"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Konsantrasyon bozan 2 suçlu daha var!

Konsantrasyonumuzu bozan ve bu nedenle dalgınlık ya da unutkanlık sorununun yaygınlaşmasına sebep olan 10 büyük suçluyu geçtiğimiz pazar yazdım.

İki önemli suçlu daha var aslında. Bugün de onları aktarıyorum size...

Konsantrasyon bozukluğu, bilinen en etkili bellek düşmanlarından biridir. Bir bilgiyi öğrenip belleğimize kaydederken, yani kalıcı belleğimize yerleştirirken yeteri kadar dikkatli -konsantre- değilsek, o bilgi bizim olmaz. Aklımızda -beynimizde- yer etmez, depolanmaz, kaydedilip hafızamıza kazınmaz.
Bunlar olmayınca da unutulup gider, asla ve asla hatırlanmaz, hatırlanamaz.
Konsantrasyonumuzu bozan ve bu nedenle de dalgınlık ya da unutkanlık sorununun yaygınlaşmasına sebep olan 10 büyük suçluyu geçtiğimiz pazar yazdım, özetini yandaki kutuda da bulabilirsiniz. İki önemli suçlu daha var aslında. Bugün de o iki suçluyu aktarıyorum size...

Suçlu 1: İlaçlar:

Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların bazıları ne yazık ki konsantrasyonu bozabiliyor. Aynı kural başka birçok ilaç için de (uyku ilaçları, alerji ilaçları) geçerli. Kullandığınız ilaçların konsantrasyonunuza olan etkisi hakkında eczacınız veya doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.
İlaçların size engel olmaması için öneri: İlaçların zihninizi bulandırdığını düşünüyorsanız, farklı seçenekleriniz olabileceğini bilin. Doktorla konuşarak ilaç dozunuzu değiştirebilir veya size başka bir ilaç verilmesini sağlayabilirsiniz.

Suçlu 2: ADHD (Dikkat eksikliğiyle birlikte hiperaktivite bozukluğu):

Dikkat eksikliğiyle birlikte hiperaktivite bozukluğu (ADHD) sadece çocuklara özgü bir problem değildir.
ADHD’li çocukların yarısından fazlası yetişkin hayatlarında da aynı problemleri yaşamaya devem ederler.
Klasik bulgular, kısa süreli dikkat sağlayabilme ve herhangi bir işe odaklanamamadır.
ADHD’nin size engel olmaması için öneri:
Eğer sürekli odaklanma zorluğu yaşıyorsanız ve aynı problemleri çocukken de yaşadıysanız, doktorunuz veya danışmanınızla ADHD ile ilgili olarak görüşün.
Tedavi olarak davranış terapileri ve ilaçlardan yardım alabilirsiniz.

Dikkat dağıtan 10 suçlu

1. Sosyal medya
2. E-mail yığılması
3. Cep telefonu
4. Çok sayıda işi aynı anda yapmak (Multitasking)
5. Sıkılmak
6. Kafanızdaki düşünceler
7. Stres
8. Yorgunluk
9. Açlık
10. Depresyon

X