Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kontör dolandırıcılığı yapan şebeke çökertildi

  A.A
  20 Kasım 2009 - 12:58Son Güncelleme : 20 Kasım 2009 - 12:58

  Çorum Emniyet Müdürlüğünce 4 ilde eş zamanlı yapılan “Sarmaşık 19” isimli operasyonda, telefonla aradıkları kişilere kendilerini polis, hakim ve savcı olarak tanıtarak, tehdit, hile ve korku yoluyla dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen 16 kişi yakalandı.

  Ülke genelinde vatandaşlara telefon açarak veya mesaj göndererek kendilerini polis, hakim ve savcı gibi değişik kamu görevlisi olarak tanıtıp, hile, tehdit ve korku yoluyla kendilerine kontör transferi yaptırmak suretiyle haksız kazanç elde eden kişilerin yakalanması amacıyla Çorum Emniyet Müdürlüğü tarafından yaklaşık 3 ay önce çalışma başlatıldı.

  Yapılan teknik takip sonucu 4 ilde oluşturulan suç şebekesinin, kontör dolandırıcılığı yaptıkları tespit edildi.

  Şahısların yakalanması için Çorum Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel ekipler, Osmancık Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla İstanbul, Van, Mersin, Şanlıurfa merkez ve Akçakale ilçesinde eş zamanlı operasyon düzenledi.

  Yapılan operasyonda S.S, K.S, Z.T, A.B, Y.P, A.K, M.E.K, C.G, İ.Ç, M.K, H.A, M.A.Y, H.A, A.K, İ.B ve M.Ş. polis tarafından gözaltına alındı.

  Zanlıların ev, iş yeri ve otomobillerinde yapılan aramalarda 5 dizüstü  bilgisayar, 19 masa üstü bilgisayar, 6 harici hard disk, 70 cep telefonu, yaklaşık 3 bin 500 GSM kartı, suçtan elde edildiği belirlenen 23 bin TL ve İstanbul'un Sarıyer ilçesinden çalıntı olduğu tespit edilen otomobil ele geçirildi.

  Gözaltındaki zanlılar, ele geçirilen malzemelerle birlikte sorgulanmak üzere Çorum'a getirildi.

  YÜZ BİNLERCE TL HAKSIZ KAZANÇ ELDE ETTİLER

  Rastgele aradıkları vatandaşlara kendilerini polis, hakim ve savcı gibi kamu görevlisi olarak tanıtan ve inandırıcı olmak için polis telsizlerinin sesini dinleten zanlıların, aradıkları kişinin kullandığı GSM kartının terör örgütü tarafından kopyalandığını ve kendi adlarından faaliyette bulunduklarını ve suçlu duruma düştüklerini söyledikleri öğrenildi.

  Suçluları yakalamak için aradıkları telefon hatlarının sahiplerinden kontör göndermelerini isteyen zanlıların, ayrıca banka kredi kartlarının da örgütçe kullanılabileceğini söyleyerek, ATM cihazına yönlendirdikleri vatandaşlardan kredi kartından kontör transferi yapmalarını sağladıkları ifade edildi.

  Bunun dışında başka yöntemlere de başvuran zanlıların, özellikle son dönemlerde vatandaşlara mesaj göndererek, çeşitli firmaların düzenlediği kampanyalardan para ödülü kazandıklarını ve ödülü almak için verilen telefon numarasıyla irtibata geçmelerini istedikleri, belirtilen numarayı arayan vatandaşların da kimlik bilgilerini elde ederek, kredi kartlarından dolandırıcılık yapıldığı belirtildi.

  Yapılan soruşturma kapsamında zanlılar tarafından ülke genelinde binlerce vatandaşın bu şekilde dolandırıldığı ve yüz binlerce TL haksız kazanç elde edildiği tespit edildi.

  Zanlılar, emniyetteki sorgularının ardından “kişilerin algılama yeteneği ve zayıflığından yararlanarak bilişim sistemlerini araç olarak kullanıp, bu yolla haksız kazanç elde etmek, bu amaçla örgüt kurmak ve örgüt içerisinde faaliyet göstererek nitelikli dolandırıcılık yapmak” suçundan Osmancık Adliyesine sevk edildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı