KONYA HABERLERİ

Konuk: Vicdanı ve kalemi hür gazeteciler, milletimizin sesidir

DHA
09.01.2018 - 17:17Son Güncelleme :
DHA

KONYA,(DHA)-AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, '10 Ocak Gazeteciler Günü'nü kutladı. Konuk, ''Biliyoruz ki, vicdanı ve kalemi hür gazetecilerin varlığı, başta tarım ve gıda sektörü olmak üzere, kalkınma ve üretim için bir motivasyon kaynağıdır, gazeteciler milletimizin sesidir.'' dedi.  
Bilgi ve haberlerin hızla yayıldığı bir dönemde olduğumuzu hatırlatan Recep Konuk, bu süreçte manipülasyon ve kaos amaçlı haberlerinde hızla yayıldığına dikkat çekti.  Konuk, ''Hızlı yaşanan bu iletişim çağında doğruların arasından yanlışları temizleyebilecek ve toplumu, milletimizi aydınlatmak için yegâne gücümüz ilkeli ve doğruların yanında olan gazetecilerdir. Bu açıdan günümüz dünyasında gazetecilerin sorumluluğunun üstüne bir sorumluluk daha eklenmiştir; yalan, kurgu haberler ile itibar suikastlarına sebep olan ve modern çağın medyatik virüslerine de panzehir olmak” dedi.   
Gazetecilerin haberleriyle topluma ayna tuttuğunu ifade eden Konuk, ''Bu meslek, üstlendiği işlev itibarıyla zorluklar ve yokluklar karşısında yıkılmaz, eğilmez bir irade, hak terazisinden sapmayan bir vicdan, yüksek bir karakter gerektirir.'' dedi.
Bir ülkenin kalkınmasında, üretimin arttırılmasında medyanın önemli bir görev üslendiğini belirten Konuk, ''Türkiye bir değişim sürecinde. Gücün merkezden Anadolu’ya yayıldığı, Anadolu’nun ayağa kalktığı bir dönemdeyiz. Bugün Anadolu sermayesi düne göre daha güçlüdür. Bugün Anadolu ekonomik olarak daha güçlüdür. Bugün Anadolu düne göre sanayide üretimde daha büyüktür. Bugün Anadolu, Türkiye’nin dört bir tarafına, dünyanın dört bir ucuna engelsiz ulaşmaktadır. Birbiriyle irtibatlanan, artık ayağa kalkan, sesi daha gür çıkan Anadolu’nun medyası da düne göre daha güçlü daha etkindir. Meslek hayatlarını Anadolu’nun dört bir köşesinde sürdüren gazetecilerimizin sesi de daha gürdür. Gönlümüz Anadolu’dan yükselen bu sesin daha üst perdeden yükselmesinden, Anadolu’nun gündem belirlemede etkinliğinin ve etkisinin daha da artmasından yanadır.'' diye konuştu.
Vicdanı ve kalemi hür gazetecilerin milletin sesi olduğunu ifade eden Konuk, ''Biliyoruz ki, vicdanı ve kalemi hür gazetecilerin varlığı, başta tarım ve gıda sektörü olmak üzere, kalkınma ve üretim için bir motivasyon kaynağıdır, gazeteciler milletimizin sesidir. Bu duygu ve düşüncelerle, zor ancak, son derece önemli bir görevi fedakârca ifa eden; milletimizin duyan kulağı, gören gözü, konuşan dili, yazan eli ve hak terazisinden sapmayan vicdanı olan tüm gazetecilerimizin Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum.” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Konya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Konya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Konuk: Vicdanı ve kalemi hür gazeteciler, milletimizin sesidir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı