GAZİANTEP HABERLERİ

Konuşma Bozukluğuna Son

IHA
01.09.2015 - 13:51Son Güncelleme :
IHA

Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesinde Gaziantep ve Bölgede ilk olma özelliğine sahip olan Dil ve Konuşma Terapistliği Polikliniği açıldı.
Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesinde Dil ve Konuşma Terapisti Uzman Yasemin Aydın Özdağ görevine başlayarak Dil ve Konuşma Terapisti poliklinik içeriği hakkında şu bilgileri paylaştı:
“Afazi: genellikle bir inme ya da kafa travması sonucunda aniden ortaya çıkan ve beynin dilden sorumlu alanların hasarlanmasından kaynaklanan bir dil bozukluğudur.
Gecikmiş Dil ve Konuşma, Özgül Dil Bozukluğu: Çocuğun konuşması yaşından beklenenden çok geri ya da konuşma gelişimi açısından çok daha yavaşsa, çocuğun konuşması gecikmiş konuşma olarak adlandırılır.
Damak-Dudak Yarıklığına Bağlı Konuşma Bozukluğu: Dudak-damak yarıklığı; dudak, sert damak, yumuşak damak, diş. burun gibi yapıların birinin ya da birden fazlasının yapısal olarak bozuk olmasına ve bu organların artikülasyon için gerekli olan hareketleri uygun bir biçimde yapamamasına neden olmaktadır.
İşitme Kaybına Bağlı Dil ve Konuşma Sorunları: İşitme kaybı olan birey dil ve konuşma gelişimi açısından dil ve konuşma terapisti tarafından değerlendirilmeli ve takip edilmelidir.
Konuşmada Akıcılık Bozuklukları: Kekemelik bir akıcılık bozukluğudur. Konuşma anında ses-hece tekrarları, ses uzatmaları, duraklamalar, ses eklemeler, tutulmalar ve başını sallama, elini bacağına vurma, ayağını sallama gibi ikinci davranışları görülmektedir.
Bunlara ek olarak motor konuşma bozuklukları, apraksi, dizartri ve ses bozuklukları olan hastalarda yaş sınırı olmaksızın terapiye alınarak sağlık hizmeti sunulmaktadır"şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Konuşma Bozukluğuna Son hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 13 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konuşma Bozukluğuna Son haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:25
  • İkindi
   15:14
  • Akşam
   17:34
  • Yatsı
   19:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı