sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Dönemin AKP’den istifa eden bağımsız meclis üyeleri Nilgün Öğünçlü ile Ahmet Altınsoy, ilçeye bir kültür tesisi gerdektiğinisavunarak, iptali için Aydın 1’inci İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme sürerken şirket araziye 10 villa yaptırıp bir bölümünü sattı.
  Üç yıldır süren dava sonunda mahkeme, belediyenin imar değişikliği kararını iptal etti. Mahkeme kararında, Kuşadası’ndaki mevcut kültürel tesis alanlarının bile yetmediğine dikkat çekilerek şu gerekçeler sıralandı:
  “Plan değişikliği ile kültürel tesis alanlarının daha da daraltıldığı, parselin konut alanına dönüştürülmesi ile nüfus yoğunluğunun arttırıldığı, eşdeğer alan olarak ayrıldığı belirtilen parselin, kültürel tesis alanı olarak kullanımının dava konusu parsele eşdeğer nitelikte olmadığı, esasen eşdeğer alan ayrılması yoluna da gidilmediği, bu bağlamda şehircilik ve planlama ilkeleri ile imar mevzuatına aykırı olan, dava konusu imar plan değişikliğinde hukuka uyarlılık görülmediği.”
  Gereği yapılmalı
  Kararın ardından araziyi alan şirketin yapıp bir bölümünü sattığı villaların akibetinin ne olacağı merak konusu olurken, gözler Belediye Başkanı Esat Altungün’e çevrildi.
  İptal davasını açanlardan Nilgün Öğünçlü, mahkemenin Kuşadası’nın kültür tesisi fakirliğini ortaya koyduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
  “Kuşadası, son 30 yıldır, bir anlamda ‘kültürsüz turizm’ yapmaya çalışarak istenmeyen noktalara geldi. Mahkeme kararı, Kuşadası’nı planlayanların, yerel yöneticilerin önüne konulmuş bir görevdir. Kuşadalılar kendileri ve gelecek nesiller için daha uygar ve çağdaş bir Kuşadası talebini daha yüksek sesle dile getirecekler diye umuyoruz. Mahkeme kararları, geçtiğimiz dönemlerde Kuşadası’nın imar plan değişiklikleriyle ‘rant vurgunlarıyla’ yönetildiğini ortaya koymuştur. Bugünkü CHP’li belediye yönetimi, bu geçmişten farklıysa, mahkeme kararlarını, geciktirmeden, değiştirmeden uygulamalı.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı