"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Konservatuvar öğrencilerine iş için çözüm önerileri

’KONSERVATUVAR öğrencileri iş istiyor’ yazım (Hürriyet, Salı, 24 Ocak 2006) üzerine, bu konuda çözüm öneren, durum konusunda düşüncelerini ileten okurlarıma teşekkür ediyorum. Genç müzikçi kuşağının sorunlarına eğildikleri için.

Bana ulaştırılan faks ve e-postalardan üç kişinin düşüncesini kısaca burada size aktarıyorum:

Piyanist besteci Fazıl Say, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, eski Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Hüseyin Akbulut.

Yazımın kısaca özeti şu:

Konservatuvar öğrencileri okulu bitirdikten sonra, devlet orkestralarında, opera ve balelerinde ya da başka kurumlarda görevlendirilmeyi bekliyorlar.

Ne yazık ki kadro bulunamıyor, onlar da işsiz kalıyorlar. Konservatuvar öğrencilerinin bu derdini iletmiştim.

* * *

Fazıl Say
’ın önerisi:

Ne yazık ki, Türkiye’de 7 yeni orkestra 3 yeni opera kuracak kadar genç müzisyen "işsiz"...

Araştırma doğrultusunda, yeni kurulacak orkestralar ve bölgeler hakkında düşüncelerim şöyle:

Yedi yeni orkestra kurulması gerekiyor:

Gaziantep, Malatya, Kayseri, İstanbul Anadolu Yakası ve Körfez, İstanbul -Ataköy-Avcılar-Trakya, Denizli, Ankara ve Orta Anadolu Orkestrası.

Böylece hem müzik bir çok kente götürülür hem de çocuklar iş bulur. Bana en mümkün görünen çözüm bu.

* * *

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in açıklama notu:

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde göreve geldiğimiz 1999 yılından hemen sonra, üstyapı projelerimiz çerçevesinde ilk iş olarak şehir tiyatroları ve senfoni orkestramızı kurarak kadrolarımızı ihdas ettik. Her iki alanda da üniversitelerimizin Devlet Konservatuvarlarından mezun olan gençler arasından, bu alanların uzmanlarından oluşan jürilerin seçtiklerini işe alarak kadroları oluşturduk. Başlangıçta tek bir sahne, tek bir tiyatro ve ilk iki yıl küçük bir senfoni orkestrası ile işe başladık. Bugün biri çocuk tiyatrosu olmak üzere 4 tiyatroya, büyük bir senfoni orkestrasına ve biri opera, bale ve konserlere tahsis edilen ileri donanımlı birbirinden ayrı ve farklı 4 sahne ve salona sahip bulunuyoruz.

Senfoni orkestramız, değişik repertuarlarla her hafta iki konser veriyor. Tiyatrolarımız her gece perdelerini açıyor, hepsinde biletler haftalar öncesinden tükeniyor. 3 yıldır süren oyunlarımız var. 2004-2005 sezonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi’yle yaptığımız anlaşma gereğince, operalarımızın ve balelerimizin her ay iki üç temsilini Eskişehir halkına sunma olanağı yarattık.

* * *

Hüseyin Akbulut’un çözüm önerileri:

Geçmişteki hükümetler az ya da çok bu kurumu desteklemekteydiler. Onlar sayesinde yeni orkestralar ya da opera-bale toplulukları kurulabilmiştir. Ve bu sayede biraz da olsa iş istihdamı oluşturulabilmiştir.

Yazınızdan okuduğum kadarıyla yeni kadrolar için görüşmeler yapılmaktaymış. Umuyorum ki bu görüşmeler olumlu sonuçlanır. Ama daha sağlıklı olması için şu andaki orkestralara yeni elemanlar alınmasından çok, yeni orkestra ve opera-bale topluluklarının kurulması orta vadede çözüm getirebilecektir.

Öğrencilerin kalitesi de göz önünde bulundurulmalıdır.

* * *

GENÇ müzikçilerin işsizliği konusu üzerinde durmak gerekiyor.
X