Ege Haberleri

  Konsolos Beye tazminat şoku

  Hürriyet Haber
  01.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Taciz suçlamalarına karşın merkeze çekilen KKTC İzmir Konsolosu Evran’ın sekreteri Ayşe Ali Yücesoy, tazminat talebi ile dava açtı.

  KKTC İzmir Konsolosluğu’nda staj yapan E.K., Konsolos Mustafa Caner Evran’ın sözlü ve fiziksel tacizine uğradığını iddia ederek Türk Dışişleri Bakanlığı’na ve KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu’na şikayette bulunmasından sonra, bombalar peşpeşe patladı. Konsolosluk çalışanlarından üç kişi daha,  konsolosun sürekli pornografik içerikli fıkralar anlatıp kendilerini taciz ettiğini ileri sürdü. Bu iddialar gündeme gelirken, suçlanan  konsolos Evran Kıbrıs’a çağırılırken şikayetler davaya dönüştü.  Konsolos Evran’ın sözlü ve fiziksel tacizine uğradığını iddia eden konsoloslukta görevli Ayşe Ali Yücesoy da Asliye Hukuk Mahkemesi’nde  15 Bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Yücesoy, ‘Konsolos sürekli, sekreter cıvıl cıvıl olur’ diyordu” dedi.

  Tehdit bile etti

  “Konsolos Bey’in Sözel, fiziksel, psikolojik ve ahlaka aykırı tacizlerine maruz kaldım” diyen Ayşe Ali Yücesoy’un avukatınca mahkemeye verilen dilekçede şu iddialar yeraldı. “Konsolos müvekkilime 57 yaşında yaşlı ve sağır olduğunu söylemiş, rüşvet aldığını iddia etmiş, ‘sekreter dediğinin fıkır fıkır olmalı, peşimde koşmalı’ demiştir. Bir keresinde hatta ‘Yaşlı, kara suratlı’ diye diğer çalışanların yanında hakaretlerde bulunmuştur. Davalı, müvekkilimi psikolojik olarak baskı altına almak için sürekli taciz edip, bağırmıştır. Yüzüne kalem fırlatıp işten atabileceği yönünde tehditler etmiştir.

  Olaya tanık oldu

  Bunları stajyerlerin hepsi görmüş ve duymuştur. Bu kişiler tanıklık da yapacaktır. Konsolos, müvekkilime ‘bana peki efendim, hayır efendim diyeceksin. Ne biçim sekretersin? Sekreter dediğin peşimde koşar, cıvıl cıvıl olur, kahvemi çayımı getirir. Ben akrebim herkesi sokarım. Kara suratlı o.   Kaltak, kocası da alkolik, işten çıkartacağım onu’ şeklinde sürekli sözlerle psikolojik baskı yapmıştır. Müvekkilime yumruk ile vurmak isteyip, dövmeye kalkmıştır. Kendisi müvekkilim lavaboya giderken arkasına geçip cep telefonu ya da fotoğraf makinesi ile görüntülerini çekmiştir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı