ADANA HABERLERİ

Konut Alıcısı Küçüğe Yöneldi

IHA
18.10.2015 - 09:42Son Güncelleme :

KURT İNŞAAT YÖNETİM KURULU ÜYESİ AYKUT KURT

IHA

Adana ve Gaziantep’te prestij projelere imza atan Kurt İnşaat Yönetim kurulu Üyesi Aykut Kurt, konut alıcılarının talebinin büyük dairelerden küçüğe doğru değişim gösterdiğini bildirdi.
İnsanlar için “Olmazsa olmaz” nitelikteki önemi “Dünyada mekan, ahrette iman” sözüyle vurgulanan konut edinme ihtiyacı için Türk toplumunda da talepler değişiyor. Müteahhitler, yakın bir zamana kadar popüler olan “3+1, 4+1” biçimindeki konutların giderek yerini daha küçük boyutlarda ancak fonksiyonel özelliğe sahip konutlara bırakmaya başladığını belirtiyor.
KONUTTA TERCİHLER DEĞİŞİYOR
Kurt İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Aykut Kurt da, insanların konut edinmedeki tercihlerinin giderek değiştiğini vurguladı. Daha önceleri, 3+1, 4+1 konutlara gösterilen ilginin artık yerini 2+1 konutlara bıraktığını belirten Kurt, “İnsanlar artık büyük metrekare konutlar yerine daha kolay satın alabilecekleri konutlarda oturmak istiyorlar. 3+1 konutlara talep çok düştü. İnsanlar artık bir tek oda farkı için daha fazla para ödemek istemiyorlar” diye konuştu.
Konutların genellikle uzun vadeli kredilerle alındığı için insanlar çok uzun yıllar boyunca borçlu kalıp, kredi taksiti ödemek istemediklerini söyleyen Aykut Kurt, “İnsanlar artık’‘Ömrümün sonuna kadar borç ödemeyeyim’ düşüncesinde oluyorlar. Ayrıca satmak istedikleri zaman da yüksek fiyatlı konutlara göre daha kolay satıyorlar. Bize gelen müşterilerin de çoğu konutun büyüklüğü ve oda sayısından çok fiyat önceliğine bakıyor.2+1 olsun ancak evim olsun. Daha rahat ödeyebileyim. Daha huzurlu oturabileyim’ düşüncesindeler” ifadelerini kullandı.
"BUNLAR ÇEYREK ALTIN"
İnsanlar, “daha düşük metrekareli daireleri tercih ediyorlar” diyen Aykut Kurt, şöyle devam etti:
“Yüksek fiyatlı bir daireyi almak da zor, satmak da. Ancak örneğin uygun fiyatlı bir daireyi hem almak hem de satmak daha kolay. Biz bu tür daireler için müşterilerimize ‘Bunlar çeyrek altın’ diyoruz. Gerçekten de bu özelliklerdeki daireler tıpkı çeyrek altın gibi. Her zaman değerli. Her zaman para ediyor. satmak istediğiniz zaman da alıcısı anında hazır. Değerine, zarar etmeden hatta kar da ederek satıyorsunuz. Hem para biriktirmiş hem de bu parayı değerlendirmiş oluyorsunuz.”
"DAHA FAZLA KİRA GETİRİYOR"
Yüksek fiyatlı bir dairenin kira getirisi ile uygun fiyatlı bir dairenin kira getirisinin birbirine çok yakın olduğunu hatırlatan Kurt, “Bu nedenle ‘insanlar yüksek fiyatlı bir tane daire alacağıma, uygun fiyatlı birden fazla daire alarak avantaj sağlayabilirler. Onlar açısından bakınca; haksız da değiller. “dedi.
Kurt, bu nedenle kendilerinin de 3+1 ya da 4+1 gibi büyük konutlar yerine 2+1 konutlara ağırlık verdiklerini ve gelecekteki üretim planlamalarını buna göre yaptıklarını bildirdi. Kurt, “Bizim Kurt İnşaat olarak ana hedefimiz, uygun mal uygun fiyatlı daireler üretmek daha geniş kesimlere erişmek, yaşanabilir ve konforlu alanlar yapmak” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Konut Alıcısı Küçüğe Yöneldi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ekim 2015 tarihinde saat 09 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konut Alıcısı Küçüğe Yöneldi haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:39
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:02
Sayfa Başı