"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Konservatuvar öğrencileri iş istiyor

TÜRKİYE’DE konservatuvar öğrencilerinin işsiz kaldıklarını biliyoruz, devlet de biliyor; ama ne yazık ki bir çare bulunamıyor.

Böylece konservatuvarlar açıldıkça, müzikçilerin işsizlik oranı artıyor.

Gerçekten de, sık sık bu konuda öğrencilerin haklı feryadını dile getiren mektuplar, e.postalar geliyor.

Önce bu yakınmalara örnek, adı bende saklı bir e.postayı okuyalım:

"Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı son sınıf öğrencisiyim ve hemen kısaca ortak sıkıntımızı belirtmek istiyorum. Bizler Türkiye’de iki elimizdeki 10 parmak kadar kalan opera ve senfonileri devam ettirmeye çalışan bir sanatçı topluluğuyuz.

Müzikten söz eden yazılar yazıyorsunuz. Şimdi sözünü edeceğim durumu da yazmalısınız.

TRT, Opera, CSO, DSO’nun başına AKP iktidara geldi. Bu kurumların başına gelenler klasik müziğin ne olduğunu bilmiyor, arada kaynayıp gidiyoruz.

10 yılda bir sınav açılıyor ve 40 kişi alınıyor. Bence AKP bu kurumların kapanmasını istiyor.

Her üniversite konservatuvar açtı, iyi güzel ama mezunların çalışacağı yer yok. Ben anladım ki, her şey medyanın ayakları altında, onun için size yazıyorum.

Mezun olan arkadaşlarımız yurtdışına kaçıyorlar, burada bize ekmek yok diyorlar. Madem ki bize iş imkánı bulamıyorlar, konservatuvarlar kapansın biz de kurtulalım, onlar da.

Böylece günde 6 saat enstrümanlarına çalışanlar bu öğrenim yerine ilahiyat okurlar, 3000 kişilik din adamı kadrosunda nasıl olsa bir iş bulurlar, ya da şan eğitimi yapanlar sadece ezan ve mevlit okusunlar.

Biz müzik yapmak istiyoruz. Biz sanatçıyız, siyasetçi değiliz."

* * *

OKURUM
konservatuvardan mezun olup iş bulamayan bütün müzikçi arkadaşlarının sorununu dile getiriyor. Ortak bir yakınma.

Gerçekten de bunca konservatuvarı açmak mesele değil, onlara çalışacak yer de düşünülmeli. Devlet ikisini birlikte götürmeli. Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı, senfoni ve opera müdürlükleri bu doğrultuda çalışmalar yapmalı.

Öğrendiğime göre, 1998 yılından beri opera, senfoniler için sınav açılmamış. Bu demektir ki, 8 yıldır mezunlar ortalıkta.

Bu yıl opera ve bale için 234 kişilik bir sınav açılmış, bunlardan İstanbul Opera ve Balesi’nin hissesine 120 kişi düşmüş, bunun 60 kişisinin teknik kadroya ait olduğunu söylemeli.

Unutmayalım ki, bunlar da yeni açılan kadrolar değil, boşalan kadroların yerine yapılan yeni atamalar.

Bakanlık 1600 kişilik bir kadro içinde 234 yeni kadronun iyi bir oran olduğunu söylüyor.

Devlet orkestralarında, operalarında iş bulunamıyor. Hiç kuşkusuz özel orkestralar da, benim edindiğim bilgiye göre, genellikle başka yerde, çoğunlukla devlette çalışan müzikçilerden part time olarak yararlanıyorlar.

Sanırım bu arkadaşa bir müjde verebilirim: Maliye Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı, senfoni orkestralarına yeni kadro için görüşme yapıyorlarmış.

* * *

TRT bir orkestra kurabilir mi? Böyle bir girişimi desteklemeliyiz.

Bu sorun üzerine daha çok yazacağız.
X