Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Konserde neden yoktum?

Serdar TURGUT

Herkes Rolling Stones konserindeydi.

Yine herkes bana ‘Sen neden konserde yoktun’ diye soruyor.

Ben de onlara diyorum ki ‘Herkes kavramına felsefi açıdan karşıyım. Bu abuk bir kelime. Sadece bu kavramı deforme etmek için konserde değildim’.

Ancak bu son derece esprili cevabım kimseyi tatmin etmiyor.

Buna bir tek bile gülen insanın çıkmadığını gönül rahatlığıyla rapor edebilirim.

Durum böyle olunca konserde bulunmamamın nedenlerini ciddi bir teorik çerçevede anlatmaya çalışmam zorunluluk haline geldi.

*Ê*Ê*

Bunu nasıl yapacağımı kara kara düşünürken, 1993 yılında Washington DC.'de tek başıma otururken almış olduğum notlardan oluşan dosya gözüme ilişti.

O yıl iki konsere gitmişim.

İlki Grateful Dead'inmiş.

O konserde sağır insanların konsere gelmelerine ve hepimizden daha fazla eğlenebilmelerine sinirlenmişim.

Hatırladığım kadarıyla 100-150 kişilik bir gruptu bunlar.

İnanılmaz derecede güzel ritm tutuyorlardı. Ben sağır insanların duyamayacağı gibi bir önyargıya sahip olduğumdan bu fantastik görünüme şaşırıp kalmıştım.

Görünen oydu ki, statta buna benden başka şaşıran yoktu.

Tahminimce azgelişmiş bir ülkenin, küçüklüğünde yeteri derecede protein ve vitamin alamadan büyümüş bir çocuğu olmam rol oynamış olmalıydı bu duyarsızlığımda.

Konser sona erince aniden olayın temelinde doğal olarak yatmakta olan esrar perdesini araladım.

Grateful Dead o kadar kötü müzik yapıyordu ki bundan hoşlanabilen insanın sağır olması kaçınılmaz bir önşarttı.

Dolayısıyla o grubun, stattaki herkesten daha fazla keyif alarak konseri dinlemesinden daha doğal bir şey de olamazdı.

*Ê*Ê*

İkinci olarak da Rolling Stones konserine gitmişim.

Konser esnasında, daha sonra belki bu konuda yazı yazmam gerekir diye küçük notlar almışım.

Ancak bu yazıyı yazmama izin vermemişler.

Ben Sedat Ergin'den sonra Washington'a atandığımdan, herkeste benim de onun kadar ciddi olmam gerektiği yolunda bir beklenti vardı.

O kadar uğraştım, didindim, bunun mümkün olamayacağını, bunun tabiat kurallarına aykırı olduğunu anlattım, yönetici kadrolar beni dinlemeyi refüze ettiler.

İlla da ciddi olacaksın diye tutturdular. Böylece, Hürriyet Gazetesi beni ciddi haberler yazmaya mahkûm ederek iki yılımızı boşu boşuna harcadı.

Evet, o yazıyı da yazamadım.

Ancak notlar elimde.

Şimdi size o konser esnasında yazmış olduğum şeyleri aktaracağım. Bazıları çok anlamlı gelmeyebilir ama kelimeye dokunmak istemiyorum. Olayın spontane heyecanla yazılmış olması işi enteresan yapıyor.

Bu notları okuyunca, neden istanbul'daki Rolling Stones konserine gitmediğimi de anlayacaksınız umarım.

*Ê*Ê*

Aman tanrım! Konser yerine galiba Grumpy Old Men (Huysuz İhtiyar Adamlar) filminin setine gelmişim. Umarım beni buradan kovmazlar.

*Ê*Ê*

Keith Richards çoktan ölmüş durumda. Ölü bir insanı sahneye getirip, ayaklarından yere zamklamalarını çok yadırgadım. Yani ceset mutlaka kokmaya bile başlamıştır. Neden kimse bunun farkına varmıyor ki? Tabii, yıllardır kokain çeke çeke sonunda burunlarındaki kılcal damarların da içine tam anlamıyla etmişler.

*Ê*Ê*

Grup elemanları o konser sonuna kadar hayatta kalmayı başaramazlarsa ne olacak? Bu durumda paramızı geri verecekler mi? Yoksa sadece bir bölümünü mü geri alabileceğiz?

*Ê*Ê*

İyi ki ön sıralardan bir tanesinde oturmuyorum. Mick Jagger'ın takma dişleri her an ağzından fırlayıp, birilerini ağır derecede yaralayabilir. Her şeye razıyım ama sonumun adamın ağzı nedeniyle olmasına tahammül edemem. Ayrıca bu kadar büyük bir ağızdan çıkabilecek takma dişin gece konulacağı yer de su bardağı değil, bence bir büyük leğen olmalı.

*Ê*Ê*

Seyircilere de bak sen! Herhalde birileri kural koymuş ve ‘Yaşı 40’tan aşağıya olanlar yanlarında bir büyük refakatçi olmadığı takdirde konsere alınmayacaklardır' demiş. Seyircilerin yözde 80'inin konser bitmeden önce çevre hastanelerine ‘Aşırı yaşlılıktan koma’ teşhisiyle yetiştirilmesi gerekirse hiç şaşırmayacağım.

*Ê*Ê*

Acaba stadyumdaki seyircilerin kaçta kaçı Mick Jagger'ın gayri meşru çocuklarından oluşmakta. Gördüğüm kadarıyla bu oran yüzde 20'ler civarında bir yerlerde.

*Ê*Ê*

Adam hâlâ zıplıyor. Hatta Keith Richards bile geçici olarak yaşama geri döndü. Acaba ne tür bir uyarıcı kullanıyorlar. Bu konuyu acilen araştırmam gerekiyor. Çünkü anladığım kadarıyla zayıf kalabilmelerini bu kimyasal yeni maddeye borçlular.

*Ê*Ê*

Şu anda bir şey aklıma geldi. Rolling Stones kadar yaşlılardan oluşan diğer bir grup da Aerosmith. Orada da bir solist var. Adamcağızın adını şimdi unuttum ama soyadı Tyler. Yemin ediyorum o adamın ağzı da aynen Mick Jagger'ın ağzı kadar büyük. İyi ki bu ikisi eşcinsel değil. Çünkü düşünsenize bunlar bir öpüşmeye kalksalar, o ağızlarla bu öpüşme esnasında mutlaka ağır yaralanırlardı. Ve hatta Jagger , öperken yanlışlıkla Tyler'ı yutabilirdi bile.

*Ê*Ê*

Bilmem anlatabiliyor muyum?

X