Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Konuştuğumda kimde şimsek çakmıyor ki!

  Serpil KIRKESER / DHA
  26 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 26 Eylül 2012 - 00:29

  İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasının 234’üncü duruşmasında 1989’da Yalçın Küçük ile birlikte Bekaa’daki kampa giderek Abdullah Öcalan’la röportaj yapan eski TKP Merkez Komite üyesi ve yazar Haluk Yurtsever tanık olarak dinlendi.

  Yurtsever, “Abdullah Öcalan, bana ve Yalçın Küçük’e mesafeli bir saygı gösterdi. 3-4 gün kaldık. 1,5- 2 günü mülakat yapıldı. Diğer günler Şam’da, Halep’te tarihi yerleri gezdik. Mülakatta soru ve cevapların dışında farklı konularda da konuşuldu. Esas konu ‘Dünyada ve Türkiye’de olup bitenler, Ortadoğu’da neler oluyor, Türkler ve Kürtler’in kardeşliği nasıl sağlanabilir’ idi. Alevilik, kadın konusu konuları da konuşuldu. Ayrılırken örgüt militanları dizilerek bizi uğurladı” dedi. “Mülakatta Öcalan, Küçük’e ‘Hocam’, Küçük de ‘Apo kardeşim’ diye hitap ediyordu. 1 ay sonra Toplumsal Kurtuluş ve Sokak dergisinde mülakatı yayımlandı” diyen Yurtsever’i Küçük de doğruladı.
  Küçük, “Mülakat nedeniyle kampta bize büyük saygı gösterildi. Abdullah Öcalan’a ‘Sayın’ demedim. ‘Sayın’ ve ’Başkanım’ kelimeleri benim dilimde yoktur. Mülakat sırasında Öcalan, ‘Perinçek de gelecek’ dedi. Öcalan ile yapılan mülakat dünyada bir ilktir. Mülakatın ardından Türkiye’ye döndüm ve polis üzerimde bulunan kasetleri aldı. Daha sonra bu kasetler TRT’de yayınlandı. TRT’yi dava ettik ve tazminat davasını kazandık” diye konuştu.
  Küçük, “Ben ağzımı açtığım zaman Abdullah Öcalan’ın beyninde şimşekler çakıyormuş. Mülakat sırasında siz de yanımdaydınız. Şimşek gördünüz mü” diye sordu. Yurtsever, “Hayır” deyince de Küçük, “Ben konuşunca kimin beyninde şimşekler çakmıyor ki” dedi. Duruşma salonunda gülüşmeler olunca, Mahkeme Başkanı, Küçük’ü uyardı. Yanında getirdiği iddianameleri gösteren Küçük, “Bu iddianamelere göre ‘Ergenekon’u, Öcalan’ı, PKK’yı ve Odatv’yi ben yönetiyorum. İddianamelerin sonuna doğru ise hiçbir şey yönetmiyorum. Konuşmalarımızda Öcalan’a en ufak bir yol gösterdik mi” diye sordu. Tanık Yurtsever de, “Hayır” cevabını verdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı