Konkordatodan kurtulup hayata döndü, hedefi 600 milyon dolar

Nurten ERK TOSUNER
06 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ağustos 2006 - 20:41

1991’deki Körfez Krizi’yle zora girip, konkordato ilan eden Baymak, Murat Akdoğan’ın ortak olmasıyla 1996’da toparlandı. Baymak’ın hedefi 600 milyon dolar ciro yapmak. Akdoğan, böbrek hastalığı, beyinde enfeksiyon derken, yaşama mucizesi gösterirken, Baymak’ı yabancıların ilgi odağı haline getirdi.

KIRK yıl önce kurulan ve 91’deki Körfez Krizi’nin ardından zora girerek konkordato ilan eden Baymak, o zamanki fabrika müdürü, bugünkü ortağı Murat Akdoğan sayesinde 96’da bütün borçlarını ödeyerek ayağa kalktı. Geçen sürede yabancı ortaklarla da güçlenen Baymak, 2005 yılında 120 milyon dolar olan cirosunu 2006 sonunda 150 milyon dolara, 2010’da ise 600 milyon dolara çıkartmayı hedefliyor.

20 MİLYON DOLAR BORÇ VARDI: Isıtma-soğutma sektöründe faaliyet gösteren Baymak’ın fabrika müdürüyken şirketin 1992’de faaliyetini durdurmasını kabullenemeyerek borçlarını ödemeye soyunan Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan, bugün şirketin hem eşit ortağı hem de yüzde 50 ortağı. Akdoğan, "20 milyon doları aşan borçları ödeme mücadelemiz sona erdiğinde ben de fabrikaya yüzde 20 ortak oldum, o ana kadar Baymak’ta sıradan bir çalışandım. Sonra da çıkan fırsatları değerlendirip, ortaklığımı yüzde 50’ye çıkardım" diyor.

BÖBREK HASTASI OLDUM: Baymak’ın, konkordato ilan ettikten sonra ayağa kalkmayı başaran ender şirketlerden biri olduğunu hatırlatan Akdoğan, bu süreci şöyle özetliyor: "Bir yandan kriz, bir yandan konkordato ile mücadele ederken böbrek hastası oldum. Onu tedavi edelim derken beyinde enfeksiyon oluştu. Yaşamamı mucize olarak gördüler. 98’de Baymak’ın kazandığı ivme yabancıların ilgisini çekmeye başladı. Türkiye izlenen bir ülke haline geldi, biz de bu süreçte Almanlarla ortak olduk. Ortağımız 2002’de ısıtma sektöründen çıkmaya karar verdi. O dönemde benim yüzde 20 hissem vardı, şirketin tamamına talip oldum. 5 yılda ödemek koşuluyla Almanlar’ı ikna ettim ve hemen İngiliz Baxi Group’a ortaklık teklif ettim. Benim adıma onlar yüzde 20 hisseme karşılık, yüzed 30 hisseyi de ödemeyi kabul etti. Yüzde 50-50 ortak olduk."

2005’TE HIZLI BÜYÜDÜK: Murat Akdoğan, 2005 yılında yüzde 20 büyüme hedeflemelerine rağmen bir takım fırsatları değerlendirerek, yüzde 38.4’lük büyümeyi yakaladıklarını söylüyor. Önümüzdeki 5 yılda ısıtma sektöründe çok büyük bir değişim beklediklerini belirten Akdoğan, şöyle konuşuyor: "2005’de ısıtma pazarı yüzde 5-10 arasında büyürken bizim bu derece büyümemiz, daha çok pazar payımızı artırmayla gerçekleşti. Dış pazarda yüzde 70 büyüme gösterdik, iç pazardaki büyümemiz de yüzde 35’lerde oldu. Dünya ekonomisini ve sektörün nasıl şekilleneceğini görerek hazırlık yapıyoruz. Beş yıl içinde çok büyük bir değişim bekliyoruz. 2010’da sektörümüzün bugünkünden daha farklı olacağını görüyoruz. 2010’da rekabet ulaşacağımıza inanıyoruz. Arkamızda sektörde Avrupa’nın üçüncü büyüğü Baxi var."

25 milyon dolar yatırımla Baxi kazanları üretecek

BAYMAK, 25 milyon dolar yatırımla İstanbul Tuzla’da yeni kazan ve kat kaloriferi fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Baymak, stratejik ortağı İngiliz Baxi Group’un üretimini Türkiye’ye kaydırma kararı vermesi sonrasında, gerekli izinleri alarak fabrikanın yapımına bu yıl içinde başlamayı planlıyor. Yeni fabrikayla Baxi Group, kazan üretiminin yüzde 55’ini Türkiye’ye kaydırmış olacak. Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan, Baxi Group’un İspanya, Almanya, Fransa ve Danimarka’daki merkezi sistem kazan, kat kaloriferi ve sıcak su tankları üretimini Türkiye’ye kaydıracağını belirtiyor. Akdoğan, şunları söylüyor: "Tuzla’daki fabrikamızın yanına 30 bin metrekarelik kapalı alana sahip yeni bir fabrika kuracağız. İzinlerin alınmasından sonra fabrikanın yapımı bir yıl içinde tamamlanacak. Geniş kazan, boiler ve güneş kolektörü üretimine talibiz."

Akdoğan: İhracatta 100 milyon dolara ulaşacağız

TUZLA’da kurulması planlanan yeni fabrikanın teknoloji, ihracat ve istihdama katkısı olacağını aktaran Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan, şu anda 650 olan çalışan sayılarının da 850’ye çıkacağını söylüyor. Akdoğan, 2010 yılında 1100 çalışanı geçeceklerini tahmin ediyor. İleriye dönük olarak kombi üretmek istediklerini de belirten Akdoğan, önceliği kazana vermelerinin nedenini şöyle anlatıyor: "Kombide katma değer oranı yüzde 25. Bu nedenle şimdilik üretmek istemiyoruz. Ancak ileriye dönük planlarımızda kombi üretimi de var. Kazan üretiminde ise katmadeğer oranı daha yüksek. Kazan üretiminde lider olan İtalya’nın elinden bu liderliği alabiliriz. Rekabet oluşturduğu için bu alana ağırlık veriyoruz. Şu anda yıllık ihracatımız 25 milyon dolar, ancak yeni kazan fabrikasıyla bu rakam 100 milyon dolara çıkacak."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı