« Hürriyet.com.tr

Konniciva

Hürriyet Haber
X

Park yeri arıyorum

Haydaa size ne kardeşim arabamı nereye parkerdesem ederim. Ne yani arabamı nereye park edeceğimi size mi soracağım. Tabi ki evimin önüne, sokağa veya varsa yeni tuttuğum apartmanın park yerine bırakacağı, gibi sözler Japonlar için geçerli değil.

Park yeri olmayan veya park yeri kiralamayan bir Japonun araba alma hakkı bile yok. Öyle park yeri deyip geçmeyin. Kolay kolay bulunmuyor. Eğer müstakil bir evde oturuyor ve evinizin özel bir garajı varsa sorun yok. Trafik tescil şubesine evinizin belediyeden onaylı imar planını gösterip park yeri sahibi olduğunuzu ispat ederek hemen plakanızı alabilirsiniz.

Apartmanda otuyorsanız işiniz daha zor. Eğer apartmanın yeterli sayıda park yeri varsa apartman idaresine başvurup, evinizin bulunduğu mevkiye göre 200 ila 600 dolar arasında değişen aylık kira karşılığı bir park yeri kiralayabilirsiniz.

Yok eğer apartmanınızın yeterli sayıda park yeri yoksa işte o zaman yandı gülüm keten helva. Hiç şansınız yok demektir. Doğru bir emlakçıya gideceksiniz ve evinizin yakınlarında bir park yeri olup olmadığını soracaksınız. Emlakçınız size evinize beş dakikalık bir yürüme mesafesinde 400 dolar civarında bir aylık kira bedeli karşılığı bir park yeri buldu. (Gerçi bu pek mümkün değil ya neyse buldunuz diyelim).

Önce park yeri sahibine park yerini size kiralamayı kabul ettiği için bir kira bedeli teşekkür parası vereceksiniz. Yani parası mukabilinde de olsa sahip olduğu park yerine arabanızı parketmenize müsaade ettiği için para vereceksiniz.

Park yeri sahibine bir kira bedeli teşekkür ettikten sonra, park yerine herhangi bir zarar vermeyeceğiniz konusunda onu ikna edeceksiniz ve park yerine bir zarar vermeniz karşılığında el konulmak üzere bir aylık depozit vereceksiniz.

Şimdi ‘açık park alanına nasıl zarar verilir’’ demeyin. Daha ben de nasıl zarar verilebileceğini tespit edemedim. Ayrıca durun daha yapacağınız ödemeler var. Bir kira bedeli de emlakçınıza vermek zorundasınız. Sizin için uğraştı, didindi ve sonunda bir park yeri buldu. Eh parayı hakketti yani.

Anlayacağınız vasat bir semtte çok sıradan bir otopark alanında bir park yeri kiralayabilmeniz için teşekkür parası, depozit ve emlakçı parası derken binbeşyüz dolara yakın para harcayacaksınız. Her ay vereceğiniz 400 dolar da cabası. Temiz ikinci el bir otomobilin bin dolara alındığı bir ülkede araba alabilmek için bir de binbeşyüz dolar vererek park yeri kiralamak pek akıllıca gelmiyor ya neyse.

Arabada ne yapılır

İşte size on puanlık uzman sorusu, araba kullanırken ne yapabilirsiz?

Müzik dinleyebirsiniz, cep telefonu ile konuşabilirsiniz, Yanınızdaki ile muhabbet edebilirsiniz, sigara tellendirip, çay kahve içebilirsiniz. Başka eh varsa küçük televizyonunuz, televizyon seyredip oranızı buranızı kaşıyabilirsiniz. Hepsi bu değil mi?

Hayır eğer Japonsanız yapacak daha çok şey var. Örneğin araba kullanırken makyaj yapabilirsiniz. Öyle bozulan makyajınızı tazelemenizden bahsetmiyorum. Sıfırdan oturup makyaj yapmaktan bahsediyorum.

Sabah işe yetişmek için acele ile sokağa fırlayan bayanlar tüm makyajlyarını araba kullanırken yapabiliyorlar. Saçlarına fön çekmek dahil. Veya iş çıkışı bir partiye yetişmek zorunda olanlar makyajlarını tazelemenin yanı sıra elbiselerini bile değiştirebiliyorlar.

Hatta bazı Japon sürücüler kırmızı ışıkta beklerken birkaç saniye bile olsa uyuyabiliyorlar. Ama tabi bu süre içinde derin uyuya kalma tehlikesi de yok değil. Geçen akşam trafiğin en yoğun olduğu saatlerde kalabalık caddede kırmızı ışıkta bekleyen araçlardan birinin şoförü mışıl mışıl uyuyordu. Diğer araç sürücüleri de uyuyan şoförü rahatsız etmemek için korna bile çalmadan arabanın etrafından dolaşıp yollarına devam ediyordu.

Bir ara inip uyandırayım diye düşündüm ama baktım diğer Japonlar korna bile çalmıyor, Herhalde bir bildikleri vardır. deyip ben de diğer Japonlar gibi hiç gürültü yapmadan yanından dolaşıp yoluma devam ettim.

JAPON FIKRASI

... Keiko ve erkek arkadaşı küçük bir kafeteryada evlilik planları yapıyorlardı. Bir ara genç erkek biraz mahçup bir ifade ile Keiko'ya, ‘‘Bak sevgilim şimdiden söyleyeyim de sonradan bir yanlışlık olmasın. Ben küçük bir memurum. Ayda 200 bin Yen maaş alıyorum. Kira, elektrik, su derken bir ay boyunca elimde ancak 70 bin Yen para kalıyor. Eğer bu para ile bir ay geçinebilirim diyorsan evlenelim’’ der.

Keiko nişanlısının yanağına sevgi dolu bir öpücük kondurur ve, ‘‘sen beni merak etme, ben geçinmesine geçinirim ama bütün parayı bana verdikten sonra tüm bir ay boyunca sen ne yapacaksın? Ben asıl onu merak ediyorum’’ der.

email: erdal@crisscross.com

JAPON SÖZÜ

...Seken no kuchi ni towa taterarenu.

...Kırıntılar bile birgün dağ olur.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Güzel kentte güzel insanlar: Göynük
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en esrarengiz gölü
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Keşfedilmeyi bekleyen gizli kalmış yerler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Noel ışıkları altında Viyana
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dakikası 2.5 TL’ye konaklama deneyimi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Medeniyetin uğramadığı yer! (Wakhan Koridoru)